امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۸:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2618
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۵۷
تعداد بازدید: 170
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، «توماس کانتریمن»، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور امنیت بین المللی و خلع سلاح، روز دوشنبه ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، «توماس کانتریمن»، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور امنیت بین المللی و خلع سلاح، روز دوشنبه اعلام کرد که برنامه هسته‌ای ایران، بزرگترین تهدید برای اعتبار پیمان جهانی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای «ان پی تی»، است.

وی علیرغم آنکه ایران یکی از اعضای پیمان «ان پی تی» است، مدعی شد: جمهوری اسلامی ایران تاریخچه طولانی‌ مدتی در فریب آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد و برنامه غنی‌سازی هسته‌ای این کشور فراتر از نیاز آنها برای استفاده‌های غیرنظامی است.

وی در خصوص جلسه کمیته مقدماتی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای که از روز گذشته به مدت دو هفته در ژنو در حال برگزاری است، گفت: گفت‌وگوهای دو هفته‌ای که روز دوشنبه‌ در ژنو آغاز شد تا پیشرفت‌ها در زمینه اجرای پیمان ان پی تی در آن بررسی شود، در یک جو دشوار در حال برگزاری است.

کانتریمن درباره جو این گفت‌وگوها تصریح کرد: کره شمالی که در این گفت‌وگوهای جهانی شرکت نکرده است و کناره‌گیری خود از این معاهده را یک دهه پیش اعلام کرد، چالش‌های خطرناکی را برای صلح منطقه‌ای به همراه دارد.

کانتریمن مدعی شد: اقدامات ایران و کره شمالی باید تمامی اعضای این کنفرانس را نگران کند. واضح است در صورتیکه ایران در پروژه ساخت سلاح هسته‌ای موفق شود، این فقط نشست هلسینکی نیست که بی اعتبار می‌شود بلکه در واقع تمامی اعتبار این پیمان از بین می‌رود.

علیرغم تمامی ادعاهای کانتریمن، ایران بارها تأکید کرده که برنامه هسته‌ای کاملاً صلح‌آمیز را دنبال می‌کند و «محمد مهدی آخوندزاده»، معاون وزیر خارجه ایران روز دوشنبه از جانب جنبش عدم تعهد کشورهای در حال توسعه در ژنو سخنرانی کرد و بر حقوق تمامی کشورها برای گسترش انرژی هسته‌ای برای اهداف صلح‌آمیز تأکید کرد.

معاون وزیر خارجه آمریکا در امور بین‌الملل و خلع سلاح تأکید کرد: تا زمانی که ممکن باشد، ما همچنان به یک راه‌حل دیپلماتیک با ایران  متعهد هستیم اما در عین حال از ابزار دیپلماسی استفاده می‌کنیم که شامل گفت‌وگو می‌شود به منظور آنکه به ایران نشان دهیم که جهان در تقاضای خود برای اینکه آنها (ایران) وظایف خود را ایفا کنند، متحد است.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها