امروز : شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶ - 2017 July 22
۱۸:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25585
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۱
تعداد بازدید: 123
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مهدی سنایی نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مهدی سنایی نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) در نطق میان دستور خود در صحن علنی اظهار داشت: انتخابات 24 خرداد معصومیت، ظرفیت نظام اسلامی، اعتماد متقابل مردم، ساختار سیاسی و همچنین انگیزه عمیق ملت ایران برای تحول و پیشرفت را به نمایش گذاشت و مردم در اولین فصل سال، حماسه بزرگ سیاسی مورد تأکید رهبر معظم انقلاب را خلق کردند.

وی افزود: این واقعه بزرگ نمایش رشادت، انسجام ملی و پر کردن شکاف‌هایی بود که طی چند سال گذشته میان جناح‌های سیاسی کشور، نخبگان و توده‌ها ایجاد شده بود و بدون تردید حفظ این سرمایه عظیم و انسجام وحدت برای حل مشکلات اقتصادی و برداشتن گام‌های اساسی در عرصه سیاست خارجی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود که همه گروه‌ها چنانچه در چند هفته پس از انتخابات عمل کرده‌‌اند، به دولت برای اجرای برنامه‌های خود و حل مشکلات اساسی کشور فرصت کافی را در کمال آرامش بدهند.

سنایی با اشاره به پیروز و شکست‌خورد‌گان انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: انتخابات 24 خرداد از جمله معدود انتخابات در ایران بود که اکثریت قابل توجه مردم و نخبگان سیاسی از نتیجه آن اظهار خشنودی کردند و فعالان اکثر ستادهای دیگر کاندیداها نیز نسبت به آن چنین احساسی را داشتند و در جشن آن مشارکت کردند.

وی اضافه کرد: روش‌های شکست خورده در این انتخابات باید به صورت دقیق تعیین و مجریان و حامیان، این شکست را بپذیرند و روشن شود که بیش از 50 درصد مردم به چه روش‌ها و گفتمانی نه گفتند.

سنایی گفت: تبیین این واقعیت هم به نفع گروه و یا گروه‌های شکست خورده برای بازنگری در روش خود و هم به نفع مصلحت، رشد و تعالی مجموعه کشور است.

نماینده نهاوند بیان داشت: پیشنهاد می‌کنم که مجموعه باورها و گفته‌های قریب به اتفاق کاندیداها در مناظره‌های تلویزیونی استخراج و مشکلات اساسی طرح شده از سوی آنها شمارش شود و به نظر می‌رسد که وجود مشکلات عمده در عرصه اقتصادی و در حوزه سیاست خارجی موضوعی بود که قریب به اتفاق کاندیداها در مورد آن اشتراک نظر داشتند.

وی ادامه داد: رشد غیرقابل تورم، رشد بی‌رویه نقدینگی، روند افسار‌گسیخته گرانی، کاهش جدی ارزش پول‌ ملی و مشکل عظیم بیکاری و عدم استفاده کافی از ظرفیت‌های عظیم از منابع ملی از جمله مواردی بود که عموم کاندیداها به آن اشاره کردند.

سنایی اضافه کرد: در زمینه سیاست خارجی نیز افزایش نسبی تهدید‌ها نسبت به فرصت‌ها، به کارگیری ادبیات و گفتمان تنش‌زا، بهره نگرفتن از دیپلماسی حرفه‌ای و ورود به موضوعات غیرضروری از جمله مواردی بود که در مناظرات به آن اشاره شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس بیان داشت: در زمینه مسائل اقتصادی بدون تردید نقطه عزیمت دولت یازدهم و برداشت دقیق از وضعیت موجود بسیار حائز اهمیت است. 

وی با بیان اینکه درباره وضعیت موجود کشور امروز با سه نوع آمار و ارقام مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: نخست آمار و ارقامی که از سوی مقامات دولت ارائه شده و وضعیت را چنان به نمایش می‌گذارند که گویی همه چیز در شرایط ایده‌آل است.

نماینده نهاوند افزود: دیگر آمار و ارقامی که مراکز دولتی همچون مرکز آمار ارائه می‌کنند که معمولا متفاوت با آمار و ارقامی است که در سخنرانی‌های مقامات دولتی اشاره می‌شود و آمار دیگر ارقامی است که از سوی نهادهای پژوهشی و یا مراجع بین‌المللی ارائه می‌شود و تفاوت این آمارها سبب می‌شود که در اشتغال از 2 میلیون تا 140 هزار و یا تا 14 هزار حرکت کنند و به نظر می‌رسد که نبود مراکز و نهادهای مستقل ارائه آمار از نقیصه‌هایی است که باید برطرف و مانع اینگونه آشفتگی شوند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه نمایندگان به خوبی با فشارها و مشکلات مردم که بر اثر مدیریت ناصحیح اقتصادی و اداری به وجود آمده درک می‌کنند، بیان داشت: جای تعجب دارد که آقای وزیر اقتصاد که از وزرای فعال دولت دهم بوده در سخنرانی اخیر خود اشاره کرده که از برکات گران شدن ارز، توسعه بخش کشاروزی است، تصور می‌کنم که فشارها و مشکلات بخش کشاورزی وجود دارد و کشاورزان با انبوه چالش‌ها رو به رو هستند و این مسئله به استحضار وزیر نرسیده، والا گمان نمی‌کنم که در صورت شناخت دقیق از وضعیت فعلی کشاورزی کشور چنین آماری ارائه می‌کرد.

سنایی در پایان خاطرنشان کرد: مسئله سیاست خارجی نیز از مشکلاتی بود که از سوی کاندیداهای انتخابات مطرح شد و مردم نیز در نهایت برای حل این مشکلات گفتمان اعتدال را برگزیدند، گفتمان اعتدال به این معناست که در عین پایبندی به اصول باید درک درستی از شرایط بین‌المللی داشته باشیم و توازنی بین آرمان‌گرایی و واقع‌گرایی ایجاد کنیم.
 انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار