امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۰۶:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25673
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۳
تعداد بازدید: 541
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، در ترکمنستان با پایان فصل برداشت گندم، جشن ملی گندم که «غله بایرامی» ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، در ترکمنستان با پایان فصل برداشت گندم، جشن ملی گندم که «غله بایرامی» (جشن غله) نامیده می‏‌شود، با پیام تبریک رئیس جمهور این کشور خطاب به گندم‏کاران و دست‏‌اندرکاران صنعت کشاورزی  به صورت گسترده و باشکوه خاصی برگزار می‌شود.

ترکمن‌ها با توجه به سنت‌های دیرین و احترام خاص خود نسبت به نان و تولید گندم و نقش این محصول حیاتی در زندگی مردم این کشور دارند، هر ساله جشن غله (گندم) را به صورت گسترده به عنوان یک جشن ملی و مردمی برگزار می‏‌کنند.
رئیس جمهور ترکمنستان در پیام خود به مناسبت این روز ضمن تبریک به کشاورزان، گندم‏کاران و مردم این کشور به مناسبت جشن غله، تأکید کرد که توسعه همه‌جانبه صنعت کشاورزی، ایجاد تسهیلات بیشتر برای کشاورزان، توسعه اقتصاد روستایی و تأمین کامل محصولات کشاورزی مردم این کشور، از مهمترین اهداف اصلاحات کشاورزی دولت ترکمنستان تعیین شده ‏است.

«قربان‌قلی بردی‏‌محمداف» در بخش دیگر این پیام با اشاره به این که گندم‏کاران ترکمنستان در سال جاری بیش از یک میلیون و 600 هزار تن گندم برداشت کرده‌‏اند، تصریح کرد که دولت ترکمنستان در آینده نیز بخش کشاورزی و توسعه اقتصاد روستایی را به عنوان یکی از ارکان مهم اقتصاد ملی این کشور مورد توجه خاص قرار خواهد داد ضمن این که کشاورزان ترکمنستان نیز با تلاش خود سهم ارزنده‌ای در این زمینه دارند.
مردم مناطق مختلف ترکمنستان در پیروى از سنت‌های به وجود آمده در سال‌هاى پس از استقلال این کشور، جشن‌هاى ملى جدیدی از جمله: جشن خربزه، جشن اسب اصیل ترکمنی، جشن قالی، جشن باخشی(خواننده سنتی)، جشن محصول، جشن ملی آب و بویژه جشن گندم را همه ساله برگزار می‌کنند.

محل رسمى برپایى جشن گندم در اطراف موزه «گندم» در منطقه «آنو» در حومه عشق‌آباد است که به شکل شاخه‌ای از دانه‌های گندم احداث شده‏ است. این جشن همچنین در مراکز استان‌ها و سراسر ترکمنستان با حضور عده کثیرى از مردم، مقامات بلندپایه این کشور و سفیران کشورهاى خارجى برگزار می‌شود.
اهداى جوایز به کشاورزان و گندم‏کاران نمونه، رانندگان کمباین‏‌ها و پرسنل خدمات فنی بخش کشاورزی ترکمنستان، هنرنمایی هنرمندان و نیز برپایى نمایشگاهى از دستاوردهاى کشاورزی استان‌هاى پنجگانه ترکمنستان از دیگر برنامه‌هایى است که ترکمن‌ها در جشن غله سال جاری اجرا کردند.

در ترکمنستان همه اراضی کشاورزی متعلق به دولت است و کشاورزان این کشور با استفاده از تسهیلات و یارانه‌های دولتی این زمین‌ها را اجاره کرده و محصولات کشاورزی تولیدی خود را با قیمت تعیین شده از سوی دولت به انبارهای دولتی تحویل می‌دهند.
گندم، پنبه، شالی و چغندر قند از مهمترین محصولات کشاورزی هستند که در زمین‌های کشاورزی ترکمنستان برداشت می‌شوند.

مقامات ترکمنستان که جمیعت آن بیش از 6 میلیون نفر است، تأکید می‌کنند که این کشور از نظر تولید گندم خودکفا شده است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها