امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۱:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25948
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۳۴
تعداد بازدید: 143
حجت‌الاسلام محمدرضا بهاری عضو هیأت علمی گروه اخلاق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بر دارا بودن نگاه راهبردی و عملیاتی به حوزه اخلاق تأکید کرد و به ...

حجت‌الاسلام محمدرضا بهاری عضو هیأت علمی گروه اخلاق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بر دارا بودن نگاه راهبردی و عملیاتی به حوزه اخلاق تأکید کرد و به خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: این دغدغه باید برای صاحب‌نظران عرصه اخلاق کشور وجود داشته باشد. به همین دلیل اخیراً کتابی با عنوان «اخلاق دوستی، الگوها، راهبردها» را نگاشته‌ا‌م که اکنون در مرحله ارزیابی قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه این کتاب دارای یک نگاه راهبردی به حوزه اخلاق دوستی همراه با ارایه استراتژی مشخص است، افزود: تقریباً می‌توان گفت محتوای این کتاب یک کار جدیدی است که در حوزه علوم اسلامی دینی در زمینه اجتماعی مطرح می‌شود.

حجت‌الاسلام بهاری با اشاره به اهمیت نوع ارتباطات اجتماعی در دنیای امروز به ویژه براساس مؤکدات دین اسلام افزود: قرن حاضر با اسامی چون اتم، رایانه، ارتباطات و دهکده جهانی شناخته می‌شود، بنابراین می‌توان گفت که نگاه اجتماعی به ارتباطات در این عصر بسیار حایز اهمیت است که زمینه استراتژی خاص خود را می‌طلبد.

وی در ادامه افزود: اگر نتوانیم یک راهبرد مشخص برای حوزه اخلاق اجتماعی ارایه دهیم مجبور به الگوپذیری از سایر جوامع می‌شویم، کما اینکه الان استراتژی قالب همین الگوهای پذیرفته شده است در صورتی که ما خودمان منابع غنی و راهبردهای مشخص دینی و قرآنی داریم باید بتوانیم از اینها الگوپذیری کنیم.

بهاری با اشاره به اینکه پیش‌تر در کتاب «پیوندها»، «آیین دوستیابی در نهج‌البلاغه»، «اخلاق دوستی در اسلام» و ... به اخلاق فردی توجه کرده اما در این اثر اخلاق را از بعد اجتماعی مدنظر قرار داده است، اظهار داشت: پیوندهای بین مردم باید با الگوهای دینی مطابقت داشته باشد. قطعاً در این کتاب به آسیب‌های وضع ارتباطات کنونی نیز پرداخته شده است البته در روش‌شناسی از روش نقاط قوت و ضعف استفاده کردم و به تهدیدها و فرصت‌ها رسیدم و در نهایت با توجه به همه اینها استراتژی خودم را مشخص کردم.

وی با اشاره به اینکه برای نگارش این اثر زمان زیادی را صرف کرده با توجه به اینکه خلأ منابع دینی نیز برای استفاده در این کتاب به شدت احساس می‌شد، افزود: متأسفانه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه هم از انجام یک کار گروهی و میدانی در این حوزه پرهیز کرد، در صورتی که این اثر دغدغه روز است و می‌تواند الگوی اخلاقی قرار بگیرد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها