امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۲:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25991
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۴۷
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم که به عنوان موافق در طرح دو فوریت نحوه تسعیر ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم که به عنوان موافق در طرح دو فوریت نحوه تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی در سال 92 و مصرف سود حاصل از آن در جلسه علنی امروز (سه شنبه مجلس) سخن می‌گفت، افزود: ابتدا باید عنوان کنیم که دولت محترم در چند روز گذشته چه اقدامی را دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: در بودجه 92 به پیشنهاد دولت نرخ ارز را 2450 تومان تصویب کردیم تا دولت به دنبال مدیریت و کنترل ارز باشد اما مجمع عمومی بانک مرکزی که بدون مصوبه شورای پول و اعتبار تشکیل شده است دلارهای خارجی بانک مرکزی و ذخایر آن را تسعیر و مبلغ 74 هزار میلیارد تومان خلق شد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه بانک مرکزی باید براساس قانون عمل کند، افزود: دولت می‌خواهد براساس  74 هزار میلیارد تومان درآمد خرج شده،11 هزار میلیارد تومان بدهی‌اش به بانک مرکزی را تسویه کند، 6هزار میلیارد تومان بدهی به شرکت‌های دولتی را تسویه کند تا به زعم خودش دولت را بدون بدهی تحویل بدهد.

وی افزود: دولت می‌خواهد 30 هزار میلیارد تومان بدهی به بانک مسکن به بانک مرکزی را نیز تسویه کند و این یعنی اینکه دولت می‌خواهد بدهی 20 سال آینده بانک مسکن را بدهد تا هزینه‌های مسکن مهر و بدهی‌های آن به بانک مسکن به سرمایه‌های بانک مسکن تبدیل شود.

وی با بیان اینکه مصرف هزینه 74 هزار میلیارد تومان خلق شده از درآمدهای بانک مرکزی موجب نقدینگی کشور خواهد شد، افزود: نقدینگی همان چیزی است که ما از آن می‌ترسیم و تورم 35 درصدی اعلام شده توسط بانک مرکزی را حاصل آن می‌دانیم لذا باید با فوریت جلوی این کار را بگیریم.

مصباحی مقدم به درخواست نمایندگان برای رای به دو فوریت این رای پیشنهاد کرد که در صورت تصویب دو فوریت این طرح، کمیسیون مربوطه عصر امروز طرح را بررسی کند.

محمد قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان نیز که به عنوان موافق با دو فوریت این طرح سخن می‌گفت با تاکید بر دقیق بودن سود حسابداری گفت: نرخ ارز عملا در اختیار بانک مرکزی است و این درحالی است که بانک مرکزی می‌تواند با تسعیر نرخ ارز ارزش ریالی دارایی‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

وی با بیان اینکه درآمد حاصل از تسعیر دارایی و بدهی بانک مرکزی قابل محاسبه و قابل محاسبه نیست، افزود: اگر سود حاصل از تسعیر دارایی‌های ارزی بانک مرکزی طوری هزینه شود که کارشناسی نباشد تبعات هنگفتی می‌تواند برای اقتصاد داشته باشد.

عثمانی با تاکید بر فوریت طرح نحوه تسعیر دارایی‌ها وبدهی‌های ارزی بانک مرکزی از نمایندگان خواست برای مقابله با فوت فرصت به دو فوریت این طرح رای مثبت بدهند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار