امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۰:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26310
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی «ورلد تریبیون» در خبری اختصاصی از امتناع دولت واشنگتن برای تامین بودجه ی 50 میلیون دلاری به شورشیان سنی در ...

به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی «ورلد تریبیون» در خبری اختصاصی از امتناع دولت واشنگتن برای تامین بودجه ی 50 میلیون دلاری به شورشیان سنی در سوریه خبر داد و نوشت که مشکل آمریکا در قبال بحران سوریه این است که نه کنگره آمریکا و نه دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور این کشور نمی توانند شورشیانی که به گروه تروریستی القاعده وابسته نیستند را شناسایی کند.

بر اساس این خبر، «سوزان کالینز» سناتور آمریکایی و عضو کمیته اطلاعاتی منتخب سنای کنگره این کشور اعلام کرده است که: سیاست عملی دولت برای من مشخص نیست.

* شبه نظامیان خارجی وابسته به القاعده جایگزین شورشیان سنی در سوریه شده‌اند

منابع آگاه اعلام کرده اند که سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا (سیا) بخشی از کمک های مالی و آموزشی به شورشیان سنی مستقر در سوریه را از نوامبر سال 2012 میلادی تاکنون تامین کرده اند اما در طول 6 ماه گذشته، بسیاری از شورشیان سوری دست از جنگ کشیده و در شبه نظامیان خارجی وابسته به القاعده جایگزین آنها شده اند.

ورلد تریبیون نوشت که اوباما در ماه ژوئن سال جاری میلادی اعلام کرد که آمریکا کمک به شورشیان سنی سوریه را تقویت خواهد کرد اما منابع آگاه در این باره اذعان کرده اند که هیچ کمک و یا آموزش مازادی به شورشیان سنی از ماه ژوئن تا کنون صورت نگرفته و این موضوع به تائید برخی از مقامات دولتی آمریکا نیز رسیده است.

بر اساس این خبر، «جورج لیتل» سخنگوی پنتاگون در تاریخ 9 جولای سال جاری درباره این موضوع گفت که قصد ندارد برآوردی از زمان و چگونگی تقویت کمک های آمریکا به شورشیان سنی در سوریه ارائه کند. لیتل صرفا اعلام کرد که تشدید کمک ها به شورشیان سوری هدف تعیین شده دولت آمریکا است و واشنگتن در جستجوی راه هایی برای عملی کردن این نیت است.

* ناامیدی قانونگذاران آمریکایی از فقدان شورشیان غیر وابسته به القاعده در سوریه

در ادامه این خبر به جلسات چند هفته گذشته اعضای کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان و سنا و اظهار سرخوردگی اعضای این کمیته ها درباره فقدان شورشیان سنی غیر وابسته به القاعده در سوریه اشاره شده است.

منابع آگاه اعلام کرده اند که «مایکل مورل» معاون سیا و سایر مقامات آمریکایی اذعان کرده اند که بیشتر شورش حاکم در سوریه تحت تسلط دو شبه نظامی رقیب القاعده یعنی جبهه النصره و یک گروه انشعابی دیگر به نام «دولت اسلامی در عراق و شام» قرار گرفته است و به نظر می رسد که این دو گروه در فهرست سازمان های تروریستی تنظیم شده از سوی وزارت خارجه آمریکا قرار دارند.

ورلد تریبیون در ادامه به یکی دیگر از نگرانی های ابراز شده توسط کمیته های کنگره آمریکا اشاره کرده است مبنی بر اینکه سیا چندین شبه نظامی غیر وابسته به القاعده را شناسایی کرده و فهمیده که عدم وابستگی آنها به القاعده دروغ بوده است.

منابع آگاه اعلام کرده اند که اعضای مجلس نمایندگان و سنای کنگره آمریکا خواستار تضمین این نکته هستند که شورشیان سنی درصدد فروش تسلیحات و تجهیزات آمریکا به نظام سوریه و یا استفاده از این تسلیحات علیه غیر نظامیان سوری نیستند.

بر اساس این خبر، به نظر می رسد که کنگره آمریکا درباره حمایت نظامی آمریکا از شورشیان سوری دچار اختلاف است به طوریکه عده از قانونگذاران از اوباما می خواهند انتقال تسلیحات به شورشیان سوری سرعت یابد و عده دیگر نیز خواستار توقف انتقال سلاح به منظور کمک به بحران سوریه هستند.

این خبر در شرایطی منتشر می شود که روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» اخیرا از نشست محرمانه «جو بایدن» معاون اوباما و «جان برنان» رئیس سیا و تماس های تلفنی شخصی این دو مقام ارشد آمریکایی با قانونگذاران مخالف طرح واشنگتن برای تسلیح شورشیان سوری خبر داده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها