امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۵:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25992
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۴۷
تعداد بازدید: 131
محمود لیائی در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: پس از آنکه در نتیجه اعمال تحریم‌های امریکا ...

محمود لیائی در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: پس از آنکه در نتیجه اعمال تحریم‌های امریکا علیه ایران، این کشور شرکت‌های اروپایی و آسیایی را مجبور به خروج از ایران کرد،‌ دسترسی ایرانی‌ها به خدمات برخی سایت‌ها از جمله فروشگاه‌های آنلاین برنامه‌های IOS و اندروید قطع شد.

مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور فناوری و صنعت گفت: با مسدود شدن این سایت‌ها، سایت‌های جایگزین توسط ایرانی‌ها راه‌اندازی شد که از آن جمله می‌توان به سایت‌های کافه‌بازار و کندو، مایکت، و پلی استور (‌play-store.ir)، برای فروش برنامه‌های اندروید و سایت سیبچه، برای فروش برنامه‌های سیستم‌عامل اپل اشاره کرد.

لیائی با اظهار خوشحالی از این موضوع، پیام شرکت سامسونگ مبنی بر حذف دسترسی کاربران ایرانی به بازار فروش نرم افزار سامسونگ (سامسونگ اَپز) را به فال نیک گرفت و گفت: بار عدم دسترسی کاربران ایرانی به بازار برنامه‌های کاربردی خارجی را سایت‌های ایرانی کشیدند و بر تعداد بازدیدکنندگان سایت‌های ایرانی اضافه شد.

مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور فناوری و صنعت گفت: در این مدت روش کار سایت‌های ایرانی برای دور زدن تحریم‌ها این بود که اپلیکیشن‌های مورد نیاز کاربران ایرانی را از سایت‌های اصلی دانلود کرده و در سایت خود می‌گذاشتند و از این راه آمار بازدید خود را بالا بردند.

وی تصریح کرد: این کار سایت‌های ایرانی علاوه بر رفع نیاز کاربران، یک حسن بزرگ دیگر نیز داشت؛ اینکه با مشخص شدن میزان علاقه ایرانی‌ها به اپلیکیشن‌ها، برنامه‌نویسان ایرانی سعی در باز تولید بومی این نرم‌افزارها کردند.

لیائی ادامه داد: یکی از مصداق‌های بارز این برنامه‌ها بازی کلاه قرمزی با میلیون‌ها دانلود است که کاملاً مشابه بازی subway surf ساخته شده است.

وی تصریح کرد: در نهایت با فراگیر شدن سیستم‌عامل اندروید و IOS در گوشی‌ها و تبلت‌ها، متناسب با نیاز بازار، این سایت‌های ایرانی نیز به شدت رشد کردند و بازار رقابتی بین آنها تشکیل شد.

لیائی اظهار داشت: هم‌اکنون در ایران نزدیک به 4 میلیون نفر گوشی اندرویدی دارند و این افراد به طور مدام در حال دانلود از این فروشگاه‌های آنلاین برنامه هستند به طوری که این سایت‌ها حدوداً 10 درصد کل پهنای باند ایران را به خود اختصاص می‌دهند.

مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور فناوری و صنعت گفت: همچنان که سایت فروش برنامه‌های اندروید کافه‌بازار به تنهایی 2 درصد پهنای باند ایران را به خود اختصاص داده است.

مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور فناوری و صنعت گفت: بنابراین، با پاگرفتن، تقویت و رقابت سایت‌های ایرانی فروش برنامه‌های کاربردی موبایل، امریکا و دیگر کشورهای تحریم کننده عملاً به دست خود بازار ایران را از دست داد.

وی ادامه داد: البته آمریکا جدیداً پی به اشتباه خود برده و با اعلام رفع تحریم آرام آرام بازار نرم افزارهای موبایل خود را روی ایرانیان باز می‌کند که باز شدن App store اپل نمونه‌ای از این تغییر سیاست است.

لیائی گفت: این در حالی است که اگر امریکا ایران را تحریم و برای مثال دسترسی به سایت google play (فروشگاه برنامه‌های اندروید گوگل) را برای کاربران ایرانی قطع نمی‌کرد شاید فروشگاه‌های ایرانی برنامه‌های گوشی و تبلت برای پاسخ‌گویی به نیازهای موجود، ایجاد نمی‌شدند.

وی خاطر نشان کرد: حجم بازار ارتباطی و موبایل ایران، سالانه حدود 4 میلیارد دلار است که از این مبلغ 2 میلیارد دلار سهم گوشی و 2 میلیارد دلار سایر تجهیزات ارتباطی و نرم‌افزارها است.
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار