امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۶:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2563
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۵۷
تعداد بازدید: 250
نیما دهقان تهیه‌کننده برنامه زنده تلویزیونی «مجله تئاتر» در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر فارس اظهار داشت: موضوع این هفته برنامه‌ «مجله تئاتر» در مورد ...

نیما دهقان تهیه‌کننده برنامه زنده تلویزیونی «مجله تئاتر» در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر فارس اظهار داشت: موضوع این هفته برنامه‌ «مجله تئاتر» در مورد سعدی افشار است اما نه به این شکل که به ذکر خاطره‌هایی از او بپردازد بلکه نگاهی علمی به این مسئله که چرا در حوزه پژوهش نتوانستیم به گوطیقای ایرانی دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: فن شعر ارسطور بر مبنای سه نمایشنامه‌نویس زمان خود نوشته شد و امروزه بسیاری از هنرمندان و منتقدان معیار و بررسی آثار را بر مبنای فن شعر ارسطو در زمان یونان می‌گذارند، در حالی که این نگاه کاملا غلط است و لازم است که ما نیز فن شعر ایرانی را بنویسیم. لازم است شاخص‌های نمایش‌های ایرانی را بنویسیم؛ باید شاخص‌های نمایش‌های ایرانی به صورت علمی، آکادمیک و متد در بیاید.

این نویسنده و کارگردان تئاتر تصریح کرد: نظر شخصی من هم همین است که این مسئله هیچ ربطی به دولت و حمایت‌های ویژه‌ای ندارد. آیا دولت حمایت ویژه‌ای کرد که بیضایی «نمایش در ایران» را نوشت که حالا به مرجع امروز  تبدیل شود. آیا دولت روسیه حمایت ویژه‌ای از استانیلاوسکی کرد که کتاب بازیگری بنویسد که متد بازیگری‌اش در کل دنیا مرجع شود. چرا این اتفاق در کشور ما شکل نمی‌گیرد. چرا نمی‌توانیم این نگاه سینه به سینه یا شاگردی، استادی را تبدیل به یک متد کنیم. چرا کسی که علاقه‌مند به سیاه‌بازی است،‌ باید 20 سال کنار یک سیاه بایستد تا سیاه باز شود؛ در حالی که می‌توان با ایجاد کتابی جامع و کامل در وارد این عرصه شد. به این شکل است که می‌توانیم فرهنگ‌مان را به کشورهای دیگر صادر کنیم.

تهیه‌کننده «مجله تئاتر» با بیان اینکه در این حوزه سیاه‌بازی  کم کاری کردیم، گفت: معتقد هستم که این اتفاقات هیچ ربطی به حمایت دولتی ندارد. زیرا وارد یک فضای سفارشی می‌شود و باید یکسری تعهدات را انجام دهیم و آن چیزی نیست که از یک دل برآید و صادر‌کننده فرهنگ باشد.

دهقان فزود: برنامه «مجله تئاتر» وظیفه خود می‌داند که به بهانه درگذشت «سعدی افشار» این تلنگر را به بسیاری از هنرمندان، منتقدان و پژوهشگران بزند که به جای گفتن خاطرات، چرا نباید در تاریخ کشورمان متد سیاه‌بازی به صورت جامع‌ و کامل نداشته باشیم البته اقداماتی در این رابطه انجام شد اما ناقص و پراکنده است.

بنابراین مهمان این هفته برنامه علی منتظری با موضوع متدولوژی فرهنگ و نمایش‌های ایرانی خواهد پرداخت؛ ضمن اینکه کلیپ‌ها و گفت‌وگوهای ویژه‌ای از «سعدی افشار» را نیز پخش خواهیم کرد.

وی درباره تغییرات در برنامه «مجله تئاتر نیز» بیان داشت: خیلی معتقد نیستم که تغییرات در برنامه باید به یکباره صورت گیرد. مجله تئاتر نفس به نفس با مخاطبانش جلو می‌رود و براساس انتقادات و پیشنهادت تغییر می‌کند. البته این برنامه بر همان مبنای اولیه خود یعنی دفاع از حقوق صنفی و معنوی هنرمندان کار خود را ادامه می‌دهد؛‌ این چهارشنبه 85 برنامه مجله تئاتر است که در مجموع سه سال از اجرای این برنامه می‌گذرد.

همچنین رامتین شهبازی در قسمت نقد جایگزین امین عظیمی شد، تصمیم گرفتیم در برنامه تنوع نظرات مختلف منتقدان را هم داشته باشیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار