امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۳:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26045
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۱۰
تعداد بازدید: 213
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب امام موسی صدر با عنوان «ادیان در خدمت بشریت» از مهمترین ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب امام موسی صدر با عنوان «ادیان در خدمت بشریت» از مهمترین سخنرانی‌های وی در اقصی نقاط جهان - در دانشگاه ها، در کلیساهای کاتولیک، در کنفرانس های معتبر اسلامی بین المللی و- با ویراست جدید تا یک ماه آینده روانه بازار نشر می‌شود.

این مجموعه با همکاری و پی‌گیری سید جواد میری، محقق و استاد دانشگاه و با اهتمام موسسه امام موسی صدر در قطعی جدید  شامل چندین مقاله و سخنرانی از امام موسی صدر،‌ منتشر خواهد شد.

نام این کتاب از موضوع سخنرانی تاریخی امام موسی صدر در کلیسای کبوشیین بیروت اقتباس شده است. امام موسی صدر برای موعظه آغاز روزه به این کلیسا دعوت شده بود. این رویداد بی نظیر نخستین بار بود که شکل می گرفت. کتاب ادیان در خدمت بشریت حاوی برخی سخنرانی‌ها، پیام‌ها و مصاحبه‌های امام موسی صدر است که در آنها به موضوعات گوناگون پرداخته شده است. آزادی مطبوعات، نقش و جایگاه دین در دنیای امروز، تمدن درخشان اسلامی و عدالت اسلام بخشی از موضوعاتی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است.

«اصل نجات بشریت» که از نظر مولف ماهیت دین به شمار می‌رود، ایده اصلی در تمام متون کتاب حاضر است.

این کتاب پیش از این توسط ای.ر. گیبادولینا از زبان فارسی به روسی برگردانده و توسط انتشارات کتاب شرق  سال 2009 با حمایت انستیتوی امام موسی صدر در لبنان، مرکز تحقیقات بین الملل و اروپا آسیا، و همچنین دانشگاه دولتی غازان در مسکو به چاپ رسیده است. 

این کتاب شامل بخش‌های ادیان در خدمت انسان، در پاسداشت آزادی، دین در جهان امروز، دین و مشارکت اجتماعی ، جلوه‌هایی از تمدن ما، شیوه های تربیتی و مبادی دین، جایگاه دین در جنبشهای رهایی بخش ،‌مبارز کیست؟ ، پیام انبیا، سرچشمه قیام ،‌ ایمان به رسالات خداوندی، پیامبری و پیامبران، اسلام و مخاطب معاصر،‌ اسلام، ارزش‌ها و مفاهیم انسانی، اسلام و عدالت اجتماعی و اقتصادی، ابعاد اجتماعی اسلام، اسلام و خانواده در جامعه بشریت، صلح، پیوند پاینده اسلام و مسیحیت، فرق اسلامی ، شیعه و دیگر فرق اسلامی،‌شیعه و تشیع ،‌محمد، پیامبر بت شکن ، موعود و میعاد، عبادت و عبودیت، اخلاق پیروزی،‌شان امت و سرنوشت آن، زکات فطر، ‌پس از عید، روزه تمرین جهاد و موجبات پیروزی است.
 

فهرست مطالب این کتاب عبارتست از:

بیوگرافی امام موسی صدر

شرح ربودن امام موسی صدر

دین در خدمت بشری

اسلام و نجات بشریت

اسلام، فرومایگی و معنویت

اسلام، ارزشهای انسان دوستانه و درک آن

جوانب اجتماعی اسلام

اسلام عدالت اجتماعی و اقتصادی
حافظان صلح

لبنان و تمدن بشری

امام در سال 1338 پا به خاک لبنان نهاد تا در سرزمین تمدن‌ها و فرهنگ‌های تاریی و دیار طوایف گوناگون دینی، رهبری شیعیان را در همه قلمروهای زندگی عهده دار شوند؛ با دو بال اجتهاد و علم روز. امام ، پس از هجرت به لبنان ، وارد عرصه های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی لبنان شد. به راستی کم اند عالمانی که فرزند زمانه خود باشند و چه کمترند آنان که، افزون بر درک زمانه خویش ، دنیا دیده باشند. اما همگان امام صدر را، هم آگاه به زمان و هم دنیا دیده می شناسند. چرا که سفرهای متعددی به اروپا کرد و همواره با مجامع علمی و فرهنگی غرب در ارتباط بود.

از یک سو با اهل سنت به گفتگو می نشست و از دیگر سو با مسیحیان دیدار می کرد. هم با مفتی اهل سنت و دانشگاه الازهر و دیگر بزرگان عرب همچون عبدالناصر به صحبت می نشست و هم پاپ را ملاقات می کرد. اهمیت و گستره موفقیت فکری و عملی امام موسی صدر را می توان از میزان کینه‌ورزی‌ها و زمینه سازیهای چند جانبه برای اجرای توطئه ربودن ایشان و دور نگه داشتن او از عرصه پرتحول لبنان و منطقه درک کرد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها