امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۳:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25611
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس روزنامه الاخبار لبنان نوشت که جریان المستقبل از زمان جنایت عبرا و حمله به ایست بازرسی ارتش ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس روزنامه الاخبار لبنان نوشت که جریان المستقبل از زمان جنایت عبرا و حمله به ایست بازرسی ارتش لبنان و کشتار نیروهای آن - که شیخ سلفی احمد الاسیر و طرفداران وی مرتکب آن شدند- فضای خصمانه ای علیه ارتش ایجاد کرده و مجبور شده برای مهار خشم مردم، سقف مطالبات سیاسی خود را بالا ببرد.

عبرا و وقایع پس از آن و سخنان تحریک آمیز جریان المستقبل علیه ارتش، باعث شده است تا فواد سنیوره نخست وزیر اسبق و از اعضای جریان المستقبل و سعد الحریری نخست وزیر سابق و رئیس این جریان، در برابر تمدید فرماندهی جان قهوه چی بر ارتش لبنان پافشاری کنند.

اما این اقدامات فقط به بحران های موجود دامن می زند زیرا برخی مسئولان جریان المستقبل به بحران میان اعضای آن و ارتش اعتراف و البته از خود سلب مسئولیت می کنند. این مشکل از حوادث منطقه الکویخات آغاز و در عرسال تشدید و در عبرا به اوج خود رسید.

به گزارش العالم، روزنامه الاخبار افزود: این جریان با خواست خود اصرار می کند و خواهان پاسخ ارتش و مساعدت فرمانده ارتش است.

به نوشته الاخبار، این جریان معتقد است حزب الله لبنان در درگیری عبرا دست داشته، پس باید اعتراف کنند که داخل گروه های مسلح نفوذ کرده و در درگیری مشارکت داشته اند زیرا ما برای خاتمه دادن مسئله، به این شهادت ها نیازمندیم!

لحن المستقبل هنوز پس از نشست کمیته دفاع پارلمانی درست مانند قبل بوده و هیچ تغییری نکرده است. نوارهای ویدیویی ارائه شده توسط ارتش نیز بیانگر حمله الاسیر به ارتش است که آن را ظلم و تجاوز می دانند .

 مسئولان جریان الازرق نزدیک به سعد الحریری نیز از مسئولیت شدت یافتن موضع خالد ضاهر ضد این نهاد نظامی شانه خالی کرده و گفته اند:" خالد دیگر، قابل کنترل نیست "

اما خانم بهیه الحریری یکی از نمایندگان نیز رهایی از پدیده الاسیر و ترور رفیق الحریری نخست وزیر را یکسان دانسته است.     

ام نادر در زمان بحرانی شدن شرایط در لبنان گفته بود: آیا گروهی حق دارد خدمات هشت ساله گروه دیگر را که همواره از آنها دفاع می کرده، فراموش کند؟ که به نظر می رسد خطاب وی به حزب الله و متحدان آن در جریان هشت مارس باشد.

به اعتقاد مسئولان جریان المستقبل، نخست وزیر اسبق دو دلیل اصلی برای ایراد سخنرانی هایش داشت اول اینکه انتخاباتی پیش رو دارد و دوم اینکه سنیوره با تمدید مهلت دوره فرماندهی جان قهوه چی بر ارتش مخالف است.

نخست وزیر اسبق لبنان بنابر دلایل ذکر شده، هم اکنون فرصتی را برای نمایندگان و مسئولان جریان المستقبل برای حمله به ارتش ایجاد کرده است.

به نوشته الاخبار،منابع نزدیک به سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان، یقین دارند که وی طی روزهای آتی برای مهار فواد سنیوره، وارد عمل می شود تا مواضع وی را علیه ارتش و فرمانده ارتش کمی تلطیف کند.

این منابع معتقدند همه لحن خود را تغییر خواهند داد اما ارتش نیز باید با آنان همکاری کند.

حریری در روز درگیری های عبرا که موافقت خود را با تمدید فرماندهی قهوه چی بر ارتش اعلام کرد بارسنگینی را از دوش خود برداشت.

پس از این مرحله همچنین مشکل جدول کاری مجلس با یک تماس تلفنی حریری و نبیه بری، رئیس مجلس لبنان، حل خواهد شد.

اما معامله تمدید فرماندهی قهوه چی بر ارتش و بازگرداندن سرلشکر اشرف ریفی به پست قبلی خود به کجا  می رسد؟

منابع نزدیک به حریری می گویند: تمدید حکم برای اشرف ریفی مطرح است که اگر تصویب شود، امری مثبت خواهد بود اما اگر نشود هم مشکلی به وجود نمی آید.

در مقابل افرادی که به تمدید فرماندهی قهوه چی بر ارتش خوشبین هستند، افراد میانه رو و سیاستمداران گروه 8 مارس قرار دارند و معتقدند حریری از تعهد خود برای تمدید فرماندهی قهوه چی بر ارتش منصرف شده است .

آنها می گویند اگر حریری هنوز به موضع خود پایبند باشد نباید به نمایندگان جریان المستقبل اجازه دهد تا حمله خود را به ارتش ادامه دهند و احمد فتفت را از معامله میان باقی نگاه داشتن قهوه چی در پست خود و بازگرداندن مجدد اشرف ریفی فرمانده محورهای طرابلس به مدیر کلی نیروهای امنیت داخلی بازخواهد داشت .
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها