امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۹:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25689
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۴
تعداد بازدید: 165
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ گروه آیین و اندیشه: یکی از مسائلی که در همه ماه‌ها و به خصوص در ماه مبارک رمضان اهمیت ویژه‌ای دارد ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ گروه آیین و اندیشه: یکی از مسائلی که در همه ماه‌ها و به خصوص در ماه مبارک رمضان اهمیت ویژه‌ای دارد مساله اخلاق، خودسازی و تهذیب نفس است. به همین منظور، بر آن شدیم تا در ایام ماه مبارک رمضان که بهار اخلاق و تهذیب است، خلاصه بیانات اخلاقی حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی را به صورت موضوعی (مانند: تقوا، فقر و غنا، دروغ و خیانت، غیبت، زهد، صله رحم، حیا، عفت، گوشه گیری، عفو و گذشت و ...) که توسط یکی از شاگردان این مرجع تقلید تنظیم شده و در کتاب گفتار معصومین آمده است، تقدیم مخاطبان گرامی کنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم

قال رسولُ اللَّه صلى الله علیه و آله: «إِنَّ اللَّهَ خَلَقَ عَبیداً مِنْ خَلْقِهِ لِحَوائِجِ النّاسِ یَرْغَبُونَ فی الْمَعروفِ وَ یَعُدّونَ الجُودَ مَجْداً، وَاللَّهُ یُحِبُّ مَکارِمَ الأخلاقِ».

پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله مى‌‏فرماید: «خداوند بندگانى دارد که به آنها گره‏‌گشایى مشکل مردم را مأموریّت داده است، اینها داراى دو صفت هستند: یکى اینکه علاقه به کار نیک دارند و دیگر اینکه جود و بخشش را داراى ارزش انسانى مى‏‌دانند و خداوند ارزش‌هاى اخلاقى را دوست دارد».

اسلام به حلّ مشکلات مردم اهمیّت زیادى داده و اعمال نیک را منحصر به خواندن نماز شب و تلاوت قرآن نمى‏‌داند، بلکه گره‌‏گشایى از کار خلق و سعى در برآوردن خواسته‏‌هاى مؤمنین را از بزرگ‏‌ترین حسنات مى‌‏شمارد.

در زمان امام موسى کاظم علیه‌السلام یکى از شیعیان آن حضرت در «رى» اموال و بدهى‌‏هاى فراوانى به یکى از رؤساى حکومت رى داشت که توانایى پرداخت آن را نداشت. به فکرش رسید که به محضر امام برسد و از آن بزرگوار کمک بخواهد، به مدینه رفت و به حضور امام رسید و گرفتارى خود را براى امام بازگو نمود، امام در حلّ مشکل او توصیه‏‌اى به این عبارت به حاکم رى نوشت:

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرّحِیم اعْلَمْ انَّ للَّهِ تَحْتَ عَرْشِهِ ظِلّاً لا یَسْکُنُهُ الّا مَنْ اسْدى الى اخیهِ مَعْروفاً اوْ نَفَّسَ عَنْهُ کُرْبَةً، اوْادْخَلَ عَلَى قَلْبِهِ سُروراً وَهذا اخوکَ والسلام»

آگاه باش، زیر عرش الهى سایه‏‌اى وجود دارد که فقط سه طایفه در آن سکونت دارند، کسى که در حق برادر ایمانى خود خیر و نیکى انجام دهد، یا گرهى از مشکلات او بگشاید، یا سرور و شادى به قلب او وارد سازد؛ حامل نامه هم برادر توست، سلام و رحمت الهى بر شما باد.

آن شخص نامه را گرفت و پس از انجام فریضه حج، به وطن برگشت، شبانه به سراغ فرماندار رفت و جریان را به اطّلاع او رساند.

فرماندار با خوشحالى دست در گردن او انداخت و بوسه بر سر و چشم او زد، با اشتیاق نامه امام را گرفت و روى چشم خود گذاشت و به احترام آن بلند شد و تمام اموال خود را میان خود و او تقسیم نمود و قیمت اموال غیر منقول را نیز پرداخت و مرتب مى‏‌گفت: برادرم آیا تو را خوشحال ساختم؟ و مرد گرفتار مى‏‌گفت: بله به خدا خیلى بیش از حد مسرورم ساختى، سپس پرونده حساب او را در آورد و روى حساب او قلم گرفت و او را با خوشحالى مرخص نمود.

مرد گرفتار عازم بیت الله الحرام شد تا او را دعا کند و امام را در جریان کار خود قرار دهد. وقتى امام علیه‌السلام از اوضاع آگاه شد بسیار خوشحال گردید.

آن مرد پرسید: آیا این واقعه شما را خوشحال نمود؟ فرمود: به خدا قسم من و امیرالمؤمنین و جدّم رسول اللَّه را شاد ساخت و خدا را نیز خشنود نمود.

در این حدیث، خوشحال کردن خداوند و ائمه در سایه خدمت به بندگان خداست که هرکس باید به اندازه نفوذ و توان خود حلال مشکلات مردم باشد.

در حدیثى آمده که دو تن از اصحاب اختلاف داشتند، یکى از اصحاب بزرگ به نام مفضّل چهارصد درهم داد و مشکل مالى آن دو را حل کرد و بعد گفت: این پول از امام صادق علیه‌السلام بود.

معلوم مى‌‏شود امام علیه‌السلام مأمور داشت و به او پول مى‌‏داد تا مشکل مردم را حل کند.

ارزش و ضد ارزش جای یکدیگر را می‌گیرند

قال رسولُ اللَّهِ صلى الله علیه و آله: «کَیْفَ بِکُمْ إذا فسق نساءُکُمْ وَفَسَقَ شُبّانُکُمْ، وَلَمْ تَأْمُروا بِالمَعْروفِ وَ لَمْ تَنْهَوا عَنِ الْمُنْکَرِ؟ قیل له: وَ یَکُونُ ذلِکَ یا رَسولَ اللَّهِ؟ قال: نَعَمْ وَ شَرٌّ مِنْ ذَلِکَ، وَ کَیْفَ بِکُمْ إذا أَمَرْتُمْ بِالْمُنْکَرِ وَ نَهَیْتُمْ عَنِ الْمَعْروفِ؟ قِیلَ: یا رَسولَ اللَّهِ وَ یَکونُ ذلِک؟ قال: نَعَمْ وَ شَرٌّ مِنْ ذَلِکَ، وَ کَیْفَ بِکُمْ إذا رأیْتُمُ الَمعروفَ مُنْکَراً وَ الْمُنْکَرَ مَعْروفاً».

پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله مى‌‏فرماید: «چگونه خواهد بود آن زمانى که زنان و جوانهاى شما فاسد شوند در حالى که شما امر به معروف و نهى از منکر نمى‌‏کنید؟ اصحاب عرض کردند: یا رسول اللَّه آیا چنین زمانى پیش مى‌‏آید؟ فرمود: آرى بدتر از آن هم مى‌‏شود تا جایى که امر به منکر و نهى از معروف مى‌‏کنید.

عرض کردند: یا رسول اللَّه آیا کار ما به اینجا مى‌‏رسد؟ فرمود: آرى و بدتر از آن مى‏‌شود که حسّ تشخیص شما وارونه مى‌‏شود؛ معروف در نظر شما منکر و منکر در نظر شما معروف مى‏‌شود.

در این حدیث پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله سه مرحله از مسیر انحرافى را بیان مى‌‏فرماید:

مرحله اوّل: انسان وظیفه امر به معروف و نهى از منکر را فراموش مى‌‏کند.

مرحله دوم: وارونه دستور مى‏‌دهد، به منکر امر و از معروف نهى مى‏‌کند.

مرحله سوم: این درد درون جان انسان هم اثر گذاشته و باور انسان عوض مى‌‏شود که کار بد در نظرش افتخار و نشانه شخصیّت و تمدّن و کار خوب در نظرش بى ارزش مى‌‏شود.

مراحل انحراف از حق و راستی

این مراحل سه گانه منحصر به امر به معروف و نهى از منکر نیست، بلکه در تمام گناهان این مراحل وجود دارد و انسان قدم به قدم به گناه نزدیک مى‌‏شود؛

اوّل بى‏‌تفاوت شدن است که براى او گناه یا ثواب فرقى نمى‏‌‌کند.

دوم کم کم جبهه‏‌گیرى کرده و دعوت به عصیان و نهى از اطاعت مى‌‏کند.

سوم کار به جایى مى‌‏رسد که تشخیص او عوض مى‏‌شود و گناه را فضیلت مى‏‌داند، این مرحله‌‏اى است که بازگشت از آن مشکل است، چون پل‌‏هاى پشت سرش را خراب کرده است. این همان چیزى است که در تعبیر جالبى از امام على علیه‌السلام آمده است:

«فَمَن لَم یَعْرِفْ بِقَلْبِهِ مَعْرُوفاً وَلَم یُنکِرْ مُنکَراً، قُلِبَ فَجُعِلَ أعلاهُ أسفَلَهُ، وَاسفَلُهُ أعْلَاهُ»

آن کس که حتّى با قلبش به طرفدارى از نیکی‌ها و مبارزه با منکرات برنخیزد، قلبش واژگون و بالاى آن پایین و پایین آن بالا مى‌‏شود (یعنى حسّ تشخیص نیک و بد را از دست داده و آنها را وارونه تشخیص خواهد داد و ارزشها و ضدّ ارزشها در فکرش جابجا مى‌‏شود، چون چنین عادت کرده است.

این حالت گاهى براى یک فرد و گاهى براى جامعه پیدا مى‌‏شود.

قرآن مى‏فرماید: «أَحَاطَتْ بِهِ خَطِیئَتُهُ فَأُوْلَئِکَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ» آثار گناه سراسر وجودشان را بپوشاند، آنها اهل آتش هستند؛ و جاودانه در آن خواهند ماند»
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها