امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۳:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25989
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۴۷
تعداد بازدید: 81
عزت‌الله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» درباره ارائه گزارش سالانه عملکرد هر سال برنامه پنجم توسعه از سوی دولت به ...

عزت‌الله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» درباره ارائه گزارش سالانه عملکرد هر سال برنامه پنجم توسعه از سوی دولت به مجلس اظهار داشت: تا کنون هیچ گزارشی از سوی دولت به مجلس ارائه نشده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: گزارش برنامه پنجم باید همراه بودجه سالانه ارائه شود زیرا برنامه به تنهایی فقط یک موتور خاموش است و برنامه را بودجه سالانه پویا می‌کند؛ به عنوان مثال زمانی که در برنامه قید می‌شود دولت باید در یک سال 500 کیلومتر بزرگراه بسازد، این حرف برنامه باید با بودجه عملیاتی شود، زیرا برنامه به خودی خود و بدون اجرا ارزشی ندارد.

یوسفیان ادامه داد: قانون برنامه هم تأکید دارد وقتی که دولت بودجه را ارائه می‌دهد، باید گزارش برنامه را نیز تحویل دهد و اعلام کند که چه میزان از اهداف برنامه در سال قبل عملیاتی و اجرا شده است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: در تاریخ بی‌سابقه بود که در داخل سال، بودجه همان سال را بنویسند، یعنی بودجه 92 در سال 92 نوشته شد، در حالی که باید در روز اول فروردین 92 بودجه به دستگاه‌ها ابلاغ می‌شد.

وی افزود:‌ به همین دلیل بودجه به هم ریخت و گزارش برنامه همراه بودجه نیامد، ضمن آنکه دولت گزارش تفریغ بودجه 91 را نداد و هنوز بودجه 91 تا 31 تیر 92 به عنوان سال مالی در حال هزینه شدن است.

 بر اساس این گزارش لایحه بودجه سال 92، نهم اسفند ماه سال گذشته بعد از 84 روز تأخیر  همراه با لایحه سه‌دوازدهم بودجه، در غیبت رئیس‌جمهور به مجلس رسید . ارائه بودجه به مجلس از سوی دولت در حالی صورت گرفت که مجلس به عدم ارائه گزارش برنامه از سوی رئیس جمهور معترض بود.

ماده 213 قانون برنامه پنجم می‌گوید به منظور حسن اجرای قانون برنامه و ارزیابی میزان پیشرفت کشور، رئیس‌جمهور موظف است همزمان با ارائه بودجه سنواتی به مجلس، گزارش عملکرد برنامه پنجم را به نمایندگان ارائه کند و خلاصه‌ای از آن را در جلسه علنی به اطلاع نمایندگان برساند.

انتهای پیام/ آ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها