امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۵:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25632
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۴
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، غرفه آستان قدس رضوی با ارائه قرآن‌های نفیس و خطی، پذیرای ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، غرفه آستان قدس رضوی با ارائه قرآن‌های نفیس و خطی، پذیرای بازدیدکنندگان بیست‌‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم است.

بنا بر این گزارش، در این غرفه 16 نسخه خطی قرآن کریم که 5 نسخه از آن منسوب به دستخط «ائمه(ع)» است ارائه شده که به معرفی آنها می‌پردازیم.

عرضه قرآن منسوب به خط مبارک پنج امام معصوم در نمایشگاه قرآن

قرآن منسوب به دستخط مبارک حضرت «علی(ع)» که در قرن اول و به خط کوفی کتابت شده، این قرآن در سال 1009 هجری قمری توسط «شاه عباس صفوی» وقف آستان قدس شده است.

قرآن منسوب به دستخط مبارک «امام‌حسین(ع)» که در قرن اول هجری کتابت شده، این قرآن توسط «ابوجعفر محمدبن جعفر حدقه العلقمی» وقف شده است.

قرآن منصوب به دستخط مبارک «امام‌سجاد(ع)» که به خط کوفی و بر روی پوست آهو کتابت شده، این قرآن توسط شاه عباس صفوی وقف آستان قدس شده است.

قرآن منسوب به دستخط مبارک امام «جعفر‌صادق(ع)» به خط کوفی که در قرن سوم هجری بر روی پوست آهو نگارش شده، این نسخه توسط شاه عباس صفوی وقف آستان قدس رضوی شده است.

قرآن منسوب به دستخط مبارک امام «موسی‌کاظم(ع)» که در قرن سوم هجری به خط کوفی بر روی پوست آهو کتابت شده است، همچنین وقف‌نامه این قرآن توسط «شیخ بهایی» نگارش شده است.

عرضه 15 نسخه خطی قرآن و جزوه‌های قرآنی در نمایشگاه قرآن

قرآن کتابت شده در قرن سوم، توسط «محمود رضوی مشهدی» که با خط کوفی ممتاز نگارش شده است.

قرآن کتابت شده توسط «علیرضا عباسی» با خط ریحان در قرن یازدهم که توسط شاه عباس وقف آستان قدس شده است.

قرآن کتابت شده توسط «محمدهاشم لؤلؤیی اصفهانی تهرانی» که در سال 1185 هجری قمری به خط نسخ عالی کتابت شده و توسط «میرزارضاخان نائینی» وقف آستان قدس شده است.

قرآن مربوط به قرن هشتم که کاتب و واقف آن مشخص نیست.

قرآن کتابت شده توسط «عبدالله مروارید» که در سال 858 هجری قمری به خط «ریحان» و ترجمه آن به خط نسخ تحریری کتابت شده و در سال 1062 هجری قمری توسط «میرزا نظام‌الملک» وقف آستان قدس رضوی شده است.

قرآن کتابت شده به خط محقق و ترجمه به خط نسخ کهن، کاتب و واقف این قرآن نامعلوم است.

جزوه قرآن کریم کتابت شده در قرن چهارم هجری که توسط «کشواد بن املاس» از حکمرانان قدیم اصفهان در ماه رمضان 1027 هجری قمری وقف آستان قدس شده است، همچنین این جزوه از سوره مبارکه «حمد» آغاز و به آیه 272 سوره مبارکه «بقره» ختم شده است.

جزوه قرآنی کتابت شده توسط «عثمان بن الحسین وراق غزنوی» که در سال 462 نگارش شده و در سال 614 قمری توسط «علی بن فضل بن علی الحاجی البقرایی» وقف آستان قدس رضوی شده است.

عرضه دو اثر نفیس برای اولین با در نمایشگاه قرآن کریم

بنا بر این گزارش، دو اثر برای اولین بار توسط آستان قدس رضوی در بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم عرضه شده که شامل؛ جزوه کتابت شده توسط «محمدبن محمد بن عثمان بن حسین وراق غزنوی» در قرن پنج که توسط «محمد بن محمد بن ابی دلف حلقوری» وقف آستان قدس شده است.

قرآن کتابت شده توسط «یاقوت مستعصمی» که در قرن 7 کتاب شده و در سال 1284 قمری توسط «عزت الدوله ملک‌زاده خانم» خواهر ناصرالدین شاه قاجار وقف آستان قدس رضوی شده است.

به گزارش فارس، در این غرفه کتاب‌هایی مانند «خاتمیت»، «آسیب‌شناسی فهم حدیث»، «آیه‌های قرآنی»، «مصرف صحیح از نگاه قرآن»، «التفسیر البنایی للقرآن الکریم»، «قرآن و زیبایی‌شناسی»، «فرهنگنامه قرآنی»، «روض‌الجنان، روح‌الجنان فی تفسیر القرآن»، «المعجم»، «تفسیر هدایت» در معرض دید بازدیدکنندگان گذاشته شده است.

همچنین فعالیت‌های دارالقرآن حرم مطهر «امام‌رضا(ع)» در قالب تابلوهایی به نمایش درآمده که شامل محافل قرآنی ویژه کودکان، نوجوانان، بانوان و زائران خارجی حرم به همراه محافل انس با قرآن با حضور قاریان ممتاز و بین‌المللی است.

اهدای هدایا به باز‌دیدکنندگان غرفه آستان قدس

بنا بر این گزارش، مسئولان غرفه آستان قدس رضوی هدایایی مانند پوستر گنبد طلایی «امام‌رضا(ع)»، لوح فشرده زیارت مجازی حرم مطهر «امام‌رضا(ع)»، کتاب صحیفه‌های رضوان و برخی محصولات دیگر را به بازدیدکنندگان هدیه می‌دهند.

«حسین مخبر داوودی»، کارشناس نمایشگاه‌های سازمان کتابخانه، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به فعالیت‌های قرآنی آستان قدس اظهار داشت: آستان قدس رضوی در زمینه‌های آموزش، پژوهش و نگهداری قرآن کریم فعالیت دارد.

غرفه کوچک در شأن آستان قدس نیست

وی با انتقاد از مسئولان نمایشگاه قرآن کریم اظهار داشت: با توجه به فعالیت‌های وسیع آستان قدس رضوی در زمینه قرآن کریم، غرفه ارائه شده توان انعکاس بخش محدودی از فعالیت‌های آستان قدس را هم ندارد و این نشانه لطف مسئولان نمایشگاه به «امام‌رضا(ع)» است، زیرا این غرفه به هیچ وجه در شأن این امام همام نیست.

داوودی از وجود بیش از 90 هزار کتاب و نسخه خطی در موزه آستان قدس خبر داد و گفت: بیش از 90 هزار کتاب و نسخه نفیس خطی در موزه آستان قدس نگهداری می‌شود که 15 هزار نسخه از آنها قرآن و جزوه‌های قرآنی است.

کارشناس نمایش‌گاه‌های آستان قدس با اشاره به قرآن‌های منصوب به «ائمه(ع)» در موزه آستان قدس اظهار داشت: قرآن‌های منصوب به «ائمه(ع)» جزو نفیس‌ترین و نادرترین نسخ موزه آستان قدس است که 5 نسخه از این قرآن‌ها را در نمایشگاه قرآن کریم به نمایش گذاشته‌ایم، البته دو نسخه منصوب به «امام‌حسن(ع)» و «امام‌رضا(ع)» در موزه آستان قدس وجود دارد که به دلیل محدودیت جا موفق به عرضه آنها نشدیم.

وی از عرضه 15 قرآن نفیس خطی در نمایشگاه قرآن خبر داد و گفت: امسال 15 نسخه نفیس خطی قرآن کریم در غرفه آستان قدس ارائه شده که مربوط به قرون اول تا 12 هجری قمری است، البته نسخ اصلی این قرآن‌ها در موزه آستان قدس نگهداری می‌شود.

داوودی در خصوص فعالیت‌های قرآنی آستان قدس رضوی اظهار داشت: آستان قدس رضوی در زمینه آموزش قرآن کریم، از مقطع مهدکودک تا دکتری فعالیت‌ می‌کند که توسط دارالقرآن حرم رضوی و دانشگاه علوم اسلامی رضوی اجرا می‌شود.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها