امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۸:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26642
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۰
تعداد بازدید: 111
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ضیافت افطار سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهالی چاپ و ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ضیافت افطار سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهالی چاپ و نشر همچنین برخی اقلیت‌های مذهبی شب گذشته چهارشنبه 26 تیر در تالار وحدت برگزار شد.

* تاکیدات وزیر ارشاد به اداره کتاب و معاونت فرهنگی در روزهای پایانی فعالیت دولت

وزیر ارشاد در این مراسم با تاکید بر اقدامات صورت گرفته طی دوران وزارت او اظهار داشت: امیدواریم هر قدمی در این چند سال در حوزه فرهنگ برداشته شده باشد مرضی درگاه خداوند و اگر کوتاهی داشته‌ایم مورد عفو قرار گیرد.

وی گفت: کتاب بوستان معرفت و خورشید بی غروب است، آیینه تغییر است، هر چه درباره کتاب بگوییم کم است، کتاب پیوند آینده و گذشته را برقرار می‌کند، دوست ماندگار و وفادار است، زنجیره آگاهی بوده و هر مقدار که درباره عظمت کتاب سخن بگوییم اندک است.

به گفته حسینی، در سال‌های اخیر تلاش‌هایی انجام شد تا عرصه چاپ و نشر با رشد و بالندگی روبرو شود، چون هر مقدار نشر رشد پیدا کند، از شاخص‌های اساسی توسعه یافتگی محسوب می‌شود و ما به آن شاخص نزدیک‌تر می‌شویم.

عالی‌رتبه‌ترین مقام مسئول در وزارت ارشاد ضمن اشاره به ارائه مجوزها و انتشار کتاب خاطر نشان کرد: در سال‌های اخیر در همه زمینه‌های کتاب، نشریه، موسسات فرهنگی و... شاهد افزایش فعالیت‌ها و افزایش نشر بوده‌ایم؛ تا ان‌شالله در آینده شاهد رشد و پویایی نشر کشور بیش از این باشیم.

وی با اشاره به ایجاد کارگروه‌های فرهنگی و برگزاری نمایشگاه‌های کتاب استانی گفت: سال‌ها است که ناشران، کتاب‌فروشان و اهالی چاپ با وجود اینکه کار فرهنگی انجام می‌دهند از معافیت مالیاتی برخوردار نیستند، حتی در دوره‌ای اخذ مالیات از ناشران متوقف شد که البته به صورت مقطعی مسکنی شد تا اینکه در دیدار اهالی چاپ و نشر با رئیس جمهور این بحث مطرح، شد.

حسینی گفت: پیگیری‌هایی از سوی رئیس جمهور انجام گرفت تا معافیت مالیاتی از سوی سازمان مالیاتی کشور نهایی شد. امیدوارم این موضوع موجب شود تعداد کتابخانه‌ها و کتابفروشی‌ها در کشور افزایش پیدا کند و کتاب در رسانه در دسترس همگان قرار گیرد.

وی ادامه داد:  این معافیت نهایی شده است و به اتحادیه ناشران واگذار می‌شود، تا وقتی آن‌ها تایید کردند معافیت مالیاتی ناشران و کتاب‌فروشان اجرایی شود.

حسینی به دیگر اقدامات اشاره و تصریح کرد: استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی از نکات دیگر است که برای اهالی چاپ جهت توسعه و نوسازی فراهم شده است. موضوع دوم مالکیت معنوی است که طی 150 جلسه اصلی و فرعی در کمیسیون لوایح دولت پیگیری شده است و صاحبنظران از دستگاه‌های مختلف نظرات خود را ابراز کردند که امیدواریم در روزهای پایانی دولت نتایج آن را شاهد باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم با اشاره به مورد آخر یعنی تسریع در ارائه مجوزها از سوی اداره کتاب افزود: دوستان ما در اداره کتاب و معاونت فرهنگی یک همت مضاعف دارند و آن این که برخی کتاب‌ها که با بلاتکلیفی روبرو شده بودند را دوباره در دایره بررسی داده‌اند تا کار مانده در روزهای پایانی دولت وجود نداشته باشد.

این مقام مسئول با به روز شمردن فعالیت‌های وزارت ارشاد تاکید کرد: اکنون بروز هستیم و به سرعت در خواست‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد، در بحث کتاب هم اینگونه باید باشد، کتاب‌ها را سریع بررسی می‌کنیم؛ روزانه، یک هفته‌ای و حداکثر 45 روزه تمام موارد تعیین تکلیف می‌شوند.

حسینی ابراز داشت: در بحث ضوابط کتاب مرزهای اعتقادی و اخلاقی همچنین ملی را نمی‌توانیم نادیده بگیریم گاهی اوقات یک جمله می‌تواند مانند آخرین جمله باشد. آزادی بیان در جای خود اما حرمت افکار و اندیشه باید مورد دقت واقع شود چرا که حساسیت‌های خود را دارد.

علی اسماعیلی سرپرست معاون فرهنگی وزارت ارشاد نیز در سخنانی به فعالیت‌های انجام شده در دولت دهم اشاره کرد و گفت: انتشار 64 هزار عنوان کتاب در سال 91 و 69 هزار عنوان کتاب در سال 90 بخشی از فعالیت‌های این دوره بوده است.

مصطفی محدثی خراسانی و عباس براتی‌پور نیز در این مراسم شعرخوانی کردند.

در این دیدار از سوی برخی تشکل‌های نشر و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هدایایی اعطا شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها