امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۲۰:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26323
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۴
تعداد بازدید: 239
روند بازگشایی خانه سینما  دور جدیدی را به خود گرفته است . مجمع عمومی جامعه اصناف سینمایی روز 19 تیرماه به کار خود پایان داد در حالی که خانه سینما ...

روند بازگشایی خانه سینما  دور جدیدی را به خود گرفته است . مجمع عمومی جامعه اصناف سینمایی روز 19 تیرماه به کار خود پایان داد در حالی که خانه سینما مجمع عمومی خود را روز 6 مردادماه اعلام کرده بود. اختلافات میان مدیران سینمایی و خانه سینما روز به روز بیشتر شده و شکاف عمیق‌تری در میان آنها ایجاد می‌شود. در گفت و گو با فرهاد توحیدی رئیس هیئت مدیره خانه سینما به دستور جلسه مجمع عمومی 6 مردادماه، علت فاقد اعتبار بودند مجمع عمومی 19 تیرماه، چگونگی روند بازگشایی خانه سینما و دوپاره شدن صنوف به گفت وگو نشستیم که از نظرتان می‌گذرد:

*آقای شمقدری و دیگر دوستان عنوان کردند مجمع عمومی 6 مرداد غیرقانونی است درباره چگونگی شکل گیری آن بگویید.

 مجمع عمومی 6 مرداد در پی تفاهمی که با آقای شمقدری در دفتر ایشان با حضور آقای کاسه ساز، شورجه، بابویهی و آقای مختاری و بنده، اعلام شد. آن مجمع بعد از تفاهم آگهی‌اش به مطبوعات ارایه شد که برگزاری آن توسط آقای شمقدری تایید شد. آقای شمقدری بعد از آن جلسه هم با خبرگزاری‌ها صحبت کردند و گفتند: «اختلافات حل شد» به ما هم گفتند شما بروید و مجمع را تشکیل دهید و دوستان هم می آیند و نظارت می‌کنند.

ما براساس اساسنامه گذشته ناچار به برگزاری مجمع عمومی 6 مرداد هستیم

نقدی که دوستان دارد و در آن جلسه هم بحث شد و شاید مبنای آنچه که می‌گویند مجمع 6 مرداد قانونی نیست این نکته باشد. تاکید ما این بود ما مجمع عمومی 6 مردادماه را ناچار هستیم که براساس اساسنامه گذشته برگزار کنیم زیرا اساسنامه‌ای که الان بحثش است به عنوان یک پیشنهاد به مجمع عمومی ارایه می‌شود و باید تصویب شود. چیزی که هنوز به تصویب این جمع نرسیده است و در مجمع عمومی مورد بحث قرار نگرفته است نمی تواند مبنای تشکیل آن جمع قرار گیرد.

دستور جلسه مجمع عمومی 6 مرداد اساسنامه است

دوستان نگران یک امر بودند که این اساسنامه تصویب می‌شود یا خیر و چند جا هم گفتند .گفتند مجمع عمومی را دیر اعلام کردند و قصد دارند بازگشایی در دولت دهم انجام نشود و قصد دارند این اساسنامه را  تصویب نکنند که من هر دو مورد را تکذیب می کنم .

ما بنا داریم اساسنامه را تصویب کنیم

بنای ما بر این است که اساسنامه تصویب شود زیرا اساسنامه حاصل توافق هیئت هفت نفره است هرچند که بعدها دوستان یک نسخه دیگری از اساسنامه به ما تحویل دادند و گفتند این اساسنامه مصوب شورایعالی سینما است. که همین هم جای بحث دارد.

فصل الخطاب هیئت رسیدگی است

*اساسنامه دارای چه تغییراتی بود که به خانه سینما ارایه و ابلاغ شد؟

تغییرات در سه یا چهار مورد بود که به تشکیل مجمع عمومی، امور مربوط به ارکان خانه سینما و... که الان متاسفانه حضور ذهن کامل ندارم. با این احوال ما گفتیم هر دو نسخه اساسنامه که هیئت هفت نفره و اساسنامه‌ای که می گویند در شورایعالی تایید شده است را در مجمع ارایه می‌دهیم و بحث می‌کنیم و امیدوار هستیم اساسنامه مصوب در شورایعالی بدون تغییرات بنیادی در مجمع عمومی تصویب شود و آن را ارایه کنیم به هیئت رسیدگی و من بارها گفتم فصل‌الخطاب ما هیئت رسیدگی است. طبیعی است که وقتی اساسنامه را در مجمع عمومی تصویب کردیم باید به هیئت رسیدگی ارشاد ارایه دهیم و اگر چیزی خلاف موازین قانونی تصویب شده باشد حتما دفتر رسیدگی به مراکز فرهنگی و هنری ارشاد به ما برمی‌گرداند و یک گلوگاه دیگر در آنجا وجود خواهد داشت و نباید دوستان ترسی داشته باشند.

*موردی که عنوان می شود این است که چرا مجمع عمومی را دیر اعلام کردید؟

در این مورد که ما چرا مجمع عمومی را دیر اعلام کردیم . قانون تجارت این را می‌گوید و ما موظف به رعایت هستیم ما یکشنبه 15 تیرماه با آقای شمقدری توافق کردیم. اولین تاریخی که که می توانستیم طبق قانون اعلام کنیم 1 مردادماه بود که همزمان با لیالی قدر بود به همین دلیل ما 6 مردادماه را انتخاب کردیم که مشکلی برای عزیزان پیش نیاید  تصور ما از مجمع عمومی این است که زمان طولانی را به خود اختصاص خواهد داد زیرا بحث اساسنامه در آن مطرح خواهد شد، ترجیح دادیم در 6 مرداد این کار انجام شود. 6 مردادماه هنوز دولت دهم بر سر کار است.

ما متعهد شدیم صنوف قانونی شوند

این در حالی است که مشاور حقوقی سازمان سینمایی در برنامه هفت تاکید کردند که ما ظرف 5 ساعت اصناف می توانند قانونی شوند.از سوی دیگر وقتی اعضای هیئت مدیره جامعه صنفی سینمای ایران انتخاب شدند ظرف سه یا چهار روز اعلام می‌شوند قانونی هستند . 

تاکید داریم به قانون پایبندیم

مجمع عمومی 6 مرداد برگزار می‌شود و اساسنامه را تصویب می‌کنیم. پیش از آن هم متعهد شدیم صنوف قانونی شوند و اسنادشان را تسلیم کنند و رسید برای آغاز روند قانونی شدن، بگیرند . ما هم به همه این امور پایبند بوده، هستیم و خواهیم بود. ما تاکید داریم به قانون پایبند هستیم و مجمع عمومی را با شرایط قانونی و با اصناف عضو برگزار می‌کنیم .

تفاهم کردیم از هر دو طرف تهیه‌کنندگان در مجمع عمومی حاضر نشوند

*درباره صنوفی که دوپاره شدند چه تصمیمی اتخاذ کردید؟

ما سر سه صنف مشکل داریم یکی از آنها تهیه کننده‌ها بودند که من به آقای شمقدری عرض کردم در مورد تهیه‌کنندگان شما چهار سال است که نتوانستید مشکل این صنف را حل کنید چطور از ما انتظار دارید ظرف 5 روز با این تفرق و پیچیدگی ما به صنف واحد تبدیل کنیم. ما تفاهم کردیم که از هر دو طرف هیچ یک از افراد در مجمع عمومی روز 6 مرداد حضور نداشته باشد تا دعوای تهیه‌کنندگان در مجمع نباشد و ایشان پیشنهاد را قبول کردند و آقای هاشمی هم که من غیررسمی در جلسه حضور داشتند هم پذیرفتند. بعد قرار شد با کمک آقای جوزانی و شورجه و دوستان دیگر تلاش کنند طیف های مختلف تهیه‌کنندگان را دور هم جمع کنند و به سمت وحدت بروند.برخی از اصناف بدون اینکه به ترکیب شورای مرکزی دست بزنند مراحل قانونی را طی کردند از جمله، مدیران تولید، تدارکات، کارکنان سینما، جلوه‌های ویژه ، چهره پردازان و... ما هیچ مشکلی نداریم زیرا در خانه سینما هم عضو هستند . عضو خانه سینما تشریفات دارد یعنی باید تقاضای عضویت بدهند اساسنامه را به هیئت مدیره خانه سینما ارایه دهند ،بررسی شود تا مغایرتی با اساسنامه خانه نداشته و صحت و سلامت حرفه‌ای افراد برای هیئت مدیره محرز شود. مجمع عمومی اگر رای بدهد که آن صنف عضو خانه شود مشکلی نخواهد داشت. بنابراین باید تشریفات انجام شود. در این دو صنف فیلمنامه نویسان و دستیاران فیلمبردار عده‌ کمی ازآنها جدا شدند و به عنوان هیئت موسس به ارشاد رفته و مراحل قانونی را طی کنند. ما توافق کردیم از هر دو طرف کوشش کنیم تا به یک جمع واحد برسندو پیش از مجمع عمومی خانه سینما این دو صنف مجمع عمومی خودشان را برگزار کنند و به یک واحد تبدیل شوند. ما مشکلی روی اصناف نداشتیم.

مشکل روی مدیران آموزشگاه و جلوه‌های بصری است این‌ها در دوره تعطیلی خانه سینما تشکیل شدند و عضو خانه سینما نیستند .پیشنهاد عضویت این دو صنف را به مجمع عمومی می بریم اگر مجمع عمومی موافقت کردند عضو خواهند شد.

*مجمع عمومی 6 مرداد براساس اساسنامه سال 87 است که دو نفر از شورای مرکزی شرکت می‌کنند اما در اساسنامه تنظیم شده باید پنج نفر در مجمع عمومی حضور داشته باشند.

قانون اساسی جمهوری اساسی برمبنای پیشنهاد جمعی نوشته شد بعد این قانون در مجلس خبرگان ساخته و پرداخته شد و بعد برای رسمیت به رفراندم گذاشته شد . تا قبل از این که قانون اساسی به رفراندم گذاشته شود رسمیت نداشت. اساسنامه‌ای که دوستان قبول دارند ما هم امضاء کردیم و آن را قبول داریم.  هنوز در مجمع  عمومی مطرح نشده است.

دستور جلسه مجمع عمومی تصویب اساسنامه است نه تعیین هیئت مدیره

ترس دوستان هم بی مورد است زیرا دستور جلسه تصویب اساسنامه جدید است انتخابات هیئت مدیره نیست که دوستان می ترسند توحیدی انتخاب شود. دوستان یک بار اعتماد کنند ببینند این اساسنامه  همانگونه که قول دادیم تصویب می‌شود یا خیر. اگر تصویب شد شک  بی مورد است. بعد از اینکه اساسنامه تصویب شد فراخوان مجمع عمومی باید بر مبنای اساسنامه جدید که تحت تصویب مجمع عمومی رسیده و هیئت رسیدگی ارشاد مهر تایید بر آن زده و همه مراتب قانونی طی شود و مبنایی باشد برای فعالیت‌ها.

*صنوف اگر جایگاه قانونی داشتند می توانستند در مجمع شرکت کنند و به دلیل اکثریت می‌توانستند تقاضای مجمع عمومی فوق العاده دهند یا هیئت مدیره را تغییر دهند

ما که در جهت این اتفاق حرکت می‌کنیم و ما هنوز هم می ‌خواهیم این کار را انجام دهیم. مجمع عمومی 6 مرداد به همین منظور تشکیل می شود. اساسنامه را تصویب کنیم . اگر این تفرق و تشنج ادامه داشته باشد فاجعه اتفاق خواهد افتاد همانگونه که انتخابات ریاست جمهوری امسال بنا به فرمایش مقام معظم رهبری آن حماسه سیاسی را خلق کرد باعث شد عده‌ای که با صندوق های رای قهر کردند باعث شد همدلی اجتماعی افزایش پیدا کند وهمین امر باعث شد مشکلاتی که در این زمینه و در طول چهار سال داشتیم تخفیف پیدا کند. بالاتر از مقام رهبری که نداریم ایشان حتی مخالفان جمهوری اسلامی را به حضور در پای صندوق ها دعوت کردند ما کمی از ایشان بیاموزیم و کمی به سیره ایشان توجه کنیم . آقای شورجه لطف دارند که اینگونه صحبت می‌کنند اما مشروعیت باید مبنای حرکت ما قرار گیرد. من درباره کیفیت مجمع عمومی 19 تیر نمی خواهم صحبت کنم این مجمع به لحاظ قانونی زیر سؤال است و یک به یک باید باز شود.

نمی خواهیم حکومت خودمختار تشکیل دهیم

*مجمع عمومی 19 تیر چه مشکلاتی داشت؟

این مجمع از اعلام فراخوان تا کاری که در مجمع انجام شده، نحوه انتخابات مشکل آفرین است. جمعی که انتخاب شده‌اند به عنوان هیئت مدیره جامعه اصناف سینمای ایران چقدر سینمای ایران را نمایندگی می‌کنند؟  بنابراین چرا چشم‌مان را به واقعیت مسلم می بندیم.

خانه سینما متعلق به جمهوری اسلامی است

ما که نمی خواهیم حکومت خود مختار تشکیل دهیم. خانه سینما متعلق به جمهوری اسلامی است و دستاورد نظام است و موظفیم از آن مراقبت کنیم. دو نامه دکتر احمدی نژاد را بخوانید ایشان با چه الفاظی بر وجود و لزوم خانه سینما تاکید دارند و می گویند چگونه وحدت‌تان را حفظ کنید. ما چرا نباید به این تاسی کنیم. از صدر تا ذیل نظام  توصیه می‌کنند برای سربلندی کشور به سمت تعریف ساز  و کارهایی برویم که تشنجات و تفرقه‌ها را از بین ببرد . ما در این جهت اعلام آمادگی کردیم اگر نمی خواستیم ، به بحث اصلاح اساسنامه ورود نمی کردیم و می گفتیم دولت بعدی می آید و ما در آن دولت اقدام می‌کنیم و به نوعی تکلیف از گردن ما ساقط بود . ما انگیزه داشتیم می خواستیم در دولت دهم این اتفاق بیافتد همچنان هم معتقدیم که فرصت برای انجام اتفاق هست. همه سازو کارها را به سمت وفاق در سینما ببریم . اصناف برمبنای قانون عضو خانه سینما شوند آرامش به سینمای ایران بازگردد .
شمقدری گروگان یک عده که موافق آرامش در سینما نیستند

ما طرفدار این مسایل هستیم متاسفانه آقای شمقدری و دوستان تصمیم گیر در وزارت ارشاد گروگان یک عده قرار گرفتند که اینها موافق آرامش در سینمای ایران نیستند، چون همیشه از آب گل آلود ماهی می گیرند. کسانی که در سینما کار می کنند نیازمند آرامش هستند.

بنده به عنوان فیلمنامه نویس چطور می توانم صبح کارم را شروع کنم در حالی که خاطر جمع نیستم و هر لحظه منتظر خبر ناخوشایندم و مسایلی که اصلا برای من جذاب نیست . 

تاکید رئیس جمهور بر غیردولتی بودن خانه سینما است

فکر می کنیم اگر تاکیدات آقای رئیس جمهور مورد پذیرش همه قرار بگیرد و مبنای حرکت باشد انشاءالله همه چیز درست می شود. ایشان بر این نکته که خانه سینما باید بماند و غیردولتی بماند تاکید می کند. می گوید آقای شمقدری چرا با تنگ نظری برخورد می کنید. آقای شمقدری از قدرت سازمانی‌تان استفاده نکنید.

ما توافق می کنیم با آقای شمقدری و چند ماده دارد . 1_ رئیس سازمان سینمایی اساسنامه را به خانه سینما ابلاغ کند.2_ هیئت ناظرین بر مجمع عمومی را معرفی کند. 3_ خانه سینما اعلام مجمع عمومی کند 4_ تا «پیش» از برگزاری مجمع عمومی اصناف وقت دارند بروند و قانونی کنند.

آقای شمقدری یک نامه هشت بندی به ما می نویسد و بندهای شداد و غلاظی را می گذارد و اصناف ظرف 72 ساعت باید قانونی شوند. دو صنف دو پاره هم فقط پنج روز و قت دارند و... مجمع عمومی گذاشتن یک آدابی دارد نمی توان بدون قاعده عمل کرد. باید قاعده بازی را رعایت کنیم. اگر بناست همه چیز برمبنای قانون باشد پس قانون ملاک است بنابراین فراخوان  باید در روزنامه چاپ شود و فاصله داشته باشد و... بنابراین بحث ما این است که روح نامه های رئیس جمهور و روح توافقات در دستورات آقای شمقدری متجلی نشد ایشان تکالیفی را بر ما بار می کنند  که خودشان می دانند این تکالیف انجام آنها سخت است اما بازهم ما پذیرفتیم.

*با این اوصاف شما قانونی شدن صنوف را به اصناف اعلام کردید؟

روز یکشنبه صبح ما از اصناف خواستیم تا مدارکشان را آماده کنند و ظرف دو روز آینده با هم به ارشاد بروند. در همان زمان آقای شمقدری تلفن زدند و من را به وزارت خانه خواستند و درباره مصاحبه‌های من صحبت کردند. بحث کردیم و اشاره کردم که شما خلاف تفاهمات رفتار می کنید. در آن جلسه اختلافات را حل کردیم و به ما گفتند مجمع عمومی را برگزار کنید. همان روز ما آمدیم تاریخ را اعلام کردیم و آگهی انجام می شود. اصناف هم قرار شد ظرف دو روز به ارشاد مراجعه کنند اصناف باید مدارک لازم را آماده می‌کردند، کپی شناسنامه ، کارت ملی، اساسنامه و... طبیعی است که یک یا دو روز کار دارد . همان روز بعدازظهر اتحادیه 2 نامه می نویسد که خانه سینما خلاف توافقات عمل می کند درحالی که ما خلاف عمل نکردیم فردا صبح هم آقای شمقدری نامه می نویسد. در این شرایط چه باید کرد بعد هم نقد می کنند که یک صنف هم برای قانونی شدن اقدام نکرد. تو چون خود کنی اختر خویش را بد / مدار از فلک نیک اختری را

در صورت انحلال اموال خانه سینما در اختیار وزیر است

*پلمپ خانه سینما چگونه شکل گرفت؟

قانون این حق را برای هیچ دستگاهی به جز دستگاه قضایی نمی‌دهد که اقدام به پلمپ اماکن کند. پلمپ مهر حراست ارشاد را داشت و راسا این کار را  انجام داد ما با درخواست از پلیس 110 و حضور آنها برای تنظیم گزارش روند شکایت قانونی از صدور دستور را آغاز کردیم . آقای ابتهاج مشاور حقوقی سازمان سینمایی کشور مصاحبه کردند و گفتند به موجب اساسنامه اموال خانه سینما بلاواسطه اختیارش دست وزارت ارشاد و شخص وزیر است . در همه اساسنامه‌های ما آمده است که این اختیار به وزارت ارشاد داده می شود در حالی که خانه سینما منحل شود. چگونه خانه سینما منحل می شود یا باید مجمع عمومی این خانه را منحل کند یا باید حکم قضایی داشته باشیم که دیوان عدالت اداری آن را باطل کرد بنابراین شرط این که وزیر بسیط الید باشد در انجام این کار و در اختیار گذاشتن اموال خانه سینما در اختیار جمع دیگری محقق نشده است. ما از این اقدام شکایت می‌کنیم .
از قانون تمکین می‌کنیم

*اگر قانون به نفع وزیر ارشاد رای دهد

اگر قانون به نفع وزیر ارشاد اسلامی رای بدهد ما تمکین خواهیم کرد. وقتی قانون حق را به وزارت ارشاد بدهد ما تمکین خواهیم کرد و سر جنگ نداریم  . خانه سینما یک امانتی است که باید به دست کسانی سپرده شود که صاحبان امانت هستند. صاحبان امانت هیئت مدیره منتخب اعضای خانه سینما هستند. این هئیت مدیره که آقایان درکاریکاتور خانه سینما انتخاب کردند نه مشروع اند و نه قانونی . ما آن امانت را به دست این هیئت نمی سپاریم.

دلایل‌تان را در باره عدم مشروعیت وقانونی بودن این هیئت بگویید.

مشروعیت که معلوم است. روسای اصناف روز گذشته جلوی درب حضور داشتند. یک زمانی می گفتند خانه سینما فقط دو یا سه نفر نمی گذارند اهالی سینما در آرامش زندگی کنند. بعد ها چند نفر دیگر هم اضافه شدند بعد روسای اصناف به آن اضافه شدند و تحت تاثیر قرار گرفتند.

خانه سینما یا هر جامعه کوچک روستایی یا شهری مدلی است که در انتخابات اتفاق افتاد . انتخابات سهم ها را مشخص می کند. چه کسانی صاحبان اکثریت هستند. برخلاف تصور آقایان در خانه سینما یک افرادی با اکثریت هستند و مطابق میل و پسند دوستان نیستند . قاعده بازی این است که همه به رای اکثریت گردن بنهیم. خود دوستان قاعده بازی را تعریف کردند. کاندیداهایی که در انتخابات شکست خوردند به رئیس جمهور منتخب تبریک گفتند. اینجا هم همین طور است. یک عده قلیل خودش را نمی تواند به عنوان صاحب مقدرات اکثریت جا بیندازد.

عده‌ای رفتند «تبانی» کردند و تعدادی افراد هم در معاونت سینمایی از آنها پشتیبانی کردند و جمعی را تشکیل دادند. آن جمع مبنای تشکیلش درست نیست. مشخص نیست که این افراد تشکلی را تاسیس می کنند یا خیر.

اعلام فراخوان مجمع عمومی جامعه اصناف سینمایی از اعتبار ساقط است

*اشکالات قانونی جامعه اصناف سینمایی از نظر شما چیست؟

فراخوان با اسم جامعه اصناف سینمای ایران خانه سینما داده شده است در تمام نسخ اساسنامه سه مرجع بیشتر نمی توانند اعلام مجمع عمومی کنند  هیئت مدیره ، بازرس یا نصف + 1 اصناف است. آقایان می گویند ما با پنج صنف هم می توانیم مجمع تشکیل دهیم. این پنج صنف موقعی امکان پذیر است که بخواهند تشکلی را تاسیس کنند. از سوی دیگر ذیل فراخوان مجمع عمومی را «شورای روسای اصناف» امضاء کرده است، ما چنین عنوانی در اساسنامه نداریم بنابراین اعلام فراخوان مجمع عمومی از اعتبار ساقط است.

مجمع عمومی عادی را دعوت کردند، اساسنامه را تصویب کردند واساسنامه را پس از تغییر تصویب کردند. اگر خانه سینما است اعضای (آموزشگاه‌ها  و جلوه‌های بصری) جدید نمی توانستند در این مجمع عمومی حضور داشته باشند . اگر این موسسه جدید التاسیس است ما مشکلی نداریم بروید تاسیس کنید و با اسم دیگری تاسیس کنید. خودتان را جای «خانه سینما» جا نزنید . شما عده قلیل و کوچکی هستید که به اندازه سهم خودتان در سینما جای فعالیت داشته باشید وجای دیگران جا نزنید.

ترتیبات برگزاری مجمع عمومی هم مخدوش است. یکی از دوستان از هیئت مدیره استعفا کرده است. آقایان محتشم و روزبهانی نامه نمایندگی از صنف ندارند. آقای محتشم را به عنوان عضو مدیران آموزشگاه‌ها در مجمع حضور داشته و به عنوان عضو چهره‌پردازان در هیئت مدیره انتخاب کردند. خانم نجم که از کانون فیلمنامه نویسان انتخاب شدند ایشان یک فیلمنامه ساخته شده  در سینمای ایران ندارند. عضویت در هئیت مدیره شرایطی دارد نمی توان شرایط عضویت در صنف نداشته باشی و در بالاترین مقام آن صنف بنشینی. اینها همه داستان بدون شرح است. امیدورام هیئت رسیدگی درست رسیدگی کند این جمع هرگز نمی تواند مجوز فعالیت بگیرد ما اینها را هم از طریق قانون پیگیری می‌کنیم.

خط قرمز ما نام، اموال واماکن خانه سینماست

ما اعتراضی به تشکیل آن جمع نداریم. آنها محترم هستند مگر این که آنها بخواهند نام یا اماکن و اموال خانه سینما را تصاحب کنند که خط قرمز ماست و ما باید امانت را به صاحب امانت بسپاریم.

*شنیده می‌شود نامه‌ای به نیروی انتظامی درباره غیرقانونی بودن مجمع 6 مرداد و جلوگیری از برگزاری آن  ارایه شده است.

تا آنجایی که من می فهمم نیروی انتظامی با سعه صدر و تدبیر با این قضیه برخورد کرده است. ما در دو سال گذشته از همراهی نیروی انتظامی سردار کارگر و بعد جانشین ایشان سردار منتظرالمهدی برخوردار بودیم. از تدابیر سردار احمدی مقدم در این زمینه بسیار بهره بردیم. شرایطی که انحلال و بعد تعطیل خانه را اعلام کرد بحرانی و پیچیده بود و فضا باید مدیریت می شد و نباید تند می شد باید از دوستان می خواستیم تن به قانون بدهند. ما در احترام به دستور وزیر فعالیت های خانه سینما را تعلیق کردیم و از طریق قانون اقدام کردیم. ما در همه موارد حسن تدبیر نیروی انتظامی را در کنار خود داشتیم. الان هم تصور می کنم نیروی انتظامی خلاف آن حسن تدبیر عمل نخواهد کرد. مجمع عمومی 6 مرداد و خانه سینما نماینده قاطبه هنرمندان سینمای ما است. این ادعای ماست و بی وجه هم نمی گوییم. دوستان تاکید می‌کنند مجمع عمومی خانه سینما مجمع عمومی آحاد سینما باشد یک مکانی به ما بدهند که 4 یا 5 هزار نفر در آن جمع شوند ما فراخوان می دهیم و اعضاء را جمع می کنیم و ادعای ما این است این افراد همه هستند و ما نماینده آن افراد هستیم علیرغم اینکه اینگونه وانمود می شود که ما گروهی اندک و کوچک هستیم که به دنبال خودمختاری هستیم.

خدمت درچارچوب قوانین جمهوری اسلامی

ما به دنبال خودمختاری نیستم. ما می خواهیم در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی خدمت کنیم و براساس آرمان های انقلاب فعالیت کنیم فیلم بسازیم و زندگی کنیم و به شغل مان افتخار کنیم و به اینکه شهروند این کشور هستیم افتخار کنیم و این افتخار را در کارهایمان متجلی کنیم و سبک زندگی افتخار آمیز ایرانی را در سراسر جهان بازتاب دهیم. آرزو و آرمان دیگری نداریم و برای این کار حاضریم جانمان را فدا کنیم . ما اعتقاد داریم به کشور خدمت می کنیم . اتفاقا معتقدیم  افرادی که جلوی این خدمت را می‌گیرند خیانت می‌کنند.

سوءاستفاده سیاسی از این تجمع را محکوم می‌کنیم

*تجمع روز سه‌شنبه  و تجمع چندین ماه گذشته بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های خارجی داشت این امر باعث شد که اتفاق دیگری برای خانه سینما رخ دهد.

ما در تمام این ایام کوشش مان این بود که هیچ رسانه خارجی از این جریان سوء استفاده نکند و به زیان نظام جمهوری اسلامی یک کلمه بر زبان نیاوریم با جایی مصاحبه نکنیم و کوشش کنیم  در جهت رفع مشکلات حرکت کنیم. ما اصلا دوست نداریم از این موضوع صنفی سوءاستفاده‌های سیاسی شود. ما هرگونه سوءاستفاده‌های سیاسی از این قضیه را قویا محکوم می‌کنیم اصلا ما چنین تصوراتی درباره مسایل خانه سینما نداریم مسایل صنفی و درون خانوادگی است و بین ما و مسئولین نظام مطرح و حل و فصل شود. درون خانواده سینما حل شود این تجمع یا احیانا تجمع مشابه را ما نتیجه سوء تدبیر  کسانی می دانیم که به خواست اکثریت صنف تن نمی دهند اگر تن می داند این مشکلات پیش نمی آمد. آنها زمینه ساز هر سوءاستفاده‌ای هستند. در اینجا تقاضا می کنم برای اینکه جلوی هر گونه سوءاستفاده گرفته شود مسایل در کمال آرامش در مهلتی که ایجاد شده با تدبیر معاونت اجتماعی نیروی انتظامی حل و فصل شود و با آرامش به سینما بازگردیم.

با تدبیر رئیس جمهور مشکل مرتفع شود

*در این 48 ساعت با اقای شمقدری جلسه ای خواهید داشت؟

ترجیح ما این است که با ایشان جلسه ای نداشته باشیم برای این که آقای شمقدری توافق می کند و بعد از یک ساعت دیگر زیر توافق می زند شاید بهتر باشد از طریق دکتر احمدی نژاد اقدام کنیم و با حسن تدبیر ایشان مساله حل و فصل شود.

انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها