امروز : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 25
۱۳:۵۲
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26135
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۳
تعداد بازدید: 133
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، وزارت ورزش و جوانان با حضور در بیست‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، وزارت ورزش و جوانان با حضور در بیست‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم سعی در تبیین فرهنگ قرآنی در کنار ورزش اسلامی دارد تا از این طریق بتواند ورزشکاران جامعه را با مبانی قرآنی مأنوس کند.

«محمدباقر پیشنمازی» معاون فرهنگی و امور تربیتی وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: وزارت ورزش و جوانان با توجه به اینکه یکی از کم سن و سال‌ترین وزارتخانه‌هاست، حضور شایسته‌ای در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم داشته است که این حضور در سال گذشته با رویکرد مخاطب‌محوری جوان و قرآن بود، اما امسال رویکرد این بخش که با عنوان «قرآن و آیین جوانمردی» در بیست‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن برپاست، ورزش و فعالیت‌های قرآنی است.

وی با اشاره به فعالیت‌های قرآنی وزارت ورزش و جوانان اظهار داشت: تلاش کرده‌ایم فعالیت‌های قرآنی در عرصه ورزش را ساماندهی کرده و در این زمان کوتاهی که از عمر این وزارتخانه می‌گذرد، با تشکیل هیئت‌های قرآنی در استان‌ها و اتاق فکر با حضور نخبگان ورزشکار قرآنی تحقق این امر را تسهیل بخشیم.

تشکیل اتاق فکر با هدف انس بیشتر ورزشکاران به قرآن

پیشنمازی، برگزاری محافل قرآنی برای ورزشکاران در ماه مبارک رمضان و مسابقات حفظ و مفاهیم قرآن را از فعالیت‌های قرآنی این وزارتخانه اعلام کرد و ادامه داد: هدف اصلی اتاق فکر فرهنگی در وزارت ورزش و جوانان که از سال گذشته آغاز به کار کرده، این است که روش‌های متنوع و جدید قرآنی را برنامه‌ریزی و اجرایی کند تا ورزشکاران انس بیشتری با قرآن داشته باشند.

معاون فرهنگی و امور تربیتی وزارت ورزش و جوانان، برگزاری محافل قرآنی برای ورزشکاران در ماه مبارک رمضان، مسابقات حفظ و مفاهیم قرآن را از فعالیت‌های قرآنی این وزارتخانه نام برد و ادامه داد: به دلیل تنوع رشته‌های ورزشی و رده‌های گوناگون سنی مخاطبِ هدف بسیار گسترده است، بنابراین برنامه‌ریزی‌ها باید بر اساس مقتضیات سنی و جنسی انجام شود.

فعالیت‌های قرآنی نباید منحصر به برگزاری مسابقات و محافل قرآنی باشد

وی با بیان اینکه فعالیت‌های قرآن در نهادها باید در بخش‌های مختلف و به فراخور نیاز جامعه تقسیم و در قالب‌های گوناگون ارائه شود، اظهار داشت: تنوع ساختار و قالب بسیار مهم است و خدمات قرآنی نباید منحصر به برگزاری کرسی‌ها، محافل و مسابقات حفظ قرآن باشد، بلکه ظرایفی چون داستان‌های قرآنی، شیوه‌های هنری تبلیغ در قرآن، صناعات ادبی و طنز در آیات الهی از تنوع مضمونی فعالیت‌های قرآنی است که باید در قالب و شیوه‌های گوناگون ارائه شود.

پیشنمازی با اشاره به فعالیت‌های قرآنی وزارت ورزش و جوانان افزود: وزارت ورزش و جوانان با همکاری شبکه دو سیما مسابقه «تصویرگری آیات قرآن» را تاکنون در بیش از 10 مرحله در بخش‌های گرافیک، نقاشی و طراحی و سایر بخش‌ها برگزار کرده که داوری سه مرحله از آن انجام شده است و به تمامی افرادی که در این طرح شرکت کردند، گواهی تعلق می‌گیرد، همچنین به برگزیدگان نیز جوایزی اعطا خواهد شد.

اعزام مبلغان به وزرشگاه‌ها به‌منظور تبلیغ دین اسلام و قرآن

وی با اشاره به برپایی ایستگاه‌های مشاوره در ورزشگاه‌ها، اعزام روحانیون جوان برای تبلیغ دین اسلام و قرآن بین تماشاگران که با همکاری معاونت تبلیغ حوزه‌های علمیه میسر شده است را از دیگر اقدامات قرآنی وزارت ورزش و جوانان عنوان کرد و گفت: مبلغان اعزامی در خصوص مباحثی چون ازدواج، مباحث انحرافی، روانشناسی، حوزه اجتماعی و همچنین حقوق مدنی،‌ قضایی به ارائه مشاوره برای مراجعه‌کنندگان می‌پردازند.

توسعه فرهنگ پهلوانی با استفاده از اشعار شاعران اخلاق‌گرا

پیشنمازی با بیان اینکه استفاده از اشعار سعدی و شاعران اخلاق‌گرا در بیان مفاهیم اخلاقی قرآن می‌تواند در ترویج فرهنگ قرآن در جامعه مؤثر باشد و فرهنگ غنی اخلاق پهلوانی را در بین ورزشکاران توسعه دهد، گفت: تحقق و پررنگ شدن بخش فرهنگی در ورزش یکی از مطالبات مقام معظم رهبری و همچنین خواسته مردم و فرهیختگان جامعه است که در این راستا وزارت ورزش و جوانان با ترسیم چشم‌انداز، اهداف فرهنگ‌سازی ورزش را تبیین کرده است.

معاون فرهنگی و امور تربیتی وزارت ورزش و جوانان با اشاره اینکه باید تعریف درستی از فرهنگ ورزشی شود، خاطرنشان کرد: ما معتقدیم مربیان ورزشی نقش تربیتی دارند و در تربیت و شکل‌گیری اخلاق قرآنی ورزشکار نقش کلیدی ایفا می‌کنند، به همین دلیل مربی محوری را در اولویت کار قرار دادیم که با توجه به نقش مربیان برای هیئت‌ها و فدراسیون‌ها بهترین‌ها را گزینش کنیم تا در رأس امور ورزشی و مربیگری، افرادی با اخلاق قرآنی قرار گیرند.

به‌کارگیری مربیان آراسته به اخلاق قرآنی / هدف ورزشکاران ثروت و شهرت نباشد

وی افزود: قهرمانی که به شهرت و محبوبیت می‌رسد، اگر تحت تربیت آموزه‌های قرآنی باشد، پس از کسب پیروزی دچار تغییر رفتار نخواهد شد و همچنان فروتن و متواضع و همچنین شکرگزار خداوند خواهد بود، بر همین اساس، مربیان ورزشی نه تنها باید در بخش فنی متخصص باشند، بلکه باید زینت اخلاق قرآنی و تربیت معنوی را نیز داشته باشند تا ورزشکاران تحت تعلیم آن‌ها با حفظ هویت ملی و نگاه قرآنی ثروت و شهرت را هدف قرار ندهند.

پیشنمازی با بیان اینکه مردم از ورزشکاران نه یک قهرمان صرف بلکه پهلوانی مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی می‌خواهند، تصریح کرد: آنچه غربی‌ها برای خود از ورزش تعریف کرده‌اند، با آنچه ما از ورزش می‌خواهیم متفاوت است. در غرب ورزش، صنعتی برای کسب ثروت، شهرت و امور بازرگانی است و بر همین اساس برای ورزشکاران برنامه‌ریزی می‌شود، اما در ایران اسلامی چنین تعریفی از ورزش وجود ندارد.

ورزش اسلامی زمینه‌ای برای هموارسازی راه سعادت است

معاون فرهنگی و امور تربیتی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه ورزش اسلامی که برپایه آموزه‌های قرآنی استوار باشد، زمینه‌ای برای هموارسازی راه سعادت انسان است، گفت: در دین مبین اسلام ورزش در گام نخست فرصتی برای تندرستی و تقویت قوای جسمانی و روحانی است و پس از آن اندیشه و تفکر است که براساس یک رفتار شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به تولید نرم‌افزار «قرآن بوستان وحی» که مجموعه‌ای از پرسش‌های جوانان در حوزه‌های قرآن و دین است و توسط کارشناسان علوم قرآنی پاسخ داده شده است، خاطرنشان کرد: یکی از راه‌های آشناسازی ورزشکاران با مفاهیم قرآنی، بیان خاطرات پیشکسوتان است که وزارت ورزش و جوانان در جشنواره «راز ماندگاری» تلاش دارد پیام‌های زیبای اخلاقی را در قالب خاطره به طور غیرمستقیم به ورزشکاران منتقل کند تا ورزشکار با انس با قرآن، ورزش را عبادت و راهی برای قرب الهی بداند.

انتهای پیام/م.خ  
برچسب ها:
آخرین اخبار