امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۲۰:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25775
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۴
تعداد بازدید: 82
ابراهیم حسینی مدیر هنری نمایشگاه پوستر «قاب‌های چهل ساله» در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره این نمایشگاه توضیح داد: این نمایشگاه به ...

ابراهیم حسینی مدیر هنری نمایشگاه پوستر «قاب‌های چهل ساله» در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره این نمایشگاه توضیح داد: این نمایشگاه به مناسبت چهل سالگی مجموعه تئاتر شهر برپا شده است و از سال 1351 تا 1390 هر سال یک پوستر خوب تئاتر را انتخاب کرده و به نمایش گذاشته‌ایم.

او درباره چگونگی گردآوری این آثار گفت: بخش بیشتر این آثار از مرکز اسناد تئاتر شهر گردآوری شده و بخش دیگری از آن نیز از انجمن طراحان گرافیک ایران و مجموعه‌های شخصی گردآوری شده است.

وی افزود: انجمن گرافیک سه پوستر مربوط به سال‌های 51 تا 53 را در اختیار ما گذاشت که آثار درخور توجهی بود.
 
* «باغ آلبالو» صاحب قدیمی‌ترین پوستر تئاتر ایران

حسینی قدیمی ترین پوستر این نمایشگاه را پوستر نمایش «باغ آلبالو» نوشته آنتوان چخوف،‌ترجمه سیمین دانشور و به کارگردانی آربی آوانسیان عنوان کرد و گفت: این نمایش 7 بهمن سال 1351 همزمان با افتتاح مجموعه تئاترشهر روی صحنه رفته است و طراحی پوستر آن را «فریدون آو» بر عهده داشته است.

وی افزود: این پوستر را انجمن طراحان گرافیک در اختیار ما گذاشت که ما از روی نسخه دیجیتالی آن تکثیر کردیم و در نمایشگاه به نمایش گذاشتیم. 

* نمایشگاهی با تأکید بر بهترین‌ پوسترهای تئاتر

او در پاسخ به این سؤال که برای انتخاب پوسترهای این نمایشگاه، شهرت کارگردان،‌ طراح پوستر و کیفیت اجرای نمایش اهمیت داشته یا صرفاً کیفیت طراحی پوسترها توضیح داد: برای ما کیفیت پوسترها اهمیت داشت و اگر پوستری 100 سال هم قدمت داشت ولی به لحاظ کیفیت پوستر خوبی نبود،‌انتخاب نکردیم چرا که این گونه آثار صرفاً ارزش سندی دارند و فاقد ارزش هنری هستند از سوی دیگر انجمن طراحان گرافیک نمایشگاهی از پوسترهای تئاتر برگزار کرده بود که به قدمت این پوسترها پرداخته بود و ما نخواستیم موازی کاری کنیم و صرفاً پوسترهایی با کیفیت طراحی خوب را برای نمایشگاه انتخاب کردیم. 
 
* پرکارترین طراحان پوستر تئاتر در 40 سال گذشته

این طراح گرافیک پرکارترین طراحان پوستر تئاتر در طول 40 سال گذشته را شامل سه نسل عنوان کرد و گفت:‌از نسل قدیمی‌تر هنرمندانی چون مرحوم ممیز،‌ قباد شیوا و ابراهیم حقیقی پرکارترین‌ها بوده‌اند که آثار بسیار درخور توجهی داشتند و البته صادق بریرانی نیز آثار بسیاری در زمینه تئاتر طراحی کرده است که متأسفانه بسیاری از آن‌ها موجود نیست.

در نسل میانی طراحان نیز هنرمندانی چون هومن مرتضوی و عباس سارنگ در این زمینه بسیار کار کرده اند و در نسل جدید هم مرتضی اتابکی،‌ یحیی پاکدل، امیر اسمی، آرش تنهایی،‌ مجید کاشانی، مهدی فاتحی و ...حضور دارند که بسیار خوب و هدفمند در زمینه طراحی پوستر تئاتر کار می‌کنند.

او همچنین تأکید کرد: بسیاری از پوسترهای تئاتر،‌پوسترهای بسیار خوبی هستند اما تئاتری نیستند. 

* نگهداری اسناد تاریخی تئاتر شهر در شرایط نامساعد

دبیر نمایشگاه قاب‌های چهل‌ ساله در بخش دیگری از سخنانش درباره چگونگی نگهداری این آثار در آرشیو مرکز اسناد تئاتر شهر توضیح داد: مرکزاسناد تئاتر شهر در بخش کتابخانه آن واقع شده است و امکانات سخت‌افزاری لازم را برای نگهداری صحیح این آثار در اختیار ندارد و علیرغم آن که مسئولان این بخش با عشق و علاقه فراوان زحمات بسیاری را برای نگهداری این آثار متحمل می‌شوند ولی متأسفانه این آثار در شرایط مناسبی نگهداری نمی‌شوند و اصلاً به موضوع نگهداری صحیح و استاندارد این آثار فکر نشده است.

حسینی با اشاره به این که این آثار در واقع شناسنامه و هویت تئاتر شهر است گفت: برپایی این نمایشگاه در واقع بهانه‌ای است برای آن که توجه لازم را نسبت به نگهداری این آثار که میراث تئاتر کشور و شناسنامه و هویت تئاتر ایران است، معطوف کنیم.

* سال‌های بدون پوستر تئاتر

حسینی درباره غنی بودن آرشیو پوسترهای تئاتر در مرکز اسناد تئاتر شهر هم گفت: آمار دقیقی از تعداد این آثار ندارم ولی از برخی سال‌های فعالیت های تئاتر شهر هیچ پوستر تئاتری موجود نیست به طور مثال پوسترهای نمایش‌های سال‌های 51 تا 53 که ما این پوسترها را برای نمایشگاه از انجمن طراحان گرافیک ایران امانت گرفتیم. همچنین به طور مثال سال 1375 تنها یک پوستر موجود است که مربوط به نمایش عشق آباد به کارگردانی داوود میرباقری است.

وی افزود: در سال‌های اواخر دهه 80 وضعیت آرشیو پوسترها خیلی بهتر است و تقریباً پوستر همه نمایش‌های این سال‌ها جمع آوری شده است.
 
* تعاملی برای نگهداری از پوسترهای تاریخی تئاتر شهر

او درباره تعامل انجمن طراحان گرافیک ایران با مجموعه تئاتر شهر برای امانت سپاری پوسترهای نمایش هم گفت: قرار است تعاملی میان انجمن گرافیک با تئاتر شهر صورت بگیرد و مجموعه این پوسترهای تئاتر در اختیار انجمن قرار گیرد تا به شکل مناسب‌ و محل مناسب‌تری از آن‌ها نگهداری کنند.

حسینی همچنین از انجمن تازه تأسیس طراحان پوستر تئاتر به عنوان صنف دیگری نام برد که می‌تواند نگهداری از این پوسترها را در شرایط مساعدتر بر عهده گیرد.

او در پایان از دائمی شدن نمایشگاه سالن اصلی تئاتر شهر خبر داد وگفت: قرار است این نمایشگاه به صورت دائمی برپا باشد و آثاری مرتبط با فضای تئاتر در این فضا به نمایش گذاشته شود. 

به گزارش فارس، نمایشگاه پوسترهای برگزیده از 40 سال نمایش‌های مجموعه تئاترشهر با عنوان «قاب‌های چهل ساله» شنبه، 22 تیرماه، همزمان با اولین سالروز درگذشت استاد حمید سمندریان و به مناسبت چهل سالگی تئاتر شهر در سالن انتظار تالار اصلی این مجموعه گشایش یافت.

در این نمایشگاه 40 پوستر از نمایش‌هایی که در طول سال‌های 1351 تا 1390 در این مجموعه به روی صحنه رفته است، به نمایش درآمده است.

این آثار را ابراهیم حسینی، مدیر هنری نمایشگاه، با مشورت استادانی چون ابراهیم حقیقی و قباد شیوا انتخاب کرده است.

در نمایشگاه  «قاب‌های چهل ساله»، که با ایده‌ای از محسن حسن‌زاده مدیر روابط عمومی تئاتر شهر و با همکاری انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران برپا شده است، آثاری از استادان طراحی گرافیک همچون مرحوم مرتضی ممیز، صادق بریرانی، قباد شیوا، ابراهیم حقیقی، فریدون آو،  ابراهیم اثباتی و فرزاد ادیبی در کنار آثار هنرمندانی چون زنده یاد رامین سلیمان پور، امیر اسمی، فرهاد فزونی، یحیی پاکدل، مرتضی اتابکی، مجید کاشانی و... به نمایش گذاشته شده است.

این نمایشگاه تا 22 مردادماه در سالن اصلی تئاترشهر پذیرای علاقه‌مندان است.
انتهای پیام/
   
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها