امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۸:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26158
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۱
تعداد بازدید: 195
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان و احمد توکلی نماینده مردم تهران، ایرج ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان و احمد توکلی نماینده مردم تهران، ایرج ندیمی نماینده مردم لاهیجان در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) در موافقت با کلیات طرح نحوه محاسبه و اعمال تسعیر دارایی‌های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال 92 و مصرف سود حاصل از آن مطالب خود را مطرح کردند.

محمد قسیم عثمانی با بیان اینکه دولت در تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی طبق بند «ب»‌ ماده 26 قانون پول و اعتبار عمل نکرده است، گفت: برادر عزیزمان آقای کوچک‌زاده گفتند که می‌خواهیم جلوی یک رسم درست را بگیریم در حالی که اتفاقاً ما می‌خواهیم با یک تصمیم درست جلوی تصمیم غلط را بگیرم.

عثمانی گفت: دولت می‌خواهند بعد از پایان کار خود، اینگونه وانمود کند که هیچ پرداخت غیرقانونی صورت نگرفته است در حالی که اینگونه نیست و نمی‌توان با این روش بدهی‌های دولت را پرداخت کرد.

نماینده مردم بوکان با اشاره به بدهی دولت به بانک مرکزی گفت: کجای قانون بودجه به دولت اجازه استقرار در بانک مرکزی داده شده است؛ اینکه دولت خودش می‌گوید از بانک مرکزی استخراج کرده ثابت می‌کند این اقدام دولت خلاف قانون بودجه بوده است.

وی با تاکید بر ضرورت تصویب طرح نحوه محاسبه و تسعیر دارایی‌های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال 92 و مصرف سود حاصل از آن از نمایندگان خواست با کلیات این طرح موافقت کنند.

احمد توکلی نماینده مردم تهران نیز در موافقت با کلیات طرح نحوه محاسبه و تسعیر دارایی‌های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال 92 و مصرف سود حاصل از آن گفت: ماجرا از این قرار است که دولت نرخ ارز را دو برابر کرده و اکنون 74 هزار میلیارد تومان پول از نحوه تسعیر دارایی و بدهی‌های بانک مرکزی خلق شده است.

وی با اشاره به استناد نمایندگان مخالف به ماده 26 قانون پول و اعتبار گفت: ماده 26 تاکید کرده که دولت باید مازاد درآمدهای خود را به خزانه واریز کند اما چنین اتفاقی در عمل رخ نداده است.

توکلی با بیان اینکه دولت 10 تخلف و 3 نقض از قانون اساسی داشته است، اظهار داشت: ما می‌گفتیم که دولت 11 هزار میلیارد تومان در بحث هدفمندی یارانه‌ها بدهکار است و اکنون این موضوع ثابت شده است چون دولت می‌خواهد این مبلغ را از 74 هزار میلیارد تومان پرداخت کند.

وی با بیان اینکه روش دولت برای تسعیر دارایی‌های بانک مرکزی و نحوه مصرف سود حاصل از آن به پایه پول ملی و اقتصاد ملی ضربه می‌زند، گفت: ما ناچار شدیم طرحی را برای اصلاح قانون تنظیم کنیم تا سود حاصل از تسعیر دارایی و بدهی‌های بانک مرکزی به پایه پول ملی لطمه نزند تا انشاءالله در دولت جدید و با عنایت امام زمان و همکاری همگان زمینه تقویت قدرت پول ملی فراهم شود.

وی در ادامه از نمایندگان خواست از کلیات این طرح موافقت کنند.

ایرج ندیمی نماینده مردم لاهیجان نیز در موافقت با کلیات طرح نحوه محاسبه و تسعیر دارایی‌های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال 92 و مصرف سود حاصل از آن، خاطرنشان کرد: باید با تصویب طرح نحوه محاسبه و تسعیر دارایی‌های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال 92 و مصرف سود حاصل از آن باید از خسارت بیشتر به اقتصاد کشور جلوگیری کنیم.

وی افزود: اقدام دولت در تسعیر دارایی‌ و بدهی‌های بانک مرکزی و مصرف سود حاصل از آن یک تخلف است که باید جلوی آن گرفته شود؛ دولت‌ها برای پرداخت بدهی خود از نوسانات نرخ ارز استفاده می‌کند و سود آن را برای پرداخت بدهی‌ها هزینه می‌کند که این کار گرچه اجتناب‌ناپذیر اما درست نیست.

ندیمی با اشاره به استقلال بانک مرکزی گفت: نباید دولت برای بودجه خود از بانک مرکزی استخراج کند تا امروز شاهد چنین مشکلاتی باشیم و دولت بخواهد برای پرداخت بدهی‌های خود از چنین روش‌هایی استفاده کند.

نماینده مردم لاهیجان با بیان اینکه باید خلاء قانونی را برای حل مشکلات ارزی رفع کنیم، گفت: جمع‌بندی این است که اگر دوستان مخالف به دلیل مباحث سیاسی مخالفت نکرده باشند با وجه اقتصادی این بحث مخالفتی نداشته‌اند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها