امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۳:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25802
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۳
تعداد بازدید: 153
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از کردپرس، روز گذشته در هتل «روحای شهر اورفا»، سمیناری به منظور بررسی دلایل فقر اقتصادی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از کردپرس، روز گذشته در هتل «روحای شهر اورفا»، سمیناری به منظور بررسی دلایل فقر اقتصادی مناطق کردنشین ترکیه برگزار شد.

«ابراهیم بیرینجی» نماینده اورفا در مجلس ملی ترکیه و از اعضای حزب صلح و دموکراسی با اشاره به پانصد هزار کارگر فصلی در استان اورفا اعلام کرد که نباید این موضوع را مانند آثار و نشانه های سرنوشت و تقدیر تاریخی کردها تعریف کرد و باید برای ذکر دلایل چنین پدیده ای، به زمینه های سیاسی و برنامه های ویژه دولت اشاره شود.

«عثمان بایدمیر» شهردار دیاربکر نیز در این خصوص گفت: «از مجموع 21 استان فقیر ترکیه، 18 استان در مناطق کردنشین قرار دارد و این یک تصادف نیست. کسی نمی تواند جغرافیای ما را به عنوان مسئول و مقصر این موضوع معرفی کند. چرا که دو رود بزرگ دجله و فرات به مثابه شاهرگ های حیاتی این سرزمین، از مناطق کردنشین عبور می کنند و دارای منابع زیر زمینی و رو زمینی ارزشمندی هستیم. شاید درک این نکته برای بسیاری از اقتصاددانان ما دشوار باشد که در سال 1925 شهر دیاربکر قطب صنایع ترکیه بود، اما اکنون و در نود سالگی نظام جمهوری ترکیه، چیزی به نام صنعت در دیاربکر وجود ندراد.»

عثمان بایدمیر در ادامه افزود: «فقر اقتصادی مناطق کردنشین ترکیه دو دلیل عمده دارد که یکی از آنها تبعیت از سیاست های اقتصادی غلط و توسعه نامتوازن بوده و دلیل دوم نیز بدون تعارف به مساله مواجهه جمهوری ترکیه با کردها ربط دارد. طی نود سال اخیر حکومت همواره به دنبال این بوده که کردها را فقیر نگه دارد و در کنار انکار هویت فرهنگی و قومی ما، کاری کرده اند که همه ی ساکنان این مناطق از پایین‌ترین میزان درآمد برخوردار باشند و اغلب جوانان ما به ناچار دیار خود را ترک کرده و راهی استانبول، ازمیر و اروپا شده‌اند.»
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها