امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۰۹:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26183
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 55
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، اخبار برخی تحولات آفریقا در زیر آمده است: نشست اکواز در نیجریه الحسن واتارا رئیس جمهور ساحل عاج ...

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، اخبار برخی تحولات آفریقا در زیر آمده است:

نشست اکواز در نیجریه

الحسن واتارا رئیس جمهور ساحل عاج دیروز سه شنبه برای شرکت در چهل و سومین نشست عادی روسای جمهوری کشورهای عضو جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا موسوم به اکواز به نیجریه سفر کرد.

سران اکواز در این نشست درباره مسائل مختلف کشورهای غرب آفریقا از جمله اوضاع در مالی و گینه بیسائو گفت‌وگو می‌کنند.

کشورهای عضو اکواز در حال تلاش برای برقراری حکومت قانون در گینه بیسائو و مالی هستند. انتخابات ریاست جمهوری قرار است 28 ژوئیه در مالی برگزار شود.

واتارا در حال حاضر ریاست جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا را بر عهده دارد.

رئیس جمهور موقت آفریقای مرکزی: بوزیزه می‌تواند به کشورش بازگردد

میشل جوتودیا، رئیس جمهور موقت جمهوری آفریقای مرکزی که با کودتا علیه فرانسوا بوزیزه در مارس گذشته به قدرت رسیده است در سفر به بنین اعلام کرد با بازگشت فرانسوا بوزیزه، رئیس جمهور برکنار شده جمهوری آفریقای مرکزی به کشورش مخالفتی ندارد.

بوزیزه پس از سرنگونی دولتش در مارس گذشته در تبعید به سر می‌برد.

جوتودیا سه ماه پس از به دست گرفتن قدرت با چهار نفر از وزرایش در چارچوب سفر دوره‌ای کوتاه به غرب آفریقا، دیروز سه شنبه وارد بنین شد و با توماس بونی یایی، رئیس جمهور این کشور دیدار کرد.

جوتودیا در نشستی خبری در بنین گفت: بوزیزه اهل جمهوری آفریقای مرکزی است و به محض اینکه آرامش برقرار شود، می‌تواند به کشورش بازگردد.

جوتودیا اطمینان خاطر داد از این به بعد امنیت در بانگی برقرار است و با ناامنی موجود در بخشی از کشور نیز مقابله شده است.

وزیر کشاورزی جمهوری آفریقای مرکزی نیز گفت: در پی تعلیق عضویت کشورمان در اتحادیه آفریقا، امروز جامعه بین‌الملل دیگر به رنج مردم ما توجه نمی‌کند.

انتقادات پیش دستانه چانگرای از روند برگزاری انتخابات در زیمبابوه

حزب مورگان چانگرای نخست وزیر زیمبابوه از کمیسیون انتخاباتی این کشور به شدت انتقاد کرد.

این حزب، کمیسیون انتخاباتی را مسئول بی نظمی در انتخابات زودهنگام روزهای یکشنبه و دوشنبه گذشته دانست.

انتخابات سراسری زیمبابوه 31 ژوئیه برگزار می‌شود.

حدود 87 هزار نظامی، نیروی پلیس و اعضای نهادهای امنیتی به دلیل مشغله زیاد در روز برگزاری انتخابات در روزهای یکشنبه و دوشنبه رای خود را به صندوق انداختند اما صف‌های طولانی رای دهندگان و کمبود امکانات مشکل ساز شده بود.

حزب «جنبش تغییرات دموکراتیک» وابسته به نخست وزیر زیمبابوه گفت که امکان شرکت در انتخابات برای شمار زیادی از اعضای نیروهای امنیتی فراهم نشد.

یونیسف: نامبیا و آنگولا با قحطی مواجه هستند

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد نامیبیا و آنگولا با قحطی و خشکسالی مواجه هستند که بر امنیت غذایی و کودکان در این دو کشور تاثیر می‌گذارد.

پاتریک مک‌کورمیک سخنگوی یونیسف گفت: هر چند وضعیت اضطراری در این دو کشور در مراحل ابتدایی قرار دارد اما پیش بینی می‌شود اوضاع وخیم‌تر شود.

مک‌کورمیک ادامه داد: یونیسف به دنبال جمع کمک بین‌المللی برای شهروندان این دو کشور به ویژه زنان و کودکان که با خشکسالی مواجه هستند بوده است تا از بحران غذایی و بهداشتی در این دو کشور جلوگیری کند.

بر اساس آمارهای یونیسف بیش از 778 هزار نفر از جمله 109 هزار کودک زیر پنج سال در این دو کشور که از خشکسالی آسیب دیده‌اند در معرض سوء تغذیه قرار دارند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها