امروز : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 28
۱۴:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26546
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۴:۰۰
تعداد بازدید: 90
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس کلیات طرح نحوه محاسبه و تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس کلیات طرح نحوه محاسبه و تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی و مصرف سود حاصل از آن را بررسی و تصویب کردند. در صورت تصویب نهایی این طرح، افزایش خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی ناشی از تغییر نرخ برابری ارز، طلا و جواهرات، سود تحقق یافته تلقی نشده و مشمول مالیات نمی‌شود و در عین حال مابه‌التفاوت آن در حسابی تحت عنوان مازاد حاصل از ارزیابی خالص دارایی‌های خارجی منظور و در بخش سرمایه بانک مرکزی ذیل حساب اندوخته‌ها در ترازنامه منعکس و گزارش خواهد شد.

مهدی کوچک‌زاده نماینده مردم تهران، مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود و علیرضا خسروی نماینده مردم سمنان در مخالفت با کلیات طرح نحوه محاسبه و تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی و مصرف سود حاصل از آن دیدگاههای خود را در صحن علنی مطرح کردند.

اتهام اختلاس درست نیست

مهدی کوچک‌زاده نماینده مردم تهران، در ابتدای سخنان خود با انتقاد از عدم توجه رئیس مجلس به اجرای قانون در نحوه اداره جلسه علنی گفت: متاسفانه روز گذشته نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را به عهده داشت اجازه اخطار قانون اساسی به نمایندگان نداد.

وی با انتقاد از مطالب مطرح شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر تخلف و اختلاس 74 هزار میلیاردتومانی گفت: اینکه ما با یکدیگر دعواهای سیاسی داریم دلیل نمی‌شود که همدیگر را به اختلاس و تهمت متهم کنیم.

کوچک‌زاده با بیان اینکه طبق قانون، هزینه حاصل از نوسانات قیمت ارز صرف بدهی‌های دولت می‌تواند شود گفت این کار در دولت آقای خاتمی و آقای هاشمی هم اجرا شده است و اینکه هزینه نوسانات ارزی صرف بدهی‌های دولت شود غیرقانونی نیست.

کوچک‌زاده گفت: مرکز پژوهشها را وقتی سرچ می‌کنیم 218 بار کلمه طرح و 98 بار کلمه اصلاح به کار رفته است و این نشان می‌دهد که ما 50 درصد مصوبات خود را اصلاح می‌کنیم چون به هنگام تصویب دقت لازم را نداریم.

نماینده مردم تهران در پایان با بیان اینکه دعواهای سیاسی کشور را با مشکل مواجه کرده است، گفت:‌ ما نباید با دعواهای سیاسی برای معیشت و اقتصاد کشور مشکل خلق کنیم.

چطور می‌خواهیم جلوی تصمیم غلط را بگیریم

مهرداد لاهوتی نیز در مخالفت با کلیات این طرح گفت:‌ آقای عثمانی گفتند می‌خواهیم جلوی تصمیم غلط را بگیریم در حالی که بنده از ایشان سوال می‌کنم چطور می‌توان جلوی یک تصمیم غلط را با بی‌قانونی گرفت.

وی افزود: در تعیین قیمت ارز مجلس نیز نقش داشته است و دولت طبق نظر مجلس قیمت ارز را تعیین کرده است لذا نباید طوری سخن گفته شود که انصاف رعایت نشود.

نماینده مردم لنگرود همچنین گفت: وقتی ما قانون پول و اعتبار را در کشور داریم و به فرض این قانون اجرا نمی‌شود چرا باید قانون دیگری وضع کنیم؛ قانون راهکارهای مقابله با بی‌قانونی را پیشنهاد کرده و اگر خلافی در قانون صورت می‌گیرد باید طبق قانون برخورد کرد.

بحث به این شوری نیست که می‌گویند

علیرضا خسروی نماینده مردم سمنان نیز در مخالفت با کلیات طرح طرح نحوه محاسبه و تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی و مصرف سود حاصل از آن تصریح کرد: گرچه بحث 74 هزار میلیارد تومان شور است اما به این شوری که برخی همکاران می‌گویند نیست.

وی افزود: دولت مابه‌التفاوت نرخ ارز را صرف بدهی‌های خود کرده است تا بدهی‌های دولت تسویه شود که این کار اشکالی ندارد.

خسروی گفت:‌سوال بنده از طراحان این طرح این است که اگر این روش را نادرست می‌دانید چرا آن را حذف نمی‌کند و برای اصلاح روش جدیدی پیشنهاد می‌‌کنید؟ اگر اشکال وارد است باید به روشی که در طرح فعلی مطرح شده نیز وارد باشد.

خسروی در ادامه با بیان اینکه ضرورتی برای تصویب قانون جدید درباره نحوه طرح نحوه محاسبه و تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی و مصرف سود حاصل از آن نیست از نمایندگان خواست با کلیات این طرح موافقت نکنند.

در جریان رسیدگی به کلیات این طرح دو فوریتی محمد قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان و احمد توکلی نماینده مردم تهران، ایرج ندیمی نماینده مردم لاهیجان در جلسه علنی امروز در موافقت با کلیات طرح نحوه محاسبه و اعمال تسعیر دارایی‌های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال 92 و مصرف سود حاصل از آن مطالب خود را مطرح کردند.

می‌خواهیم جلوی تصمیم غلط را بگیریم

محمد قسیم عثمانی با بیان اینکه دولت در تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی طبق بند «ب»‌ ماده 26 قانون پول و اعتبار عمل نکرده است، گفت: برادر عزیزمان آقای کوچک‌زاده گفتند که می‌خواهیم جلوی یک رسم درست را بگیریم در حالی که اتفاقاً ما می‌خواهیم با یک تصمیم درست جلوی تصمیم غلط را بگیرم.

عثمانی گفت: دولت می‌خواهند بعد از پایان کار خود، اینگونه وانمود کند که هیچ پرداخت غیرقانونی صورت نگرفته است در حالی که اینگونه نیست و نمی‌توان با این روش بدهی‌های دولت را پرداخت کرد.

نماینده مردم بوکان با اشاره به بدهی دولت به بانک مرکزی گفت: کجای قانون بودجه به دولت اجازه استقراض از بانک مرکزی داده شده است؛ اینکه دولت خودش می‌گوید از بانک مرکزی استقراض کرده ثابت می‌کند این اقدام دولت خلاف قانون بودجه بوده است.

وی با تاکید بر ضرورت تصویب طرح نحوه محاسبه و تسعیر دارایی‌های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال 92 و مصرف سود حاصل از آن از نمایندگان خواست با کلیات این طرح موافقت کنند.

دولت باید درآمد مازاد را به خزانه واریز کند

احمد توکلی نماینده مردم تهران نیز در موافقت با کلیات طرح نحوه محاسبه و تسعیر دارایی‌های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال 92 و مصرف سود حاصل از آن گفت: ماجرا از این قرار است که دولت نرخ ارز را دو برابر کرده و اکنون 74 هزار میلیارد تومان پول از نحوه تسعیر دارایی و بدهی‌های بانک مرکزی خلق شده است.

وی با اشاره به استناد نمایندگان مخالف به ماده 26 قانون پول و اعتبار گفت: ماده 26 تاکید کرده که دولت باید مازاد درآمدهای خود را به خزانه واریز کند اما چنین اتفاقی در عمل رخ نداده است.

توکلی با بیان اینکه دولت 10 تخلف و 3 نقض از قانون اساسی داشته است، اظهار داشت: ما می‌گفتیم که دولت 11 هزار میلیارد تومان در بحث هدفمندی یارانه‌ها بدهکار است و اکنون این موضوع ثابت شده است چون دولت می‌خواهد این مبلغ را از 74 هزار میلیارد تومان پرداخت کند.

وی با بیان اینکه روش دولت برای تسعیر دارایی‌های بانک مرکزی و نحوه مصرف سود حاصل از آن به پایه پول ملی و اقتصاد ملی ضربه می‌زند، گفت: ما ناچار شدیم طرحی را برای اصلاح قانون تنظیم کنیم تا سود حاصل از تسعیر دارایی و بدهی‌های بانک مرکزی به پایه پول ملی لطمه نزند تا انشاءالله در دولت جدید و با عنایت امام زمان و همکاری همگان زمینه تقویت قدرت پول ملی فراهم شود.

وی در ادامه از نمایندگان خواست از کلیات این طرح موافقت کنند.

می‌خواهیم جلوی یک تخلف را بگیریم

ایرج ندیمی نماینده مردم لاهیجان نیز در موافقت با کلیات طرح نحوه محاسبه و تسعیر دارایی‌های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال 92 و مصرف سود حاصل از آن، خاطرنشان کرد: باید با تصویب طرح نحوه محاسبه و تسعیر دارایی‌های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال 92 و مصرف سود حاصل از آن باید از خسارت بیشتر به اقتصاد کشور جلوگیری کنیم.

وی افزود: اقدام دولت در تسعیر دارایی‌ و بدهی‌های بانک مرکزی و مصرف سود حاصل از آن یک تخلف است که باید جلوی آن گرفته شود؛ دولت‌ها برای پرداخت بدهی خود از نوسانات نرخ ارز استفاده می‌کند و سود آن را برای پرداخت بدهی‌ها هزینه می‌کند که این کار گرچه اجتناب‌ناپذیر اما درست نیست.

ندیمی با اشاره به استقلال بانک مرکزی گفت: نباید دولت برای بودجه خود از بانک مرکزی استخراج کند تا امروز شاهد چنین مشکلاتی باشیم و دولت بخواهد برای پرداخت بدهی‌های خود از چنین روش‌هایی استفاده کند.

نماینده مردم لاهیجان با بیان اینکه باید خلاء قانونی را برای حل مشکلات ارزی رفع کنیم، گفت: جمع‌بندی این است که اگر دوستان مخالف به دلیل مباحث سیاسی مخالفت نکرده باشند با وجه اقتصادی این بحث مخالفتی نداشته‌اند.

پس از اظهارات موافقان و مخالفان کلیات این طرح به تصویب رسید و نمایندگان وارد بررسی جزئیات این طرح شدند اما با طرح پیشنهادات مختلف نمایندگان، ادامه بررسی جزئیات این طرح به نشست بعدی مجلس یعنی یکشنبه هفته آینده مجلس (یکشنبه) 30 تیر ماه موکول شد.

نمایندگان مجلس دیروز دو فوریت طرح نحوه تسعیر دارایی‌های بانک مرکزی را به تصویب رساندند. طراحان این طرح  معتقدند که دولت از محل قیمت‌گذاری جدید ارز 74 هزار میلیارد تومان درآمد غیرواقعی برای خود در نظر گرفته که با این مبلغ می‌خواهد بدهی دولت، بانک‌ها و شرکت‌های دولتی را تسویه .
انتهای پیام/ آ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها