امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۱:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25742
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۱
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس محمد سلیمانی نماینده مردم تهران و وزیر دولت نهم در یادداشتی خطاب به وزیر ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس محمد سلیمانی نماینده مردم تهران و وزیر دولت نهم در یادداشتی خطاب به وزیر پیشنهادی راه و شهر سازی دولت یازدهم مهم‌ترین مطالبات از این وزراتخانه را مطرح کرد که در ادامه می‌آید:

 وزارتخانه‌ای که غول پیکر است و گسترده و متنوع و از ادغام دو وزارتخانه غول پیکر دیگر به دست آمده است. این وزارت همیشه چالش‌زا بوده است. زیربنا و زیرساخت توسعه کشور عمدتاً در این وزارت است و حجم و اهمیت کار به حدی است که برای هر پروژه مدیری در حد وزیر می‌خواهد. وزیر این وزارت باید به قدری توانمند باشد که بتواند چند ده نفر افراد توانمند در حد و قواره خودش را بکار بگیرد. این وزارت همیشه محل ایجاد تنش بین دولت و مجلس بوده و خواهد بود. اندکی انفعال و کم کاری در این حوزه باعث گسترده شدن این تنش می‌شود. امیدوارم خودتان را آماده کاری جهادی و شبانه روز کرده باشید. انتظار دارد برنامه ریزی اجرائی مدون و جامعی داشته باشید و گرنه مجبورید نظام مدیریت آتش نشانی را اجرا کنید، که هر لحظه به شما خبر دهند جائی آتش گرفته و در حال خراب شدن است و شما همه کارها را رها کنید به سراغ آن مورد بروید و هنوز آن را سر و سامان نداده‌اید که خبر از اشکال در جائی دیگری رسد.

الف – مسکن و شهرسازی

1- نیاز به مسکن یکی از معضلات اصلی جامعه جوانان امروز کشور است. عدم تأمین این نیاز موجب خسارت عمده به جوانان شده است که مهمترین آنها بالا رفتن سن ازدواج و گاهاً از دست دادن فرصت ازدواج است. قیمت خرید مسکن و اجاره مسکن طوری است که می¬توان مدعی شد هر کسی که مسکن ملکی ندارد، فقیر است. با این تفاصیل برنامه جنابعالی برای حل و یا کاهش این مشکلات با توجه به موارد زیر چیست؟

- عدم توازن میزان عرضه مسکن با میزان ساخت و تقاضای آن.

- نقش مهم و اثر گذار ساخت مسکن در ارتقاء رونق اقتصادی و افزایش اشتغال.

- کاهش قیمت خرید مسکن و اجاره آن.

- کاهش اثر قیمت زمین در قیمت ساخت و فروش مسکن.

2- هرچند که مسکن مهر توانست الگوی تولید مسکن در کشور را از 50 متر مربع به بیش از 75 متر مربع ارتقا دهد. اما سوال اساسی در این زمینه همچنان به قوت خود باقی است و آن اینکه آیا در مسکن 75 متری می توان انتظار افزایش بعد خانوار و بهبود نرخ رشد جمعیت را داشت؟

3- صنعتی کردن ساخت و ساز مسکن، سالهاست که از آرزوهای دولت‌ها است شما برای این امر چه برنامه ای دارید؟ افزایش عرضه مسکن و کاهش هزینه تمام شده، باید از طریق صنعتی کردن ساخت و ساز صورت پذیرد. گرچه طول عمر را هم به این ترتیب می‌توان افزایش داد و در نتیجه در دراز مدت از میزان تقاضا کاست.

4- سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم در بخش مسکن دارای کدام راهبردها و  سیاستهای اجرایی کارآمد است؟ آیا به نظر شما لازم است دولت دو راهبرد اساسی "کنترل سوداگری" و "تولید و عرضه غیر تورمی مسکن" را مورد توجه قرار دهد و هر یک از این راهبردها را در قالب سیاستهای اجرایی به اجرا در آورد؟ آیا می‌دانید که باید هدفگذاری تولید بیش از 15 میلیون واحد مسکونی طی 10 سال کرد؟ و این یعنی تولید سالانه بیش از 5/1 میلیون واحد مسکونی!

5- راهبردی که می‌تواند نقطه شروع آن در دولت یازدهم باشد و فصل جدیدی در سیاست‌گذاری بخش مسکن برای دولت ایجاد کند، کنترل سوداگری است. بررسی تجربیات جهانی نشان می‌دهد که اجرای این راهبرد نیازمند اجرای سه سیاست اجرایی متناظر با آن است، شامل: "استفاده از ابزارهای مالیاتی برای کنترل سوداگری"، "اصلاح ساختار مشاورین املاک و بازار مسکن" و همچنین "ایجاد سامانه هوشمند املاک و مستغلات". آیا شما در این زمینه با ما موافقید؟ برنامه اجرایی شما چیست؟

6- رشد قارچ گونه مشاورین املاک طی سالیان گذشته سبب کاهش نظارت دولت بر بازار مسکن شده است. آیا شما برای افزایش نظارت و نقش رگولاتوری دولت، اصلاح ساختار بازار مسکن و مشاورین املاک را مد نظر دارید و زمینه لازم برای ایجاد اپراتوراهای بخش مسکن را فراهم می‌کنید؟

7- افزایش توان دولت برای هدایت، نظارت، سیاست‌گذاری و همچنین حمایت از بخش مسکن نیازمند شفافیت اطلاعاتی در این زمینه است. اما تاکنون نه دولت و نه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان مجری طرح کاداستر نتوانسته‌اند سامانه جامع اطلاعات املاک و مستغلات را فراهم کنند. هر چند دولت با ایجاد کد رهگیری قدم مهمی در این راستا برداشت، اما این امر به هیچ وجه کافی نیست و ایجاد سامانه جامع اطلاعات املاک و مستغلات کشور مهمترین ابزار مورد نیاز مجریان و سیاست گذاران بخش مسکن در سالهای پیش رو خواهد بود و غفلت از آن صدمات جبران ناپذیری را بر بخش مسکن وارد خواهد کرد. نظر شما چیست؟

8- بافت‌های فرسوده در کشور بخشی از مهمترین نقاط شهری هستند که طی چند دهه اخیر مورد غفلت دولت‌ها بوده است. در حالیکه احیای این بافت‌ها می‌تواند علاوه بر حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و زیستی ساکنین آن، زمینه عرضه مسکن در فضای درونی شهری را فراهم کند و این یعنی توسعه بخش مسکن و عرضه مسکن با هزینه کمتر. آیا می‌دانید که در حال حاضر بیش از 70 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور وجود دارد که دولت‌های بعد از انقلاب و قبل از انقلاب هیچ طرح جامع و مدونی برای احیای آن نداشته‌اند. آیا می‌دانید که بیش از 30 درصد از نیاز 15 میلیون واحد مسکونی براساس نیاز به احیای بافت‌های فرسوده پیش بینی شده است. احیای بافت‌های فرسوده می‌تواند به عنوان یک سیاست اصولی در ذیل راهبرد تولید و عرضه مسکن در دستور کار قرار گیرد. بافت‌های فرسوده باید مورد توجه قرار گیرند و حتماً شما باید برای آن برنامه داشته باشید. چگونه می‌خواهید به این موضوع گسترده که بسیاری از مردم مبتلا به آن هستند سامان ببخشید؟

9- ساخت و ساز مسکن نیازمند سرمایه گذاری و بودجه است. چگونه می‌خواهید این امر را رونق ببخشید، بدون اینکه در کشور پول خلق گردد و موجب تورم و گرانی بیشتر شود؟ چگونه می‌خواهید باب سرمایه‌گذاری‌های کلان داخلی و خارجی را روی این حوزه بیش از گذشته باز کنید؟ مشوق‌ها و راه کارهای شما چیست ؟ آیا راه کارهای جدیدی غیر از تسهیلات بانکها و اوراق برای تأمین مالی مسکن در ذهن یا برنامه دارید؟ چگونه می‌خواهید با آباد کردن خانه‌ها، شادی و نشاط را به جمع خانواده‌ها ببرید و راه جوانان را برای تشکیل خانواده هموار کنید؟

10- در حوزه مسکن و شهرسازی محورهای اساسی وجود دارد که عدم توجه به آنها موجب خسارت زیاد به مردم و کشور می‌شود و نیازمند برنامه و راه کار و توجه ویژه است. چند مورد در زیر ارائه می‌شود:

- مدیریت سرزمینی.

- اصلاح شبکه شهرها و سطح بندی خدمات و هدایت و نظارت موزون شهرها.

- تأمین ساختمان برای بخش¬های دولتی و عمومی.

- مدیریت عمران زمین¬های شهری.

- کاهش حاشیه نشینی شهرها و ساماندهی آنها.

- کاهش آسیب پذیری ناشی از سوانح طبیعی.

- اعتلا و ترویج معماری ایرانی – اسلامی.

- توسعه فناوری ساختمان.

- صدور خدمات فنی و مهندسی و به منظور ارز آوری برای کشور.

- تحقیق و توسعه در حوزه مسکن و افزایش نوآوریها.

- توسعه استانداردهای مسکن.

برنامه اجرائی کمّی و قابل ارزیابی شما برای آنها چیست؟

11- در اجرای قانون نظام مهندسی و امور ساختمانی آن چقدر جدی هستید؟

12- برنامه شما برای برخورد با پدیده مهاجرت به شهرها چیست؟

13- آیا سیاست شما توسعه افقی شهرها است یا توسعه عمودی؟ آیا تبعات هر کدام را بررسی و ملاحظه فرموده اید؟

14- شیوه و منش جنابعالی در رابطه با برخورد با تعاونی¬های تولید مسکن چیست؟ چه گشایش‌ها و چه محدودیت‌هائی برای آنها فراهم می‌کنید؟

15- کدام نگرش ویژه و ابتکاری را در رابطه با تأمین مسکن اقشار کم درآمد و محرومین و همچنین جوانان دنبال خواهید کرد؟

16- با توجه به وجود طرحهای عمرانی نیمه تمام فراوان در کشور، برنامه اجرائی و قابل ردیابی شما برای این گونه طرحها چیست؟

17- یکی از مشکلات کشور همواره در مقاطع مختلف زمانی بحث تولید، توزیع و مصرف مصالح ساختمانی بوده است. شما با این مقوله چکار می‌خواهید بکنید؟ چگونه به مردم اطمینان می¬دهید که در این حوزه در زمان شما تلاطمی صورت نخواهد گرفت؟

18- ملاحظه دارید که انجام امور مهندسی هر چه بیشتر مبتنی بر دانائی محوری باشد، بیشتر موجب ارتقاء بهره¬وری از مواد، انرژی، سطح ایمنی، و دوام مسکن می¬گردد. برنامه شما از این بابت چیست؟ چگونه می¬خواهید نقش صنعت و هنر معماری اسلامی – ایرانی را در توسعه و تکامل ساخت و سازها بیشتر و بیشتر کنید؟

ب- راه و ترابری

19- مستحضرید که سیاست¬های کلی نظام در حوزه حمل و نقل توسط مقام معظم رهبری ابلاغ گردیده است. آیا برنامه اجرائی شما برای پیاده سازی و رسیدن به اهداف این سیاست¬ها چیست؟ آیا می¬توانید ظرف یکی دو سال آینده یک گزارش افتخار آمیز از عمکرد خود از این بابت به ملت شریف، نمایندگان مجلس و رهبری عزیز ارائه فرمائید؟ با چه پشتوانه و تضمینی این وعده را می دهید؟

20- حمل و نقل از مسائلی است که همه اقشار جامعه به صورت مستمر و بدون وقفه با آن درگیر هستند و نیازمند خدمات آن هستند و می‌دانید که نارسائی‌های جدی دارد، طوریکه مردم رضایت کاملی ندارند و مطالبه دارند که در جهت افزایش حمل و نقل درون شهری، بین شهری و روستائی اقدامات ضرب العجلی انجام شود و در ساماندهی تعرفه‌ها و قیمت‌ها و کنترل آنها حرکتی از طرف شما صورت پذیرد. شما چکار خواهید کرد؟ چه وعده‌ای به مردم و نمایندگان مردم می‌دهید؟

21- در شرایط حاضر حمل و نقل در ایران دارای بهره‌وری کمی است. یک دلیل اصلی آن حمل بار در یک سر مسیر و بازگشت خالی از طرف دیگر است. آیا این امر را نمی‌خواهید با کمک‌گیری از فناوری اطلاعات و ایجاد شبکه الکترونیکی حمل و نقل کشور حل کنید؟ آیا توسعه و ایجاد شرکت‌های بزرگ ملی حمل و نقل در دستور کار شماست؟ پس چگونه می‌خواهید بهره‌وری بخش را بالا ببرید و سامان ببخشید؟

22- اکثر جاده‌های موجود خصوصاً جاده‌های بین شهر و روستا دارای نقاط خطر پذیر و آسیب‌آور است و برای ماشین‌های موجود نامناسب و غیر کافی است. این امر و سایر امور موجب شده است تا سالانه بیش از 20 هزار نفر در جاده‌ها جان خود را از دست بدهند و دهها هزار نفر معلول شوند (و فقط حدود 9 هزار نفر در سال آسیب نخاعی ببیند). آیا امری مهمتر از نجات جان انسان‌های بی گناه هست؟ برنامه شما برای بهبود این وضعیت و ایجاد افتخار برای کشور و کسب ثواب گسترده برای خودتان چیست؟ آیا تاکنون عزیزی را در جاده از دست داده‌اید؟ آیا وزیر مربوط در این قتلها چه سهمی و چه جرمی دارد؟

23- همه می‌دانیم که کشور ما از نظر امکانات و زیرساخت‌های ریلی بسیار فقیر است. علی‌رغم تلاش‌های انجام شده در دهه اخیر، هنوز نیاز به سرمایه‌گذاری در این بخش کاملاً مشهود است. سیاست‌های کلی نظام هم توجه به این بخش را اولویت¬دار تلقی کرده است. از طرفی ظرفیت فعلی هم کامل استفاده نمی¬شود. بطور کلی برنامه شما در این حوزه چیست؟

24- یکی از معضلات توسعه زیرساخت‌ها، تأمین منابع مالی بوده و خواهد بود. برنامه شما برای استفاده از منابع مالی مردمی غیر از اوراق مشارکت چیست؟ آیا دیدگاهی ابتکاری از این بابت فکر کرده اید؟ یا همان شیوه سنتی را ادامه خواهید داد؟

25- واضح است که ایران اسلامی در یک منطقه سوق الجیشی واقع است و از نظر ترانزیت کالا و مسافر بسیار حائز اهمیت است. همواره وزرای سابق مدعی فعال کردن این بخش بوده اند، ولی عملاً توفیق برجسته‌ای نداشته‌اند. آیا شما هم می‌خواهید روی آن مانور دهید و بعد از پایان مأموریت خود عملکرد و برجسته‌ای نداشته باشید؟ یا واقعاً برنامه‌ای مشخص و عملیاتی و اجرائی و فکر شده دارید؟ کدامها هستند؟

26- همه وزرای سابق در برنامه پیشنهادی خود صحبت از یکپارچه سازی و طرح جامع حمل و نقلی کرده‌اند و قولهائی داده‌اند، ولی متأسفانه هنوز این امر بر زمین مانده است. شما چکار می‌خواهید بکنید؟ این امر را که مانده را می‌خواهید حرکتی بدهید؟ آیا سنگینی آن اجازه را به شما می‌دهد؟ آیا توانمندی این کار ار دارید؟ آیا در مورد آن قبلاً فکر کرده و راه کار پیدا کرده اید؟

27- مهجوری استفاده از دریا توسط جمهوری اسلامی ایران، زبانزد خاص وعام است و مورد تعجب جهانیان. هزاران کیلومتر ساحل و دسترسی به آبهای آزاد، سرمایه عظیم ملت ایران است. ولی متاسفانه بهره¬برداری از آن، چه از بُعد حمل و نقل و چه از ابعاد دیگر، مغفول مانده است. برنامه شما چیست؟ آیا شما هم از کنار آن بی سر و صدا عبور خواهید کرد؟ انتظار از شما وجود دارد تا در این حوزه حرکتی اساسی شکل دهید.

28- بنادر ایران از قدمتی زیاد برخوردار است. ولی متاسفانه آن طور که شایسته است، توسعه نیافته است. غیر از یکی دو بندر، بقیه از نظر امکانات و تسهیلات ضعیف هستند. آیا مردم را در ایجاد و بهره برداری و ساماندهی بنادر مشارکت خواهید داد؟ آیا جوانان و دانشمندان را در توسعه بنادر درگیر خواهید کرد؟ چگونه و با چه پشتوانه¬ای؟

29- براستی چه واحدی متولی صنعت دریا پایه در ایران است؟ و کدام واحد متولی بهره‌برداری و کدامها پاسخگو؟ شما چگونه می‌خواهید حسرت استفاده از این منابع عظیم را از دل دریا دلان ساحل نشینی مستضعف بیرون کنید؟ آنهائی که با تنگدستی تمام در کنار ساحل به تماشای عظمت دریا می‌نشینند، ولی کاری از دستشان بر نمی‌آید؟ ای که دستت می‌رسد کاری بکن!

30- حمل و نقل هوائی کشور، علی رغم توسعه چشمگیر در سالهای اخیر، ولی هنوز به حدی که به توان به آن افتخار کرد، نرسیده است. شما چگونه می‌خواهید  آن را شایسته کنید؟ قیمت حمل و نقل کمر شکن شده است و این صنعت از این بابت عقب افتاده است. آیا می‌توانید به مردم و نمایندگان مردم قول بدهید و سرافراز از عهده قول برآیید؟

31- بر کسی پوشیده نیست که قطب اقتصادی باید در کنار دریا بر پا شود. آیا شما به این نکته معتقد هستید؟ کدام قطب-ها را می¬خواهید توسعه دهید یا ایجاد کنید؟ میزان مشارکت شما چه اندازه خواهید بود؟

32- آیا تعداد فرودگاه‌های فعال و غیرفعال کشور را می‌دانید؟ آیا درست است که چند ده فرودگاه راکد وجود دارد؟ آیا درست است که چند ده فرودگاه نیمه تمام داریم؟ با اینها می‌خواهید چه کنید؟ چرا اداره فرودگاه زیانده است؟ برنامه شما چست؟

33- متولی صنعت هوائی کشور کیست؟ چرا این صنعت جنبه ملی پیدا نمی‌کند؟ آیا شما به عنوان وزیر با صنایع داخلی قراردادهای مهم برای تآمین نیازهای خودتان منعقد خواهید کرد؟ در چه حوزه ای؟ و به چه میزان؟

34- چرا شرکت‌های هواپیمائی ایرانی نمی‌توانند با شرکت‌های هواپیمائی خارجی در حمل و نقل مسافران ایرانی رقابت کنند؟ آیا سوء مدیریت و ناتوانی در مدیریت نیست که این وضع را ایجاد کرده است؟ آیا بازاریابی در این زمینه صحیح انجام می‌شود و اشکالی ندارد؟ برنامه اصلاحی و ارتقائی شما چیست؟

35- آیا کیفیت جاده سازی در ایران مورد رضایت و تأیید شماست؟ آیا چرا جاده‌ای که یکسال از طول عمرش نمی‌گذرد، این همه دست انداز و چاله و چوله دارد؟ چگونه می‌خواهید کیفیت‌ها را ارتقاء دهید؟ با چه پشتوانه و چه روشی؟

در پایان ملاحظه می‌کنید که این وزارتخانه راه و شهرسازی آنقدر حجیم است که بعید است شما بتوانید به همه حوزه‌های مرتبط با آن به خوبی رسیدگی کنید. چون شما روزی 20 ساعت بیشتر که نمی‌توانید کار کنید. بنابراین پیشنهاد شما چیست؟ جاده، هوا، دریا، صنعت، اداره وضع موجود، ترمیم و اصلاح زیرساخت، فرودگاه‌ها، بنادر، کشتیرانی، شهرسازی، تولید مسکن، بافت‌های فرسوده، مصالح ساختمانی، تعرفه‌ها و.... نشان می‌دهد که این وزارت غول پیکر شده است و یک وزیر نمی‌تواند همه جوانب کار را داشته باشد و رصد کند. راه کار شما چیست؟ آیا با جداسازی راه و مسکن و تبدیل آن به دو وزارتخانه موافقید یا مخالف؟

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها