امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۱۹:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2612
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۵۷
تعداد بازدید: 155
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «سوزان آلیوت» سفیر آمریکا در دیداری با رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان مسائل ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «سوزان آلیوت» سفیر آمریکا در دیداری با رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان مسائل سیاسی کشور و اوضاع امنیت اعضای این حزب را مورد بحث و بررسی قرار داد.

بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، در این دیدار که به درخواست سفارت آمریکا و در دفتر حزب نهضت انجام شد «جاین زیمرمان» معاون دستیار وزیر خارجه ایالات متحده در امور مسائل دموکراسی، حقوق بشر و اشتغال، «لین تریسی» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی، مسؤلان بخش‌های سیاسی و اقتصادی سفارت آمریکا و همچنین تعدادی از کارمندان این نهاد آمریکا شرکت کردند.

بنا به گفته این منبع، مسائل مختلف از جمله مسئله ضرب‌وشتم «محمدعلی حیت» معاون رئیس حزب نهضت اسلامی، وضعیت سیاسی تاجیکستان در مرحله فعلی، آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان که قرار است در ماه نوامبر برگزار شود و موضوعات مربوط به آزادی‌های دینی و سیاسی مورد بحث و تبادل‌نظر این هیئت آمریکایی در دیدار با «محی‌الدین کبیری» قرار گرفت.

این منبع تصریح کرد که کبیری ضمن این دیدار و در پاسخ به سؤال هیئت آمریکایی، وضعیت سلامتی محمدعلی حیت را رو به بهبود عنوان کرد و افزود که وی شخصی با جسارت و قوی بوده و با وجود هر مشکلی همواره با تبسم سخن می‌گوید.

بر اساس این بیانیه، رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان همچنین تأکید کرد که اعضای این سازمان مذهبی با صبر و شکیبایی این مشکل را هم پشت سر خواهند گذاشت.

به گفته این منبع، کبیری در این ملاقات همچنین این احتمال را مطرح کرد که حمله به یک مقام حزب نهضت اسلامی تاجیکستان شاید تلاش دیگری برای کشیدن پای نهضت به فتنه و ترساندن اعضای آن باشد که به هیچ وجه این حزب مرعوب نخواهد شد.

رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در ادامه این دیدار موضع‌گیری این حزب در مسائل سیاسی، دینی و مهاجرت تاجیک‌ها را تشریح کرد و اظهار داشت که تشدید فشارها به‌ منظور محدودسازی فعالیت‌های سیاسی و مذهبی در تاجیکستان و سایر کشورهای منطقه سبب گرایش جوانان به روندهای افراط‌گرایی شده و این عمل حتی اگر تحت عنوان جلوگیری از تندروی نیز به اجرا برسد، بازهم باعث توسعه افراط‌گرایی شده و نتایج معکوس در پی خواهد داشت.

ملاقات این هیئت آمریکایی در حالی انجام شد که رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان دوشنبه گذشته در یک نشست خبری با رسانه‌ها حادثه حمله به معاون خود را به شدت محکوم کرد و از نهادهای انتظامی و امنیتی کشورش خواست که برای پیدا و مشخص کردن هویت افراد مهاجم، اقدامات سریع و مؤثری را انجام دهند.

به گفته وی، تحقیق و شناسایی عاملان این حادثه بیانگر میزان حرفه‌ای بودن مأموران این نهادها خواهد بود.

حیت از شخصیت‌های شناخته‌شده در حزب نهضت اسلامی تاجیکستان است که جمعه شب گذشته (30 فروردین) در خارج از منزل خود مورد ضرب‌وشتم افراد ناشناخته قرار گرفت.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار