امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۰:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26727
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۲
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، مؤسسه بین‌المللی «تحلیل سیاسی» که موضوع ظرفیت سرمایه‌گذاری در ازبکستان را بررسی می‌کند، وضعیت فعلی این ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، مؤسسه بین‌المللی «تحلیل سیاسی» که موضوع ظرفیت سرمایه‌گذاری در ازبکستان را بررسی می‌کند، وضعیت فعلی این کشور را تجزیه و تحلیل کرده است.

در گزارش این مؤسسه که در تاریخ 16 جولای منتشر شد، آمده است که بهبود روابط آمریکا و ازبکستان مدت زیادی به طول نخواهد انجامید.

سال 2012 روابط تاشکند و واشنگتن به دنبال یافتن آلترناتیوی برای «اسلام‌آباد» برای ترانزیت محموله‌های نظامی از افغانستان بهبود و توسعه یافت.

حال سؤال این است که چه مدت ازبکستان می‌تواند خود را به عنوان یک شریک مهم آمریکا در منطقه جلوه دهد؟

از یک سو باید گفت که حساسیت محدود دموکرات‌های کاخ سفید به موضوع حقوق بشر در ازبکستان درجه همگرایی تاشکند و واشنگتن را تعیین می‌کند.

توجه به برخی آزادی‌های مدنی و دارایی‌های سودآور بخش اقتصادی ازبکستان از سوی واشنگتن، سبب خواهد شد تا بار دیگر روابط پیچیده آمریکا و ازبکستان تغییر کند.

از سوی دیگر، با وجود گمانه‌زنی‌ها در مورد آمادگی ازبکستان جهت ارائه قلمرو خود به پنتاگون، برخی از کارشناسان با تردید بیان می‌کنند که محال است پایگاه نظامی ایالات متحده در این کشور مستقر شود.

آنان معتقدند که تاشکند نمی‌خواهد به علت مستقر شدن این پایگاه‌ها در خاک ازبکستان، مناسبات خود با روسیه و چین را با چالش مواجه کند.

دشوارترین مسئله، پایان عملیات ضدتروریستی در افغانستان و مبهم بودن وضعیت سیاسی منطقه پس از خروج نیروهای ائتلاف است.

به عبارت دیگر آیا دولت سکولار ازبکستان خود به تنهایی قادر به مقابله با گروه‌های جدید تروریستی و افراط‌گرا که در حال فعال شدن هستند، خواهد بود؟ چراکه نسبت به اتحاد نزدیک تاشکند و واشنگتن نارضایتی وجود دارد.

اعلام این موسسه تحقیقاتی در حالی است که به اذعان کارشناسان، بازی بزرگ آمریکا در آسیای مرکزی در حال تغییر شرایط و ابعاد قرار گرفته است به طوری که با خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از افغانستان، توازن قدرت در منطقه دستخوش تحول جدی خواهد شد.

آنان بر این باورند، بازیگران غیردولتی در حال تبدیل شدن به یک عنصر مهم در بازی بزرگ در آسیای مرکزی می‌باشند که ضمن سرمایه‌گذاری نه ‌چندان قابل‌توجهی باز هم نتیجه مطلوبی به ‌بار خواهند آور.

همین‌طور به ‌میزان افزایش بی‌ثباتی که مبتکر آن بازیگران بزرگ ژئوپلیتیکی خواهند بود، این عنصر بیش از پیش تقویت خواهد شد. هم‌اکنون می‌توان بازیگران غیردولتی را به عنوان یک عامل مهم در شکل دادن سیاست داخلی و خارجی کشورهای آسیای مرکزی برشمرد و فاصله گیری آمریکا از مجموعه توان دولتی کشورهای منطقه را مشاهده کرد.

درک این نکته مهم است که همه آنها (گروه های غیر دولتی) آگاهانه و یا ناآگاهانه در موقعیت ابزار دست این و یا آن بازیگر (و یا بازیگران) بزرگ قرار می‌گیرند. بنابراین ضمن و بطور منطقه بطور آهسته از میزان اهمیت توسعه روابط با دولت‌ها کاسته خواهد شد.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها