امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۱۳:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25662
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۳
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه صهیونیستی «هاآرتص»، اتحادیه اروپا با صدور دستورالعملی تمام 28 عضو خود را از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه صهیونیستی «هاآرتص»، اتحادیه اروپا با صدور دستورالعملی تمام 28 عضو خود را از پشتیبانی مالی، همکاری، پرداخت کمک هزینه تحصیلی، اعطای کمک‌های تحقیقاتی و یا جایزه به ساکنان شهرک‌های یهودی‌نشین اراضی اشغالی کرانه باختری و قدس شرقی، منع کرد. بنا بر مقررات تازه اتحادیه اروپا که از روز جمعه اجرایی می‌شود، هرگونه قرارداد یا موافقتنامه‌ای که با اسرائیل به امضا برسد، باید شامل بندی باشد که در آن تاکید شود که اراضی اشغالی بخشی از اسرائیل نیست و به همین دلیل در شمول قرارداد و موافقتنامه قرار نمی‌گیرد.

یک مقام ارشد اسرائیلی که خواسته نام او فاش نشود، مقررات جدید اتحادیه اروپا را یک «زلزله» توصیف کرده است.

وی افزود: این اولین بار است که چنین دستورالعمل صریحی به صورت رسمی از سوی اتحادیه اروپا منتشر می‌شود. پیش از این قوانین اندکی مبنی بر عدم کارکرد اتحادیه اروپا با اراضی فراتر از خط سبز وجود داشت؛ اما اکنون این موضوع به یک قانون الزام‌آور تبدیل شده است.

این مقام اسرائیلی می‌گوید این ابلاغیه هم تبعات سیاسی و و هم تبعات عملی دارد: از این به بعد اسرائیل در هر قراردادی که می‌خواهد با اتحادیه اروپا یا یکی از اعضای این اتحادیه امضا کند، باید رسما بپذیرد که شهرک‌های کرانه باختری جزو اسرائیل نیست.

به نوشته هاآرتص صدور این دستورالعمل موجب بروز تنش‌های گسترده در دفتر نخست‌وزیری و وزارت خارجه اسرائیل شده است. بنا بر این گزارش، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر و «زاِیو الکین» معاون وزارت خارجه رژیم‌صهیونیستی تلاش گسترده‌ای کرده‌اند تا از صدور این ابلاغیه جلوگیری کنند، اما همه این تلاش‌ها با شکست مواجه شده است.

مقامات اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند که حاضرند در مورد قوانین جدید با اسرائیل وارد مذاکره شوند، اما احتمال اینکه تغییری در این دستورالعمل ایجاد شود، بسیار اندک است.

اتحادیه اروپا خواستار توقف شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری و محدوده فراتر از مرزهای سال 1967 است. این اولین بار است که این اتحادیه چنین گام الزام‌آوری برمی‌دارد، هرچند که مشخص نیست این دستورالعمل تا چه حد در عمل اجرایی شود.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها