امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۶:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26398
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۵۱
تعداد بازدید: 65
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست تخصصی فیلمنامه‌نویسان سینمای کودک‌و نوجوان صبح امروز چهارشنبه 26 تیرماه با حضور هنرمندان و کارشناسانی چون از جمله ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست تخصصی فیلمنامه‌نویسان سینمای کودک‌و نوجوان صبح امروز چهارشنبه 26 تیرماه با حضور هنرمندان و کارشناسانی چون از جمله سینماگران و فیلمنامه‌نویسان حاضر در این نشست می‌توان به محمدعلی طالبی، پوران درخشنده، غلامرضا رمضانی، علی اکبر قاضی‌نظام، حمید نعمت‌الله، رضا حیدرنژاد، حسن آقاکریمی، سیدجواد هاشمی، نادر مقدس، علیرضا سعادت‌نیا، اسماعیل براری، مسعود کرامتی، جابر قاسمعلی، آرش برهانی، فرزاد اژدری، هادی مقدم‌دوست، افسانه منادی و... در سالن اجتماعات بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.
 
 
* میرعلایی:کار در فضای سینمای کودک ثواب دنیا و آخرت دارد
 
سیداحمد میرعلایی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و دبیر جشنواره کودک،  در ابتدای این نشست گفت: بر کسی پوشیده نیست که برای ساخت یک فیلم خوب  فیلمنامه خوب اصل است و بر اساس همین نیاز سنجی  چند سالی می شود  بخش مسابقه فیلمنامه نویسی هم در کنار جشنواره کودک به راه افتاده است  و امسال چهارمین دوره آن برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: در جشنواره سال گذشته ما شاهد استقبال کم نظیر مخاطبان از مسابقه فیلمنامه نویسی بودیم  و افراد زیادی در  آن شرکت کردند . با وجود  آنکه به لحاظ کمی ما شاهد رشد چشمگیری در این عرصه بودیم اما  به لحاظ کیفی هنوز با آن ایده‌آلی که مد نظرمان است،  فاصله چشمگیری  داریم و در این راه احتیاج به همفکری و همراهی دوستان کارشناس و کاربلد در این حوزه داریم.

او اضافه کرد:بسیاری از افتخاراتی که ما در سینما به دست آوردیم مدیون سینمای کودک  است.

میرعلایی تصریح کرد:امیدوارم ماحصل نشست امروز موجب  تصمیم‌گیری‌هایی کاربردی در زمینه رشد سینمای کودک شود و ما شاهد ساخت فیلمهای مخاطب پسند،  جذاب و رونق دوباره سینمای کودک باشیم.
 
* وحید نیکخواه آزاد: مشکل سینمای کودک عدم حضور بخش خصوصی است
 
بعد از پایان یافتن صحبتهای میرعلایی، وحید  نیک خواه آزاد دبیر بخش مسابقه فیلمنامه نویس کودک به توضیحاتی در مورد شرایط برگزاری این مسابقه پرداخت و گفت: حضور همکارانم در این نشست نوید بخش روزهای خوبی در سینمای کودک است. 

وی اضافه کرد: تلاش ما براین است که بتوانیم دو بخش حرفه ای و آماتور را در مسابقه ایجاد کنیم تا افراد بتوانند در بخشهای مختلف با یکدیگر به رقابت بپردازند.

او ادامه داد: از دوستان خواهش می‌کنم طرح‌های فیلمنامه شان را تا 10 یا حداکثر 15 مرداد ما به دست ما برسانند تا ازاین میان سبا توجه به ضوابطی که در فراخوان این مسابقه وجود دارد  10 اثر برگزیده انتخاب شود.

نیکخواه آزاد تصریح کرد:مشکل اصلی سینمای کودک در شرایط کنونی عدم حضور بخش خصوصی در این حوزه است. چرا که بخش خصوصی به دلیل فراهم نبودن بستر مناسب برای دیده شدن کارهای  کودک، تمایلی به سرمایه گزاری در این حوزه ندارد و سالها است که در این حوزه ما شاهد ساخت کارهای موفق نبودیم.

کارگردان فیلم سینمایی «پاتال و آرزوهای کوچک»خاطر نشان کرد: البته در این میان  « کلاه قرمزی» و «شهر موش‌ها» یک استثنا به شمار می رود.

دبیر مسابقه فیلمنامه نویسی اظهار داشت : بی شک  بخشی از علت عدم رونق سینمای کودک به مسئله فیلمنامه باز می گردد.چرا که دو نگاه متفاوت در این حوزه وجود دارد، بخش خصوصی معمولا به دنبال فیلمنامه های بفروش  است و بخش دولتی  هم ترجیج می‌دهد بیشتر به سراغ مفاهیم عمیق برود و خب  این مسئله باعث می شود که ما نتوانیم در هر دو حوزه به آن موفقیتی که باید دست یابیم.

این کارگردان افزود: با وجود این که مدیران فعلی بنیاد سینمای فارابی روزهای پایانی فعالیت‌شان را در این حوزه می‌گذارند اما خوشبختانه نگاه مثبتی به مقوله سینمای کودک دارند و سعی شان بر این است گامی  در این راه بردارند، در حالی که می‌توانستند در این ماههای پایانی نسبت به این موضوع بی تفاوت باشند.
 
 
* هاشمی: فیلم کودک، فیلم ارزان‌ قیمت نیست
 
در ادامه برخی از حاضران در نشست به ایراد نقطه‌نظرات خود پرداختند. «سید جواد هاشمی» سازنده فیلم «اختاپوس» با طرح این سوال که  ما باید در درجه اول  به نیاز سنجی  بپردازیم و مشخص کنیم  که  قرار است چه نوع خوراکی را به مخاطب ارائه دهیم، گفت: متاسفانه اکثر کارهایی که در شرایط کنونی تولید می‌شود به لحاظ محتوایی چندان مورد توجه مخاطب اصلی این آثار یعنی کودکان قرار نمی گیرد، در حالی که ما باید شرایط را به گونه ای پیش ببریم که در کنار فیلم‌های معناگرا، آثار جذاب و مخاطب پسند  هم ساخته شود.

او اضافه کرد: متاسفانه مسئولین ما در  وزارت ارشاد و بنیادهای سینمایی  تصورشان از سینمای کودک یک کار ازران قیمت است. به طور مثال زمانی که برای ساخت فیلم جدیدم در ژانر کودک به آنها مراجعه کردم . در کمال تعجب به من می گفتند مگر در حوزه کودک فیلم نمی سازی؟ پس چرا فیلم شما تا این حد هزینه بر و گران است؟

او ادامه داد: در هر حال وقتی این نگاه وجود دارد که کار کودک به معنای کار ارزان است، انتظاری بیش از آن چه که بر سر سینمای کودک ما در حال حاضر آمده، نباید داشت.

براساس این گزارش، در این نشست همچنین درخصوص مشکلات مختلف فیلمنامه نویسان و شیوه‌های مختلف ارتقای سطح کیفی سینمای کودک بحث و تبادل نظر شد. 

محمدعلی طالبی، پوران درخشنده، غلامرضا رمضانی، علی اکبر قاضی‌نظام، حمید نعمت‌الله، رضا حیدرنژاد، حسن آقاکریمی، علی عبدالعلی زاده، حسن مهدوی‌فر، حمید سلیمی، عباس مرادیان، سامان استرکی، سیدجواد هاشمی، نادر مقدس، علیرضا سعادت‌نیا، محسن دامادی، اسماعیل براری، مسعود کرامتی، جابر قاسمعلی، آرش برهانی، فرزاد اژدری، هادی مقدم‌دوست، افسانه منادی و... از جمله فیلمسازان سرشناس حاضر در این نشست بودند.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها