امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۱۹:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25810
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۳
تعداد بازدید: 139
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، به نقل از سرویس مطبوعاتی وزارت خارجه قرقیزستان، پایگاه هوایی ماناس تا یک سال دیگر بسته خواهد ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، به نقل از سرویس مطبوعاتی وزارت خارجه قرقیزستان، پایگاه هوایی ماناس تا یک سال دیگر بسته خواهد شد.

این مسأله را ابتدا مجلس قرقیزستان تصویب کرد و «آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان در تصویب نهایی آن را امضا کرد.

اگرچه با خالی شدن پایگاه ماناس از وجود آمریکایی‌ها 70 هزار شهروند قرقیز بیکار می‌شوند اما آمریکایی‌ها مجبور به تخلیه این پایگاه هستند.

با این وجود، سفارت آمریکا در قرقیزستان با صدور بیانیه‌ای از دولت قرقیزستان به خاطر ایجاد موقعیت در مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در افغانستان قدردانی کرده است.

از سوی دیگر، آتامبایف بارها به مسکو وعده داده است که پایگاه ماناس را از وجود آمریکایی‌ها پاک می‌کند و این پایگاه برای حمل‌ونقل جنوب شرق آسیا، اروپا و خاورمیانه استفاده خواهد شد.

این پایگاه سالانه 60 میلیون دلار برای قرقیزستان درآمد دارد ولی دولت قرقیزستان امیدوار است که با کمک مسکو این کمبود را جبران کند.

پایگاه هوایی ماناس در نزدیکی «بیشکک» از سال 2001 در اختیار ارتش آمریکا قرار دارد و از این پایگاه برای حمل‌ونقل نیروها و محموله‌های نظامی به افغانستان استفاده می‌شود.

تکاپوی پکن برای ایجاد خط‌‌ لوله گاز چندمنظوره

بنابر گزارش دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری قزاقستان، «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان قانون تصویب پروتکل اصلاح توافق‌نامه بین دولت‌ها‌ی چین و قزاقستان در مورد خط‌لوله «چین- قزاقستان» را امضا کرد.

خط لوله گاز «قزاقستان- چین» بخشی از خط لوله صادراتی «چین- آسیای مرکزی» است که سالانه ظرفیت انتقال 56 میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان و ازبکستان را دارد.

ساخت‌ خط سوم این خط‌ لوله که دارای ظرفیت 25 میلیارد متر مکعب گاز در سال است به طور کامل توسط چین سرمایه‌گذاری خواهد شد.

در حال حاضر، مناطق جنوبی قزاقستان توسط این طرح سالانه حدود 3 میلیارد متر مکعب گاز از «گازپروم» در ازبکستان که از طریق شرکت سرمایه‌گذاری مشترک «KazRosGas» تحویل داده می‌شود، خریداری می‌کند.

خطوط لوله‌ ساخته شده توسط چین و شبکه‌های انتقال گاز از طریق ترکمنستان، ازبکستان و قزاقستان به «آستانه» اجازه می‌دهد تا از لحاظ نظری در مورد خرید گاز بدون حضور گازپروم که نقش واسطه برای قزاقستان دارد، از این طرح استفاده کند.

بنابراین به گفته منابع، آستانه در مورد اختلافات نفت و گاز با روسیه، می‌تواند یک امتیاز به‌ دست آورد.

نزدیکی مواضع «تاشکند» و واشنگتن در بحث حقوق بشر!

«سیاره رشیدآوا» عضو کمیساریای مجلس عالی ازبکستان با «جین زیمرمان» نماینده وزارت خارجه آمریکا در حمایت از حقوق بشر دیدار کرد.

در این دیدار طرفین بر گسترش همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف از جمله رعایت حقوق بشر تأکید کردند.

در این دیدار طرفین فرصت‌ها را برای ادامه همکاری فیمابین غنیمت شمرده و آن را را به نفع 2 کشور تلقی کردند.

در مورد این دیدار گزارشات دیگری منتشر نشده است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها