امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۲:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25987
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۴۷
تعداد بازدید: 118
به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور در بیانیه‌ای به مناسبت روز تامین اجتماعی خواستار رسیدگی به مطالبات ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور در بیانیه‌ای به مناسبت روز تامین اجتماعی خواستار رسیدگی به مطالبات جامعه کارگری در این بخش شد.
متن این بیانیه به شرح زیر است:

بی تردید باید پذیرفت که در عصر حاضر ضریب نفوذ و گستره خدمات و حمایت های اجتماعی از مهم ترین شاخص و مؤلفه های تعیین کننده برای ارزیابی میزان رشد و توسعه کشورها و محکی مناسب جهت شناسایی سطح توفیقات دولت ها و حاکمیت است.

هرچند تعریف و مدل تحقق حمایت های اجتماعی در جوامع و ملل گوناگون واجد وجوه تفاوت و افتراق می باشد، اما بنیان و چارچوب اصلی آن بر اساس معیارها و موازین بین المللی یکسان و اهداف و آمال آن نیز با توجه به نیازها و مطالبات طبیعی انسان ها مشترک و واحد و در زمره حقوق بنیادین بشری است.

در کشور ما نیز که آموزه های رفاه و تأمین اجتماعی، ملهم از تعالیم دینی و تجارب ملی در هم تنیده شده و همواره در صدر اصول سیاستگذاری و برنامه ریزی در جهت تحقق اهداف نظام، با رویکرد بر ضرورت رعایت اکید مفهوم عدالت اجتماعی است، این مقوله از اهمیت والائی برخوردار است.

از این رو سمت و سوی جهت گیری های اقتصادی و اجتماعی در سال های اخیر با تمرکز بر اجرای طرح تحول اقتصادی و قانون هدفمند سازی یارانه ها بر ضرورت تغییر در ساز و کارهای پیشین با محوریت رفع و کاهش محرومیت اقشار فرودست جامعه و رفع تبعیض و بی عدالتی در چارچوب نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی، به موجب سند چشم انداز توسعه ایران 1404 و نیز بخش های مرتبط در برنامه پنجم توسعه کشور از اهمیت دوچندان برخوردار است.

صندوق تأمین اجتماعی نیز در این میان با حدود شصت سال فعالیت مستمر به همراه ارائه خدمات مستقیم و غیر مستقیم بیمه ای و درمانی به نیمی از جمعیت کشور از متمایزترین و تاثیرگذارترین نهادهای یاد شده بشمار می رود.

این سازمان حمایتی عظیم در طول دهه های پرفراز و نشیب فعالیت خود اینک از جایگاهی چنان رفیع و برجسته در ساختار مدیریتی کشور برخوردار است، که هرگونه تزلزل یا رکود در خدمت رسانی توسط آن، کشور را به بیم غلتیدن در بحران های عمیق سیاسی و اجتماعی دچار نموده و از سوی دیگر و در صورت حفظ پویایی و بالندگی به عنوان نقطه امید و اتکای میلیون ها کارگر و خانواده آنان، به مثابه عاملی مؤثر برای ایجاد امنیت خاطر و آرامش و آسایش روح و جسم این قشر زحمتکش و پرتلاش ارزیابی خواهد می شود.

منابع و سرمایه گرانبهای سازمان تأمین اجتماعی که در برگیرنده دسترنج کارگران و از محل کسر سهم بیمه از مزد آنان است، سرمایه ای بین نسلی است که ضامن حفظ و تداوم این خدمات و مؤید حسن همکاری و تعامل کارگران و کارفرمایان بشمار می رود.

در پرتو این همدلی و در نتیجه حراست و پاسداری آگاهانه شرکای اجتماعی از منابع و سرمایه های تأمین اجتماعی بی تردید مدیران و گردانندگان این نهاد مردمی با فراغ بال و خاطر، امکان تداوم فعالیت‌ها و توسعه خدمات رسانی را خواهند یافت.

تحقق این امر مهم البته موکول و منوط به پشتیبانی و تعامل منطقی، متناسب و روشمند دولتمردان و همچنین وکلای مجلس در ابعاد گوناگون است.

در غیر اینصورت و در نتیجه شیوع تفکراتی که با تلاش در جهت اعمال تغییرات سلیقه ای در قانون کار به دنبال کمرنگ نمودن و تضعیف جایگاه وثیق تأمین اجتماعی در حد و اندازه سایر صندوق های بیمه ای است، البته دیگر نه از تاک نشان خواهد ماند و نه از تاک نشان.

سوی دیگر این رویکرد همچنین مستلزم توجه اکید شرکای اجتماعی و البته مجلس محترم شورای اسلامی به ضرورت اجرای تکالیف برنامه ای کشور و بویژه عمل به مفاد ماده 25 از برنامه پنجم توسعه در قالب تدوین و تصویب سند ملی کار شایسته خواهد بود.

به موجب صراحت این ماده و در صورت اقدام بدان، دگرگونی و تحولی شگرف و مترقی در حوزه روابط کار و تأمین اجتماعی کشور رقم خورده و با اهتمام مضاعف به دو مؤلفه " گفتگوها و حمایت های اجتماعی " که در زمره نماگرها و شاخص های بنیادی " گفتمان کار شایسته " محسوب می شوند، افق های نوین و درخشان در مسیر تحقق اهداف سند چشم انداز دراین عرصه رقم خواهد خورد.

مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور اطمینان دارد که در پرتو امعان نظر اکید دولت تدبیر و امید این فصل تاریخی از تاریخ پرتلألو تامین اجتماعی نیز در کنار و همراه تشکل های حقیقی صنفی در حوزه کارگری و کارفرمایی رقم خورده و به مثابه یادگاری درخشان برای آیندگان به جای خواهد ماند.

انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها