امروز : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۱:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25842
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۴
تعداد بازدید: 142
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی در ادامه نشست خبری خود با اهالی رسانه در پاسخ به این سؤال که هیأت مدیره خانه سینما با ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی در ادامه نشست خبری خود با اهالی رسانه در پاسخ به این سؤال که هیأت مدیره خانه سینما با مفاد نامه 8 بندی شمقدری و معرفی 5 نفر از صنوف موافقت کرده بود و چه شد که شمقدری اعلام کرد دیگر نیازی به اجرای توافق‌نامه نیست گفت: من در همین اتاق با حضور هیأت نظارت در بازگشایی خانه سینما و آقایان توحیدی و مختاری جلسه داشتیم صراحتاً اعلام کردند که مجمع عمومی را بر اساس اساسنامه سال 87 برگزار می‌کنیم و با اینکه ما دوستان را پرهیز دادیم اما گفتند طبق قانون کار دیگری نمی‌توانیم انجام دهیم.

وی افزود: پس از آن جلسه هیأت نظارت بر اساس نتایجی که در جلسه حاصل شده بود نامه‌ای را به من نوشتند و اعلام کردند دوستان تفاهمات انجام شده مبنی بر گشایش خانه سینما عمل نمی‌کنند و پس از آن من نامه‌ای را 17 تیر ماه به آقای احمدی‌نژاد نوشتم و گفتم دوستان توافقی را که در حضور شما انجام شده عمل نمی‌کنند و حتی با روند فعلی بعید است تا دو ماه دیگر نیز بازگشایی خانه سینما به سرانجام برسد.

شمقدری همچنین در خصوص ابهامات روند اخیر پس از جلسه‌ای با رئیس جمهور و اساسنامه تصویب شده در مجمع عمومی و همچنین  اظهارنظر هیأت مدیره خانه سینما مبنی بر اینکه اساسنامه ارسالی برای آنها نسخه سومی بوده است که شورای عالی سینما آن را تدوین کرده است گفت: بر اساس نامه‌ای که آقای احمدی‌نژاد به من که رسانه‌ای هم شد ایشان درخواست کردند در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل خانه سینما حل شود که کوتاه‌ترین زمان ظرف دو هفته بود و بر این اساس دوستان موظف بودند بر اساس چارچوب نامه‌ 8 بندی اقدام کنند و به 72 ساعت مهلت ارائه شده برای قانونی شدن صنوف نیز توجهی نکردند و در واقع دوستان از این فرصت طلایی با کمال بی‌اعتنایی استفاده نکردند.

وی همچنین در خصوص تغییر اساسنامه از سوی سازمان سینمایی نیز گفت: در آن جلسه که با حضور آقای احمدی‌نژاد انجام شد به اساسنامه تدوین شده از سوی کمیته 7 نفره اشکالات حقوقی وارد شد و عنوان کردیم اگر بخواهیم بر اساس اساسنامه کمیته 7 نفره عمل کنیم احتمالاً دچار مشکلات حقوقی خواهیم شد به همین دلیل وکیل دو طرف اشکالات را برطرف کردند که سه روز به طول انجامید.

رئیس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: موارد مورد اختلاف 12 مورد بود که روی 10 بند دو طرف به اجماع رسیدند اما روی دو بند اختلاف‌نظر داشتند که طبیعی است در این شرایط رأی سازمان سینمایی ارجحیت دارد کما اینکه مجمع عمومی 19 تیر ماه نیز بندهایی از اساسنامه اصلاحی را تغییر دادند که در مرحله بعدی باید توسط هیأت نظارت بر مراکز فرهنگی و شورای فرهنگی- عمومی به تصویب برسد.

شمقدری همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا هیأت مدیره جدید سینما با توجه به اتفاقات اخیر هیأت مدیره جدید خانه سینما جایگاهی در بین سینماگران دارد یا خیر گفت: بنده تلاش می‌کنم تا به یک اجماع برسیم و مهم این است که وقتی توافق می‌شود طرفین موظف باشند خود را مقید بداند تا به آن عمل کنند و ما فکر می‌کنیم 48 ساعت فرصت خوبی است تا دوستان بنشینند تا به یک تفاهم برسند و زیر یک چتر واحد قرار گیرند.

وی همچنین در خصوص اظهارنظر شیخان مدیر دفتر رئیس جمهور مبنی بر اینکه نظر رئیس جمهور در خصوص اتفاقات یکی، دو روز اخیر مثبت نیست گفت: نظر ما هم همین است و انتظار داشتیم طبق نامه 8 بندی همه چیز جلو برود البته اینکه آقای شیخان چنین نظری را دادند به خودشان مربوط است اما بنده با رئیس جمهور ارتباط نزدیکی دارم و اخیراً هم یک گزارش شفاهی در مورد روند اتفاقات به ایشان ارائه دادم و یک گزارش کتبی نیز بلافاصله به ایشان ارائه خواهم داد.

شمقدری تأکید کرد: بنده به جد معتقدم تمام کارهایی که تاکنون انجام داد در چارچوب همان توافق 8 بندی بوده است اما به دلیل عدم همراهی هیأت مدیره اجرای آن با اشکال مواجه شد.

رئیس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: در مورد نامه 8 بندی این توضیح را باید ارائه کنم که من در ابتدا نامه 7 بندی به آقای احمدی‌نژاد ارائه دادم اما خودشان نامه را تغییر دادند که در ادامه 8 بند شد اما عملاً بعد از اتفاقات اخیر اجرای این نامه منتفی شد چون دوستان دو بند آن را رعایت نکردند و به خودی خود تفاهم‌نامه منتفی شده بود.

شمقدری همچنین در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه اختلافات اصلی چه چیزی بوده است که تا پای تعطیلی خانه سینما ایستادگی کرد گفت: مشکل ما نیستیم بلکه مشکل بچه‌های سینما هستند که با هم اختلاف نظر دارند این اختلاف‌نظر برای دوره اخیر هم نیست و بخشی از آن به سال 68، بخشی از آن به سال 72 و بخشی هم به اواخر دوره آقای جعفری جلوه برمی‌گردد که طبق روایتی در همین اتاق دوستان به یکدیگر قندان پرتاب کردند. بنابراین اینکه بگویند اختلاف بین سازمان سینمایی و خانه سینما بوده، جفا است و دلیل روشن آن هم این موضوع است که یک ماه دیگر من اینجا نیستم و باید دید آیا این اختلافات برطرف خواهد شد یا خیر مگر اینکه تصمیم بگیریم از مواضع خود عدول کنیم کما اینکه ما برای حل مشکل خانه سینما از مواضع خود عدول کردیم.

وی در ادامه اظهار داشت: در جلسه‌ای که روز پنج‌شنبه با آقای احمدی‌نژاد داشتیم یک مطلب مبنایی برای من روشن شد که هنرمندان همیشه از دولتمردان می‌خواهند گذشت داشته باشند در حالی که باید خودشان این خصوصیات را داشته باشند.

شمقدری در خاتمه بیان داشت: بنده به سهم خودم حاضرم از بسیاری دریافتها و برداشتها بگذرم و تا جایی که قانون اجازه می‌دهد با دوستان معترض همکاری کنم اما باید دوستان واقعاً بخواهند نه اینکه اصرار داشته باشند و دنبال این باشند تا گروهی که قبلاً در سالهای گذشته در خانه سینما مسئول بودند دوباره در رأس قرار گیرند.

انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها