امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۰۲:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26212
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۴
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «امین مرادی» دبیر اجرایی یازدهمین جشنواره سراسری شعر و داستان جوان سوره ضمن اعلام این خبر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «امین مرادی» دبیر اجرایی یازدهمین جشنواره سراسری شعر و داستان جوان سوره ضمن اعلام این خبر گفت: با موافقت آقای مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری کشور و به منظور تجلیل از بزرگان ادبیات ایران زمین و با توجه به برگزاری یازدهمین جشنواره سراسری شعر و داستان جوان «سوره» در سنندج طی مراسمی از سه چهره برجسته ادبیات کردستان زنده یادان «ماموستا هه ژار»، «ماموستا اهون» و «ملا عمر صالحی صاحب» تجلیل به عمل می آید.

وی افزود: مرحوم عبدالرحمن شرفکندی ملقب به هه ژار از چهره های برجسته ادبی کشور که در سال 1300 هجری شمسی در شهر مهاباد متولد و در طول 69 سال زندگی پربار خود خدمات شایان توجهی را به فرهنگ و هنر ایران زمین نمود . زنده یاد «هه ژار» به واسطه ترجمه ارزشمند «قانون بوعلی سینا» و آثار ارزشمند دیگرشان بارها از طرف رهبر معظم انقلاب مورد تفقد قرار گرفتند.

رئیس حوزه هنری استان کردستان افزود: همایش تجلیل از بزرگان ادیب چون خون در رگ جامعه خواهند دوید و این قدر شناسی نشان از اهداف والا و شناخت جشنواره از اهمیت معرفی بزرگان ادب به نسل جوان است.

مرادی با اشاره به ظرفیت ها، استعداد ها و توانمندی های ادبیات کردستان به وجود بزرگان ادب این دیار اشاره کرد و گفت: وجود بزرگانی چون مولوی کرد، ماموستا قانع، هیمن، ماموستا حمدی، بیسارانی و ده ها بزرگ دیگر با پرورش و حضور نسل جدید ادیبان برجسته و شاخصه های دیگر کردستان سبب گردید با شناخت عمیق رهبر معظم انقلاب استان کردستان به عنوان استان هنر و فرهنگ معرفی و به سان نگینی بر آسمان هنر و فرهنگ ایران زمین بدرخشد.

دبیر اجرایی جشنواره افزود: در این جشنواره همچنین بزرگداشت استاد «شاهرخ اورامی» ملقب به «ماموستا اهون» که در سال 1391 در سن 59 سالگی دار فانی را وداع کرد به عنوان شاعر برجسته کرد و از مروجین وحدت اسلامی برگزار می‌شود.

وی افزود: مـلاعـمـر صالحـی در سـال 1324 شـمـسـی در روسـتـای دایـه سـلـیـمـان سـقـز پـای به جـهـان نـهـاده اسـت و نـزد مـرحـوم پـدرش بـه درس خـوانـدن پـرداخـته و بـرای طـلـبـه گـری و کـسـب فـضائـل به حـجـرات فـقـهـا روی آورده و نـزد عـلـمـای برجسته استان تـحـصـیـلات خـود را بـه پـایان رسـانـیـد و به امام جماعت روستاهای دیـوانـدره و مـنـطـقـه اوباتـو مـشـغـول شـد تـا سـال 1357 که بـه سـمـت آمـوزگـار رسـمـی آمـوزش و پـرورش اسـتـخـدام گـردیـد.

مرادی، عـمـر صالحـی را شـاعـری دانا و نکـتـه بـیـن و مـوشـکـاف و با احـسـاس دانست و گفت: هـنـر مهـم او پـرداخـت به نازک کـاری در اشـعـار و بکـار بـردن بـدایـع و اسـتـعـاره هـا و ایـهـام هـای بکـر می باشـد. دلـبـسـتـگـی وی به تـرجـمـه آ ثـار سـنـگـیـن و مهـم ادبـیات فارسـی و از جـمـلـه دیوان حافظ ، گـلـسـتـان و بـوسـتـان سـعـدی جای تـقـدیـر و تـوجـه فـراوان دارد.

وی افزود: ماموستا «هه ژار» ادیب برجسته کرد با آثار ارزشمندی که از خود بر جا گذاشت و ماموستا شاهرخ اورامی «اهون» نیز ضمن سالها خدمت به فرهنگ و هنر کردستان به عنوان سفیر وحدت کردستان در تمامی جشنواره ها و محافل ادبی حضور مؤثر داشت و هرکدام نقش ارزشمندی در زمینه سازی برای حرکت هر چه بیشتر جامعه به سوی حفظ ارزش ها داشتند.

رییس حوزه هنری کردستان در پایان گفت: ملا عمر صالحی صاحب نیز با تلاش های گسترده در توسعه و تعمیق ادبیات کهن ایران زمین با زبان کردی نقش به سزایی را ایفاء کرده اند و به همین منظور در یازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره به منظور شناخت، بهره گیری و استفاده بیشتر جامعه از تغذیه های معنوی، فکری و روحی از این سه استاد بلند آوازه کرد تجلیل به عمل می آورد.

یازدهمین جشنواره سراسری شعر و داستان جوان سوره از 25 تا 27 مرداد ماه 92 در محل پردیس سینمایی بهمن سنندج با حضور شاعران و ادیبان برجسته کشور برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها