امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۱:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26673
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 48
علیرضا آزاد، مدرس حوزه علمیه مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان این خبر که کتاب جدیدی نیز ...

علیرضا آزاد، مدرس حوزه علمیه مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان این خبر که کتاب جدیدی نیز دراین باره با عنوان «تأملاتی پیرامون هرمنوتیک و فهم دینی» در دست انتشار دارد، افزود: بخشی از این کتاب وب‌نوشت‌های من در طول چند سال گذشته پیرامون مباحث هرمنوتیک با زبان ساده و رابطه آن با بخش‌هایی از علوم و مباحث دینی است.

وی درباره اهمیت توجه به مباحث هرمنوتیکی در جامعه عنوان کرد: هرمنوتیک مسأله ماهیت فهم و روش رسیدن به آن را مورد توجه قرار می‌دهد، لذا در هر حوزه‌ای از دانش که با فهم سر و کار داریم، به نوعی با مباحث هرمنوتیکی مواجهیم.

آزاد با تأکید بر اینکه در این اثر تلاش کرده تا به جای مباحث انتزاعی فکری به مسایل ملموس هرمنوتیکی بپردازد، گفت: به طور مثال رویکرد هرمنوتیکی به نماز آیات و یا بررسی تفاوت هرمنوتیک و تفسیر به رأی، به بیانی ساده و روان و در قالبی ملموس مورد بررسی قرار گرفته است.

آزاد یکی از آسیب‌های حوزه مباحث هرمنوتیکی را دشواری و دیر فهم بودن آن دانست که سبب می‌شود همگان نتوانند با آن رابطه برقرار کنند و لذا حتی بسیاری از اهل نظر، آن را به درستی نمی‌شناسند، توضیح داد: امام علی (ع) در روایتی می‌فرماید که «الناس اعداء ما جهلوا: مردم با آنچه نمی‌شناسند، دشمنی می‌ورزند.» بسیاری از افراد چون تصور صحیحی از مباحث هرمنوتیک ندارند، به مخالفت با آن می‌پردازند. بنابراین باید تلاش کرد تا این مباحث را با زبانی ساده و مثال‌هایی ملموس بیان کرد.

وی درباره ضرورت کاربردی کردن مباحث هرمنوتیک در زندگی اظهار داشت: هرمنوتیک نگرش و تحلیل جدیدی از «فهم» ارائه می‌دهد و آنچه را که به صورت خودآگاه و ناخودآگاه در هر گونه فهمی اتفاق می‌افتد، محور توجهات خود قرار می‌دهد. همان طور که مفاهیمی چون استدلال و استنباط، مفاهیم پایه‌ای هستند که در همه رشته‌های علوم به کار می‌آیند، مباحث هرمنوتیک هم در حوزه‌های مختلفی نظیر علوم تربیتی، سیاسی، فرهنگی، دینی و ... به کار می‌آید، از این رو امروزه شاهد تألیف دامنه وسیعی از کتب و مقالات در این باره‌ایم؛ از رابطه هرمنوتیک و اخلاق گرفته تا رابطه هرمنوتیک و معماری. هر جا که چیزی فهمیده یا فهمانده می‌شود، هرمنوتیک هم پا به عرصه می‌گذارد.

مدرس دانشگاه فردوسی افزود: «فهم دین» و «فهم دینی» علی رغم ارتباطی که با هم دارند، دو مقوله جداگانه‌اند و مباحث هرمنوتیک دارای وجوه و حوزه‌های مشترکی با هر دوی آنهاست. ثمره بررسی‌های هرمنوتیکی در حوزه دین، نه تنها در شاخه‌هایی نظیر فقه پویا و روش‌های نوین تفسیری کارایی دارد بلکه به درک بهتر دیدگاه‌های سنتی در حوزه علوم و اندیشه اسلامی نیز کمک می‌کند.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها