امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۳:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26206
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۴
تعداد بازدید: 63
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه فعالیت‌های قرآنی: انکار روز جزا و دادگاه بزرگ آن بازتاب وسیعى در اعمال انسان دارد، که در سوره ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه فعالیت‌های قرآنی: انکار روز جزا و دادگاه بزرگ آن بازتاب وسیعى در اعمال انسان دارد، که در سوره مبارکه «ماعون» به آنها پرداخته شده است که به نکاتی از آن با استفاده از تفسیر «نمونه» خواهیم پرداخت.

طبق آیه دوم این سوره «راندن یتیمان با خشونت»، یکی از پیامدهاب انکار روز جزا و معاد است؛ «أَرَأَیْتَ الَّذِی یُکَذِّبُ بِالدِّینِ؛ آیا کسى را که [روز] جزا را دروغ مى‏خواند دیدى (1)؛ فَذَلِکَ الَّذِی یَدُعُّ الْیَتِیمَ؛ این همان کس است که یتیم را به سختى مى‏راند (2)».

«یَدُعُّ» از ماده «دَعّ» (بر وزن حدّ) به معنى دفع شدید و راندن توأم با خشونت و عنف است و از آنجا که «یَدُعُّ» به صورت فعل «مضارع» آمده، نشان مى‌دهد این کار مستمر آنها در مورد یتیمان است.

با توجه به آیه بعد که درباره رفتار این دسته از افراد با مساکین است؛ این نکته جلب توجه مى‌کند که، در مورد «یتیمان» مسأله عواطف انسانى بیشتر مطرح است تا اطعام و سیر کردن؛ چرا که بیشترین رنج یتیم از دست دادن کانون عاطفه و غذاى روح است، و تغذیه جسمى در مرحله بعد قرار دارد. 

آن کس که آن روز بزرگ و آن دادگاه عدل، و آن حساب و کتاب و پاداش و کیفر را در اعماق جان باور کرده باشد، آثار مثبتش در تمام اعمال او ظاهر مى‌شود، ولى آنها که ایمان ندارند، اثر آن در جرأتشان بر گناه و انواع جرائم کاملاً محسوس است.

سوره مبارکه «ماعون» را در اینجا بیاموزید.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار