امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۵:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26704
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۲
تعداد بازدید: 101
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین، علی‌آقا فرهادی اظهار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین، علی‌آقا فرهادی اظهار داشت: یکی از محیط‌بانان محیط‌بانی الموت غربی در هنگام عملیات گشت و کنترل موفق به مشاهده و تصویربرداری از یک قلاده پلنگ نر عظیم‌الجثه در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع این منطقه شد.

وی افزود: استان قزوین با توجه به شرایط اقلیمی و زیستگاهی، یکی از بهترین زیستگاه‌های پلنگ در کشور به شمار می‌رود؛ این گونه در مناطق کوهستانی و شکار و تیراندازی ممنوع الموت شرقی و غربی و طارم سفلی زیست می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین بیان کرد: مأموران یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست این استان در یکی دو ساله اخیر بارها موفق به تصویربرداری از این گونه در حال انقراض در مناطق طارم سفلی و الموت شده‌اند.

فرهادی یادآور شد: بررسی‌ها در ارتباط با موضوع حضور پلنگ در استان قزوین از سال 87 آغاز و نخستین گونه از سوی کارشناسان حوزه محیط طبیعی این استان در اواخر سال 88 از سوی دوربین‌های تله‌ای در منطقه رودبار شهرستان به ثبت رسید.

ایران مهمترین پناهگاه جمعیت پلنگ در منطقه خاورمیانه است و پیش‌بینی می‌شود 550 تا 850 قلاده از این گونه جانوری در کشور زیست می‌کنند، مطابق آخرین ارزیابی، اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت IUCN در سال 2008 پلنگ را در فهرست سرخ و به عنوان گونه در خطر انقراض قرار داد، کاهش طعمه به دلیل شکار غیر مجاز، تغییر زیستگا‌ه‌ها به دلیل فعالیت‌های جاده‌سازی و معادن، آتش‌سوزی، چرای دام‌های اهلی و شکار این گونه، از سوی شکارچیان به خاطر پوست آن از عوامل در معرض خطر انقراض قرار گرفتن این نادر است.
انتهای پیام/77002/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها