امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۰:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26695
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۳
تعداد بازدید: 91
به گزارش فارس به نقل از شبکه «اینترفکس»، «سرگئی نیکیتین» رئیس دفتر سازمان حقوق بشر عفو بین‌الملل روسیه اعلام کرد که «ادوارد اسنودن» می‌تواند به منظور ...

به گزارش فارس به نقل از شبکه «اینترفکس»، «سرگئی نیکیتین» رئیس دفتر سازمان حقوق بشر عفو بین‌الملل روسیه اعلام کرد که «ادوارد اسنودن» می‌تواند به منظور ترک روسیه به سوی آمریکای لاتین، درخواست کسب شهروندی روسیه را به دست آورد.

وی تصریح کرد: تمام آنچه که اسنودن گفته، به من این احساس را می‌دهد که او درخواست کسب شهروندی روسیه را مطرح خواهد کرد. این یکی از راه‌های حفاظت از این فرد است زیرا اسنودن گفته است که در صدد است در آمریکای لاتین مستقر شود.

نیکیتین و چندین نفر از فعالان حقوق بشر در 12 جولای (21 تیرماه) با اسنودن در ترانزیت فرودگاه مسکو دیدار کردند و نیکیتین گفت: اگر او یک گذرنامه روسی دریافت کند، احساس امنیت بیشتری خواهد کرد اما موضوع شهروندی مسئله‌ای نیست که ما به خودی خود به آن توجه کرده باشیم. آنچه که ما به آن اهمیت می‌دهیم جلوگیری از استرداد اسنودن و تضمین پناهندگی برای اوست.

اسنودن، مأمور سابق «سیا» و پیمانکار سازمان امنیت ملی آمریکا در ماه مه 2013 به «هنگ‌کنگ» گریخت و سپس اطلاعات محرمانه‌ای را درباره برنامه جاسوسی نهادهای امنیتی آمریکا در خصوص استراق سمع از تماس‌های تلفنی و ارتباطات اینترنتی شهروندان آمریکایی و شهروندان کشورهای دیگر فاش کرد.

این مسئله خشم آمریکا را برانگیخت و اسنودن مجبور شد به ترانزیت فرودگاه «شرمیتیوف» روسیه فرار کند از 23 ژوئن (2 تیرماه) تاکنون در آنجا به سر می‌برد.

اسنودن نمی‌تواند به خارج از مسکو سفر کند زیرا گذرنامه آمریکایی وی باطل شده است. این مأمور سابق سیا درخواست پناهندگی موقت در روسیه را از طریق سرویس مهاجرت فدرال در 16 ژوئیه (25) تیرماه مطرح کرد و بررسی درخواست او احتمالاً 3 ماه به طول بیانجامد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها