امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۱۰:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26504
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۳۲
تعداد بازدید: 235
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی به بررسی پرونده مرگ «تریون مارتین» پرداخته و نوشته است که این ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی به بررسی پرونده مرگ «تریون مارتین» پرداخته و نوشته است که این پرونده اکنون به چالشی در برابر «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا تبدیل شده است.

«تریون مارتین» نوجوان سیاه‌پوستی بود که سال 2011 به ضرب گلوله یک نگهبان محلی کشته شد. «جورج زیمرمن» که یک سفیدپوست است، مارتین را زمانی به قتل رسانده که وی هیچ سلاحی در اختیار نداشته و بعد از خرید از فروشگاه در حال بازگشت به خانه بوده است. هفته گذشته دادگاهی در آمریکا پس از مدت‌ها رأی به بی‌گناهی زیمرمن داد. صدور این رأی موجب خشم جامعه آمریکا به خصوص سیاه‌پوستانی شده که می‌گویند این رأی نژادپرستانه بوده است.

واشنگتن‌پست با اشاره به این رأی نوشته است اوباما به عنوان اولین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست آمریکا تلاش می‌کند موضعی اتخاذ کند که به جانبداری از سیاه‌پوستان متهم نشود، و از سویی دیگر نیز مجبور است طوری رفتار کند که بتواند رضایت سیاه‌پوستان جامعه آمریکا را جلب کند.

این روزنامه در این مورد می‌نویسد: اکنون او (اوباما) با خشم افکار عمومی نسبت به تبرئه زیمرمن از اتهام قتل این نوجوان سیاه‌پوست روبرو شده است. اوباما به عنوان اولین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست با چالشی منحصر به فرد روبرو شده است.

به نوشته واشنگتن‌پست اوباما با درس گرفتن از دوره چهار ساله اول خود که در آن چند بار عکس‌العمل‌هایی هیجانی و در حمایت از سیاه‌پوستان داشت، تلاش کرد از انتقاد پرهیز کرده و به نصیحت روی آورد. وی پس از صدور حکم دادگاه، بیانیه‌ای کوتاه منتشر کرد و در آن از آمریکایی‌ها خواست آرامش خود را حفظ کنند.

این در حالی است که اوباما در اوایل دوره اول ریاست‌جمهوری‌اش در واکنش به بازداشت «هنری لوئیس گیتس» استاد سیاه‌پوست دانشگاه هاروارد، گفته بود افسرانی که وی را در خانه‌اش بازداشت کرده‌اند، «احمقانه عمل» کرده‌اند. همین واکنش بود که به کاهش محبوبیت اوباما در میان سفیدپوستان منجر شد، تا جایی که اوباما بعد از مدتی مجبور شد دو افسری را که این بازداشت را انجام داده بودند به کاخ سفید دعوت کند و به نوعی از آن‌ها عذرخواهی کند.

اوباما در دوران ریاست‌جمهوری‌اش بارها تاکید کرده است که سیاست‌هایش بدون توجه به رنگ پوست است و او رئیس‌جمهور تمام آمریکایی‌هاست. با این حال انتظارات از وی در بالاترین حد قرار داد.

اوباما همواره تلاش کرده است در مورد پرونده «تریون مارتین» موضعی بی‌طرف اتخاذ کند. تنها در حین تبلیغات انتخاباتی بود که او در مورد این پرونده گفت: اگر من پسری داشتم، احتمالا شبیه به تریون بود. وقتی به او فکر می‌کنم، انگار دارم بچه‌های خودم را می‌بینم.

هرچند که او در این اظهارات هم موضع آشکاری نگرفت، اما زمانی که او از یک پدر سیاه‌پوست سخن گفت، کسانی که می‌خواستند پیام او را دریافت کنند، مفهوم صحبت‌های او را فهمیدند.

پاسخ اوباما به پرونده زیمرمن شاید برخی‌ها را راضی کرده باشد، اما بسیاری از آمریکایی‌ها احتمالا انتظار دارند اولین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست موضع‌گیری بهتری داشته باشد. امری که مقامات کاخ سفید می‌گویند احتمالا تا پایان بررسی مجدد پرونده توسط وزارت دادگستری رخ نمی دهد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها