امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۲۲:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25850
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۳۳
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه به نقل از سامانه اینترنتی paruskg، چند سال قبل در زمان قربان بیک باقی اف ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه به نقل از سامانه اینترنتی paruskg، چند سال قبل در زمان قربان بیک باقی اف رئیس جمهور سابق قرقیزستان هنگامی که سخن از بسته شدن پایگاه ماناس به میان آمد، بلافاصله با 5 برابر شدن میزان اجاره آن و تنها با تغییر نام پایگاه به مرکز حمل و نقل، حضور آمریکا تداوم یافت.

اینک نیز سناریویی مشابه در حال تکرار است. سفر اخیر آتامبایف به ترکیه که در آستانه رأی پارلمان به منع تمدید قرارداد پایگاه آمریکا در ماناس صورت گرفت جزیی از این سناریوی از پیش تعیین شده است.

به اذعان کارشناسان، چگونه می‌توان ترکیه که عضو ناتو و به عنوان متحد کلیدی آمریکا در خاورمیانه است را به عنوان تأمین کننده منافع ایالات متحده  درباره ادامه حضور آمریکاییها در قرقیزستان ندانست.

پس این نکته را نمی‌توان رد کرد که سال 2014 ، ماناس به ترکیه اجاره داده خواهد شد و آنها هم بدون موافقت قرقیزستان، این پایگاه را به آمریکایی‌ها خواهند سپرد. 

این سناریو کاملا واقع بینانه است. زیرا سال گذشته ایالات متحده به قرقیزستان حدود 30 میلیون دلار کمک مالی با هدف بازسازی ماناس ارائه داد و فقط ترک‌ها موفق به کسب مناقصه ساخت و ساز برج مراقبت جدید این فرودگاه شدند.

ولی حوادث هنوز بدون مطابقت این رویدادها با یکدیگر خاتمه نمی‌یابد. بازدید رامسفلد وزیر دفاع سابق ایالات  متحده از بیشکک و ملاقات سفیر آمریکا با میلس میرزاکمتوف شهردار اوش که از چهره‌های سیاسی مستقل در جنوب قرقیزستان است، رخدادهایی هستند که باید درباره آنها تفکر کرد. آیا این همه مسائل زنجیره‌ای و اجرای چندین اقدام، با هم هماهنگ نیست؟

درباره رویدادهایی که در فضای سیاسی قرقیزستان رخ می‌دهد، وضعیت سیاسی متعددی را برای این کشور می‌توان احساس کرد؛ از انحلال پارلمان و تجدیدنظر درباره آن تا قبل از استعفای رئیس جمهور و انجام کودتایی دیگر.

همچنین ممکن است که قرقیزستان قربانی سیاست‌های چندمنظوره شده باشد. شاید اگر این جمهوری یکی از کشورهای درحال توسعه می‌بود که تغییرات مثبت در بخش‌های اجتماعی و اقتصادی در شکل گیری یک جامعه مدنی تأثیر داشت، این رویدادها قابل توجیه می‌بود.

اما قرقیزستان کشوری فقیر است که موجودیتش به کمک‌های مالی کشورهای خارجی بستگی دارد.

گرفتن کمک خارجی از ترک‌ها، چینی‌ها و اروپایی‌ها برای این کشور دردسرساز شده است، زیرا تقریبا غیرممکن است که این قراردادها برای همه جوانب مفید باشد و به همین خاطر است که قرقیزها مدام برای امضای توافق‌نامه ها شتاب می‌کنند و بی ترس از یک سو به سوی دیگر در حرکت هستند.

بنابراین مراحل بعدی تصمیم گیری مقامات قرقیزستان قابل پیش بینی و اعتماد نیست و آینده پایگاه ماناس بسیار مبهم است.

اکنون آتامبایف تا زمانی که مسیر باقی اف را طی می‌کند با وضع دشواری مواجه است. باقی اف حدود 3 میلیارد دلار از روسیه وام دریافت کرد و همچنان پایگاه نظامی آمریکا را با افزایش اجاره آن حفظ کرد.

با چنین روابط چندبعدی معلوم نیست که چه آینده ای برای قرقیزستان متصور است؟
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها