امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۹:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26377
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۱
تعداد بازدید: 136
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله جعفر سبحانی امروز در جلسه درس تفسیر سوره «یس» که در مدرسه حجتیه قم برگزار شد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله جعفر سبحانی امروز در جلسه درس تفسیر سوره «یس» که در مدرسه حجتیه قم برگزار شد اظهار کرد: پیامبرانی که دارای رسالت جهانی هستند نمی‌توانند دعوت خود را به یک نقطه متمرکز کنند بنابراین باید سفیرانی را به دیگر مناطق اعزام کنند.

وی افزود: حضرت عیسی(ع) از جمله پیامبران اولوالعزم محسوب می‌شود و به همین دلیل نفراتی را برای اعلام دعوت خویش به انطاکیه در شامات اعزام کرد زیرا مردم آن منطقه بت‌پرست بودند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم آیه «وَاضْرِبْ لَهُمْ مَثَلًا أَصْحَابَ الْقَرْیَةِ إِذْ جَاءَهَا الْمُرْسَلُونَ» را مورد توجه قرار داد و عنوان داشت: در ظاهر گویا خداوند این دو نفر را فرستاده و به همین دلیل آنها را پیامبر می‌دانند اما در شأن نزول آیه مذکور گفته‌اند آنها اوصیای حضرت عیسی(ع) هستند.

وی ادامه داد: پس از اینکه این دو نفر توسط مردم انطاکیه تکذیب شدند سومین نفر هم از جانب خداوند یا حضرت مسیح(ع) به نزد آنها فرستاده می‌شود.

آیت‌الله سبحانی با اشاره به دلایل مردم انطاکیه برای رد پذیرش دعوت این دو رسول خاطرنشان کرد: آنها گفتند شما مانند ما انسان هستید در حالی که پیامبران باید از جنس فرشتگان باشند؛ این دلیل نشان‌دهنده سنگ‌اندازی و مقابله آنها در برابر حقیقت بود و کم عقلی آنها را هم نشان می‌دهد زیرا همه اقوام پیامبران گذشته همچون ابراهیم(ع) و موسی(ع) را می‌شناختند که از جنس انسان بودند.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه نباید چهره پیامبران را در فیلم‌های سینمایی و سریال‌ها نشان داد بیان داشت: هرچند انبیای الهی مانند ما انسان محسوب می‌شوند اما به دلیل ارتباط با کلام وحی تفاوت‌های ویژه‌ای با دیگران هستند.

وی اضافه کرد: ساکنان انطاکیه در دومین اشکال خود به دعوت رسولان حضرت عیسی(ع) عنوان داشتند خداوند نه تنها شما بلکه هیچ پیامبری را نفرستاده است.

آیت‌الله سبحانی با اشاره به سومین ایراد مردم انطاکیه نسبت به دعوت پیامبرانشان گفت: آنها انبیای خود را دروغ‌گو و بی‌پایه و اساس خواندند.

استاد خارج فقه حوزه علمیه قم با بیان اینکه امروز هم همین مشکل در میان جوامع بشری دیده می‌شود افزود: زمانی که سید جمال‌الدین اسد آبادی در مصر برخاست به او برچسب دروغ‌گویی زدند.

وی ادامه داد: لازم است انبیای الهی دارای معجزات و شگفتی‌هایی باشند تا رابطه آنها با عالم بالا ثابت شود و این دو رسول هم دست خالی به نزد قوم انطاکیه نرفته بودند و برای اثبات ادعای بر حق خود معجزاتی داشتند.

پیامبران برای دعوت خود بلاغ مبین و دلایل آشکار دارند

آیت‌الله سبحانی اضافه کرد: رسولانی که به میان قوم انطاکیه رفته بودند به دلیل اینکه ثابت کنند از جانب خداوند یا حضرت عیسی(ع) آمده و پیامشان کاملا روشن و آشکار است دلایلی همچون معجزات مسیح(ع) را داشتند.

این مرجع تقلید با اشاره به معجزاتی که پیامبران الهی به مردم نشان می‌دادند عنوان داشت: پس از ارائه بلاغ مبین دیگر هیچ قومی نمی‌تواند با دلایل بیهوده انبیا را تکذیب کند و پس از آن چنانچه زبان دلیل و منطق در قومی اثر نگذارد با عذاب الهی روبه‌رو ‌می‌شوند.
انتهای پیام/78004/ش‌40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها