امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۸:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25624
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۴
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «حجت‌الاسلام حمید کریمی» مدیر گروه کلام مرکز مطالعات و پاسخگویی به ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «حجت‌الاسلام حمید کریمی» مدیر گروه کلام مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه‌های علمیه سراسر کشور، شب گذشته 24 تیرماه در نشست تخصصی بخش حوزوی با عنوان «جایگاه زن و مرد از منظر قرآن، روایات و علم» که در سالن شماره سه بیست‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم برگزار شد، با اشاره به بایدها و نبایدهای مذهبی گفت: اگر خدا روزه را برای مؤمنان واجب کرده برای تمرین کردن در نخوردن و آشامیدن و رسیدن به هدف خویشتن‌داری و تقوا در امر و نهی الهی است.

پیشرفت علوم تجربی می‌تواند حکمت بسیاری واجبات و محرمات را روشن کند

حجت‌الاسلام کریمی با بیان اینکه انسان باید حکمت احکام الهی و واجبات و محرمات را بشناسد، تصریح کرد: احکام الهی مبتنی بر پایه‌های تکوینی نهادینه شده است؛ بنابراین اگر علوم تجربی عالم که به حکمت الهی گره خورده‌اند بر انسان آشکار شود، بسیاری از حقایق جهان کشف می‌شود.

وی با اشاره به تفاوت‌های میان زن و مرد از دیدگاه قرآن خاطرنشان کرد: در اسلام زن و مرد در بیش از 95 درصد موارد از لحاظ معارف، محدودیت‌ها و همچنین  مسائل اخلاقی از جایگاه یکسانی برخوردارند.

حجت‌الاسلام کریمی ادامه داد: نگاه اسلام  و قرآن از نظر انسانی، عقیدتی و اخلاقی به زن و مرد یکسان است؛ به طوری که هر دو انسان، کریم و خلیفةالله هستند.

تفاوت زن و مرد متأثر از ریشه‌های وجودی آنهاست

وی با بیان اینکه بر دو بخش برای زن و مرد وظایفی متفاوت تعریف شده است، اظهار داشت: زن و مرد در اجرای برخی از احکام، تفاوت‌هایی دارند که این تفاوت‌ها با ریشه‌های وجودی انسان گره خورده است.

مدیر گروه کلام مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه‌های علمیه سراسر کشور افزود: طبق نص قرآن کریم زن و مرد از لحاظ فکری، عاطفی و همچنین وظایف دارای تفاوت‌هایی هستند، اما با وجود این تفاوت‌ها خدا آن‌ها را پوشاننده و مکمل یکدیگر آفریده است.

زن اسیر مرد نیست/ زن مادر است

وی با بیان اینکه حفظ کانون خانواده از اهمیت والایی برخوردار است، به آیه‌ای در خصوص توانمند بودن مردان بر زنان اشاره کرد و افزود: قرآن می‌فرماید: «الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاء؛ مردان، سرپرست زنانند»، این آیه به این معنا نیست که زن اسیر مرد است بلکه یعنی مردان در محیط زندگی خانوادگی مسئولیت سرپرستی و مدیریت خانواده را بر عهده دارند، بنابراین اینچنین نیست که بگوییم جنس زن باید تحت سرپرستی جنس مرد قرار بگیرد و چنانکه می‌دانیم مردان به عنوان فرزند تحت قیومیت و مدیریت والدین و از جمله مادران خود هستند و به هر مقام علمی و سیاسی که برسند، دستورات مادر برای آن‌ها واجب‌الاتباع است؛ بنابراین جایگاه زن در مواردی حتی بالاتر از مرد است.

انتهای پیام/م.خ
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها