امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۶:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26004
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۴۷
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌های تجاری غیر دولتی خواستار اصلاح اساسنامه آنها شد. در این ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌های تجاری غیر دولتی خواستار اصلاح اساسنامه آنها شد.

در این بخشنامه آمده است: وفق بند «ج» ماده 30 قانون پولی و بانکی، تاسیس بانک در ایران موکول به تصویب اساسنامه آن به وسیله شورای پول و اعتبار و صدور اجازه از طرف بانک مرکزی جمهوری است.

به رغم مستند قانونی مذکور، تاکنون اساسنامه نمونه مصوب شورای پول و اعتبار برای بانک های غیردولتی که علاوه بر ویژگی‌های شرکت‌های سهامی، مختصات خاص بانک‌ها را هم ملحوظ نظر قرار داده باشد و در عین حال ملاحظات و منویات نظارتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را نیز تأمین کند، وجود نداشته است و لذا تدبیر مقتضی و بلادرنگ در خصوص آن ضروری بود.

بنا به همین ضرورت، شورای پول و اعتبار با استناد به اختیارات قانونی مزبور و با هدف انتظام بخشی، بسامان نمودن و ضابطه مند ساختن اساسنامه بانک‌های غیردولتی و ایجاد ساختار و چارچوبی یکسان و استاندارد برای آن و جلوگیری از تشتت، تعدد و بعضاً ناهماهنگی‌هایی که در این خصوص وجود داشت، در یک هزار و یکصد و شصت و سومین را به تصویب رساند که به موجب آن « اساسنامه نمونه بانک های تجاری غیردولتی » 18/04/1392 جلسه مورخ تمامی بانک‌های تجاری غیردولتی موظف شدند حداکثر ظرف مدت 4 ماه از تاریخ ابلاغ آن، نسبت به برگزاری

مجمع عمومی فو‌ق‌العاده و انطباق اساسنامه خود با اساسنامه نمونه مذکور اقدام کنند.

خواهشمند است دستور فرمایند ضمن ابلاغ مراتب به هیأت مدیره، سهامداران و بازرس آن بانک، اقدامات لازم برای برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده و اعمال تغییرات و اصلاحات لازم در اساسنامه آن بانک مطابق با اساسنامه نمونه ابلاغی ظرف مهلت مقرر، معمول شود.

انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها