امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۵:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26508
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۳۳
تعداد بازدید: 89
رضا شریفی مدیر مؤسسه رهیافت زندگی متعالی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از طراحی طرحی به ...

رضا شریفی مدیر مؤسسه رهیافت زندگی متعالی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از طراحی طرحی به نام «حافظه قرآنی» خبر داد و گفت: این طرح از جمله ابتکارات مؤسسه رهیافت زندگی متعالی است که با تأکید متخصصان روان‌شناسی در حوزه قرآنی فعالیت می‌کند که بنده این طرح را به صورت ابتکاری ارائه کردم و مورد استقبال معاونت قرآنی وزارت ارشاد واقع شد و با حمایت آنها در حال گسترش است.

وی اظهار داشت: سنجش، آموزش، مشاوره، درمان و تولید علم بومی در حوزه حافظه، مراحل مختلف این طرح را تشکیل می‌دهد. همچنین طرح حافظه قرآنی به لحاظ ماهیتی از دو بخش قسمت تشکیل شده است؛ بخش نخست شامل کمک گرفتن از دانش روان شناسی حافظه برای حفظ قرآن کریم است که در چند حوزه، این خدمات سازماندهی شده و به مخاطبان طرح ارائه می‌شود.

* طرح «حافظه قرآنی» مدل مناسبی را با رویکرد علم روان‌شناسی در حوزه حفظ قرآن ارائه می‌دهد

مدیر مؤسسه ره یافت زندگی متعالی ادامه داد: بخش دوم طرح «حافظه قرآنی» دیگر آن سنجش است ما با توجه به پیشینه قوی مطالعات فردی در حوزه روان‌شناسی و حافظه و مدل‌های مختلفی که وجود دارد یک مدل متناسبی را انتخاب کرده و در حوزه سنجش و تست حافظه افراد، کار تخصصی انجام می‌دهیم.

وی عنوان کرد: نتیجه این طرح آن است که ما برآورد از ظرفیت و توان افراد در حفظ قرآن کریم به دست می‌آوریم تا با کمک آن بتوانیم در زمینه برنامه‌ریزی آموزشی برای حفظ قرآن به فرد و مربی کمک کنیم و علاوه بر آن انتظارات مربی و متربی، تنظیم شود تا متناسب با آن بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند.

شریفی با اشاره به بخش خدمات آموزشی یادآور شد: ما و همکارانمان در مؤسسه ره یافت زندگی متعالی، دانش مربوط به بهبود و تقویت حافظه را در حوزه حفظ قرآن برنامه‌ریزی کرده‌ایم از این رو کسانی که می‌خواهند در این حوزه فعالیتی داشته باشند با توجه به نتایجی که از تست حافظه‌شان بدست می‌آوریم آنها را راهنمایی می‌کنیم که عملکرد مطلوب‌تری در حوزه حفظ داشته و ظرفیت حافظه خود را افزایش دهند.

وی تصریح کرد: از دیگر خدماتی که در طرح «حافظه قرآنی» در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد، خدمات مشاوره‌ای است که در دو حوزه در حفظ قرآن کریم اعم از حفظ ترتیبی و حفظ موضوعی انجام می‌شود و با توجه به دانش فنی که در حوزه حفظ قرآن کریم وجود دارد در حوزه حفظ ترتیبی مشاوره‌هایی برای تقویت و بهبود حافظه ارائه می‌شود.

* تیم 50 نفره‌ای متشکل از متخصصان، با طرح «حافظه قرآنی» همکاری می‌کنند

مدیر مؤسسه ره یافت زندگی متعالی افزود: رویکرد ما در حفظ موضوعی قرآن کریم مباحث سبک زندگی است چراکه حفظ موضوعی، به مراتب سخت‌تر از حفظ ترتیبی است که به لحاظ اهمیت و اثر بخشی حفظ موضوعی سبک زندگی، ما راهبردهای تخصصی برای تقویت حافظه در حفظ موضوعی برای افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند در نظر گرفته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: در بخش خدمات درمانی و مشاوره‌های درمانی به کسانی که در حوزه حفظ با اختلال مواجه شده‌اند و یا اینکه عملکرد مطلوبی دارند اما در موقعیت‌هایی مانند مسابقات قرآن دچار مشکل شده و نیازمند خدمات تخصصی هستند تا بتوانند آن توان خویش را آشکار و قابلیت‌های واقعی خود را نشان دهند، خدماتی را ارائه می‌دهد.

شریفی ادامه داد: همچنین ما در قالب طرح «حافظه قرآنی» به افرادی که درگیر اضطراب و یا علائم مشابهی در حوزه روان شناختی هستند تشخیص و درمان را داریم تا از فشارهای مضاعف راحت شده و موجب بازدهی بهتر آنها می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که که چه کسانی در طرح «حافظه قرآنی» با مؤسسه ره یافت زندگی متعال همکاری می‌کنند، گفت: تیم 50 نفره از متخصصان و کارشناسان کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها را داریم که در حال حاضر 25 نفر از آنها در نمایشگاه قرآن حضور دارند و به صورت مجزا برای خانم‌ها و آقایان در حوزه حفظ قرآن و مشاوره به ارائه خدمات می‌پردازند.

* مطالعات تخصصی بومی‌ در حوزه حافظه در حفظ قرآن وجود ندارد

مدیر مؤسسه ره یافت زندگی متعالی اظهار داشت: ما با کمک برخی از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در حال دانش‌سازی و تولید دانش بومی در حوزه حافظه قرآنی هستیم چون این مقوله، یک مقوله متمایزی در موضوع حافظه در سطح جهان است هر چند قریب به 70 - 80 سال است که در حوزه حافظه مطالعاتی انجام می‌شود اما مطالعات تخصصی بومی‌ای در حوزه حافظه در حفظ قرآن انجام نشده است و این موضوع یک موضوع متمایزی به شمار می‌رود و ما در حال برنامه‌ریزی، طراحی، تست‌سازی و آزمون سازی برای سنجش حافظه قرآنی هستیم.

وی درباره اینکه طرح «حافظه قرآنی» اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد، عنوان کرد: این طرح شرایط آزمایشی و مقدماتی خود را در نمایشگاه قرآن ارائه داده است و اکنون در غرفه بخش خدمات مشاوره‌ای نمایشگاه، بخشی به نام طرح حافظه قرآنی اختصاص دارد که خوشبختانه با استقبال خوبی نیز مواجه شده است؛ هم از جانب افرادی که در حوزه حفظ فعالیت نداشتند و هم افرادی که حافظ قرآن بوده و در حوزه حفظ فعالیت داشته و علاقه‌مند هستند از خدمات این طرح استفاده کنند و ما امیدواریم در سطح کشوری بتوانیم به افرادی که علاقه‌مند هستند در حوزه حفظ فعالیت کنند خدمات تخصصی ارائه دهیم.

* طرح «حافظه قرآنی» برای مخاطبان سایر استان‌های کشور، خدمات از راه دور ارائه می‌دهد

شریفی با بیان اینکه مخاطبان طرح «حافظه قرآنی» گروه سنی هفت سال به بالا را که آموزش اعداد و حروف را فرا گرفته‌اند تا افراد بزرگسال در سنین مختلف و مقاطع تحصیلی گوناگونی را در برمی‌گیرد، تصریح کرد: ما در حال به دست آوردن فرم اختصاصی برای مردم ایران هستیم که این موضوع می‌تواند حتی به افرادی که در حوزه‌های غیر قرآنی فعالیت می‌کنند کمک شایانی کند و ما در حال فرم سازی این اطلاعات هستیم که می‌تواند در حوزه مطالعات حافظه در کشور، مؤثر باشد.

وی در پایان اظهار داشت: وب سایتی هم با نام «مؤسسه ره یافت زندگی متعالی» برای آموزش از راه دور، راه‌اندازی شده است که مراحل پایانی خود را پشت سر می‌گذارد که بر این اساس آن دسته از استان‌هایی که امکان دسترسی به شهر تهران را ندارند، می‌توانند خدمات ما را از راه دور دریافت کنند. علاقه‌مندان می‌توانند در ایام ماه مبارک رمضان با حضور در طبقه دوم شبستان نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، بخش مشاوره، از نزدیک با خدمات طرح «حافظه قرآنی» آشنا شوند و یا با شماره تلفن 88106804 تماس بگیرند.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها