امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۹:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25596
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۲
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، پانصد و شصتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز با حضور 14 نفر از اعضای شورای شهر برگزار شد. در جلسه امروز ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، پانصد و شصتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز با حضور 14 نفر از اعضای شورای شهر برگزار شد.

در جلسه امروز نخستین موضوعی که در دستور کار اعضای شورای شهر قرار گرفت بررسی دو فوریت طرح «برنامه‌های اجرایی و جداول توزیع اعتبارات انجمن‌‌های معتمدین محلات (انجمن‌های شورایاری) در سال 92» بود.

احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به ماده واحده طرح اشاره شده اظهار داشت: در اجرای بند «ج» ماده واحده مصوب بودجه شورای اسلامی شهر تهران در سال 92 و تبصره سوم ذیل آن مبنی بر تصویب برنامه‌های اجرایی انجمن‌های معتمدین محلات در سال 92 تصویری در پانصد و بیست و پنجمین جلسه رسمی، علنی، فوق‌العاده شورای اسلامی شهر تهران ابلاغی به شماره 160.1720.23878 به تاریخ 18 بهمن 91 برنامه‌های اجرایی انجمن‌های معتمدین محلات (انجمن‌‌های شورایاری تهران) مبلغ 25 میلیارد ریال اعتبار مندرج در ردیف 6100200 مصوب بودجه شورای اسلامی شهر تهران به شرح جداول پیوست قابل اجرا و هزینه خواهد بود.

وی تصریح کرد در تبصره ماده واحده آمده است: ستاد هماهنگی انجمن‌های معتمدین محلات شهر تهران (انجمن‌های شورایاری) شورای اسلامی شهر تهران موظف است گزارش عملکرد برنامه‌های مزبور خصوصا ردیف هزینه‌های پیش‌بینی نشده را هر 3 ماه یک بار تهیه و به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند.

مسجد جامعی در ادامه به ریز برنامه‌های اجرایی ستاد اجرایی شوراهای اسلامی شهر تهران و ریز اعتبارات آن تا سال 92 اشاره کرد و گفت: امور جاری و ستادی و کمک‌های حمایتی، نظارت و بازرسی، ارتباطات و اطلاع‌رسانی، بررسی و مطالعات میدانی و همچنین برنامه آموزش و توانمندسازی از جمله برنامه‌های اجرایی ستاد اجرایی شورایاری‌های شورای اسلامی شهر تهران در سال 92 است.

در ادامه جلسه معصومه ابتکار دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به رشد و تکامل شورایاری‌ها در دوره شورای سوم اظهار داشت: یکی از دستاوردهای چشمگیر در دوره سوم تکامل و رشد شورایاری‌ها بوده است که با حداقل سرمایه‌گذاری و اعتبارات انجام گرفته است.

وی اظهار امیدواری کرد: شورای چهارم توجه بیشتری را به شورایاری‌ها داشته باشد و این روال توسعه و تکامل شورایاری‌ها در جهت توانمندسازی و نقش آنها در سیاستگذاری محلات ادامه داشته باشد.

ابتکار ادامه داد: دیر یا زود باید تکلیف انتخابات شورایاری‌ها مشخص شود و این باید اولویت کاری شورای چهارم باشد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: باید یک برنامه جدی‌تری را برای شوراها در حوزه تخصصی شدن آنها پیگیری کنیم و دوره‌های آموزشی را برای آنها بگذرانیم که البته در دوره سوم بخش آموزش‌های محیط زیست اقدامات خوبی انجام شده است.

وی افزود: باید شورایاری‌ها برنامه تدوین شده و مدونی را برای محلات خود داشته باشند و هدف‌گذاری در این بخش صورت بگیرد و اگر این اتفاق رخ دهد نگاه محله محوری شکل می‌گیرد.

در ادامه جلسه معصومه آباد دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز با اشاره به نگرانی شورایاری‌ها در خصوص توزیع اعتبارات در بین محلات گفت: علیرغم اینکه اعتباراتی که به شورایاری‌ها داده می‌شود قابل توجه نیست اما باید نظارت دقیقی را بر نحوه توزیع اعتبارات انجام شود و اعتبارات به صورت یکسان در بین محلات توزیع شود.

وی تصریح کرد: متأسفانه گزارش نظارتی در زمینه چگونگی توزیع اعتبارات در بین شورایاری‌های محلات وجود ندارد که این باعث نگرانی‌هایی در بین محلات شده است.

آباد اضافه کرد: متأسفانه شورایاری‌ها در محلات پول چای و مکالمات تلفنی را از جیب خود پرداخت می‌کنند که البته تمامی این موارد باید مد نظر شورای شهر قرار گیرد و تسهیلات بهتری برای این افراد در نظر گرفته شود.

وی اضافه کرد: امیدواریم آقای مسجد جامعی گزارش نظارتی را در خصوص توزیع اعتبارات در شورای عالی محلات ارائه کند تا دیگر اعضای شورای شهر نیز از روند توزیع اعتبارات در جریان باشند.

به گزارش فارس، در ادامه جلسه علیرضا دبیر عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران با تشکر از اعضای شورایی که در ستاد اجرایی شورایاری‌ها فعالیت می‌کنند،‌گفت: باید هر چه زودتر انتخابات شورایاری‌ها برگزار شود که امیدواریم این انتخابات از فرمانداری و وزارت کشور گرفته و در اختیار شورای شهر قرار گیرد.

مرتضی طلایی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران نیز با اشاره به اینکه در سال 91 و  92 بودجه‌ریزی از محلات شروع شده و ان‌شا‌ء‌الله نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی در محلات تدوین خواهد شد، گفت: هم اکنون محلات شهر تهران در حال تدوین سند توسعه محلات خود هستند.

وی تصریح کرد: ان‌شاء‌الله همه اعضای شورای چهارم با اصلاح آئین‌نامه انتخابات شورایاری‌ها تصمیم دقیقی را در خصوص چگونگی و نحوه انتخابات شورایاری‌ها بگیرند.

طلایی بیان داشت: باید مصوبه‌ای در جلسه امروز شورا به تصویب برسد تا ساز و کار و نحوه اصلاح آئین‌نامه و زمان برگزاری انتخابات شوراها تدوین شود.

در ادامه جلسه رسول خادم با انتقاد از اینکه در حال حاضر نمی‌توان برای دوره بعدی شوراها بودجه‌ای را تصویب کرد، گفت: پیشنهاد می‌کنم طرح اشاره شده در زمان دیگری و با آغاز فعالیت شورایاری‌ها در دوره بعدی مورد بررسی قرار گیرد.

پروین احمدی‌نژاد دیگر عضو شورای شهر تهران در واکنش به انتقاد رسول خادم به تصویب بودجه شورایاری‌ها در دوره بعدی گفت: بحث تصویب بودجه شورایاری‌ها بحث حضور یا عدم حضور افراد در دوره بعدی نیست چرا که اگر اینگونه بود ما هم نباید بودجه شورای بعدی را تصویب می‌کردیم.

در ادامه جلسه احمد مسجد جامعی بااشاره به اینکه یکی از بهترین دستاوردهای شوراها شورایاری‌ها بوده است، گفت: نبض مشارکت همدلی یکی از مسائلی بوده که شورایاری‌ها به دقت آن را اجرا کرده‌اند ضمن اینکه توزیع اعتبارات در بین شورایاری محلات توسط ستاد اجرایی شورایاری‌ها انجام نمی‌شود و این کار از طریق شورای شهر صورت می‌‌پذیرد.

مسجد جامعی ادامه داد: این موضوعی که دوستان عنوان می‌کنند که اعتبارات به شورایاری‌ها کم است مورد قبول ما نیز هست چرا که با اعتباری که از سوی شورای شهر داده می‌شود این اعتبارات پاسخگوی هزینه جلسات شورایاری‌ها نیز نیست.

عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: خوشبختانه حوزه اطلاع‌رسانی شورایاری‌ها نسبت به سالهای گذشته بسیار فعال‌تر شده است ضمن اینکه در سال جاری نیز در بخش آموزش اعتبارات خوبی پیش‌بینی شده است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه سطح سواد شهری در بین شورایاری‌ها بسیار بالا رفته است ضمن اینکه در بحث نحوه آموزش به شورایاری‌ها نیز مطالعات خوبی انجام شده است و امسال بیشترین اعتبار در این بخش در نظر گرفته شده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: مورد دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد و مهم است این است که هم اکنون بودجه‌نویسی را به عهده شورایاری‌ها گذاشته‌ایم که این موضوع بسیار مهم و قابل توجه است.

مسجد جامعی ادامه داد: در بحث استقلال شورایاری‌ها نیز شاهد رشد و توسعه آن بوده‌ایم که این موضوع نیز از دستاوردهای شورای شهر در دوره سوم است.

به گزارش فارس در ادامه جلسه علیرضا دبیر عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: پیش‌بینی می‌شود با آغاز فعالیت شورای چهارم انتخابات شورایاری‌ها نیز در آبان یا آذر امسال برگزار شود که باید بستر برگزاری انتخابات نیز فراهم شود.

به گزارش فارس در ادامه جلسه احمد مسجد جامعی با اشاره به اینکه چندی پیش و قبل از پایان زمان فعالیت شورایاری‌ها مکاتبه‌ای را با وزارت کشور جهت برگزاری انتخابات شورایاری‌ها داشتیم، گفت: متأسفانه مجوز برگزاری این انتخابات برگزار نشد و ما مجبور شدیم زمان فعالیت شورایاری‌ها را تمدید کنیم که البته در این زمینه شهرداری نیز همکاری‌های خوبی را داشت.

وی با کنایه به دولت دهم گفت: امیدواریم در روزهای پایانی دولت دهم که اقدامات قابل توجهی در خصوص موضوعات مختلف (بازگشایی خانه سینما) انجام می‌شود تمهیداتی نیز برای برگزاری انتخابات شورایاری‌ها فراهم شود.

به گزارش فارس، در ادامه پانصد و شصتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران و همچنین در ادامه بررسی دو فوریت طرح « برنامه‌های اجرایی و جداول توزیع اعتبارات انجمن‌های معتمدین محلات (انجمن‌های شواریاری) در سال 90» حسن بیادی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران با انتقاد از اینکه متأسفانه حمایتی از سوی شورای شهر در خصوص قانونمند کردن شورایاری‌ها انجام نشده، گفت: ما هم در این زمینه علیرغم پیگیری‌هایی که کرده‌ایم مقصر هستیم.

وی تصریح کرد: چرا باید اعتبارات شورایاری‌ها با تأخیرات طولانی به آنها پرداخت شود و چرا زمانی که شورایاری‌ها در جلسات شورای شهر حضور پیدا می‌کنند و می‌خواهند گزارش از عملکرد خود دهند اعضای شورای شهر جلسات را ترک می‌کنند که باید به همه این موضوعات توجه شود.

به گزارش فارس، پس از نظرات مختلف اعضای شورای شهر تهران دو فوریت طرح اشاره شده به رأی‌گیری گذاشته شد که در نهایت با اضافه شدن یک تبصره به ماده واحده طرح فوق اعضای شورا به این طرح رأی مثبت دادند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها