امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۸:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26778
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۳۰
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اتحادیه اروپا در بخشنامه‌ای که به تازگی منتشر کرده از تمامی 28 کشور عضو این اتحادیه خواسته ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اتحادیه اروپا در بخشنامه‌ای که به تازگی منتشر کرده از تمامی 28 کشور عضو این اتحادیه خواسته است تمامی همکاری‌های خود را با شرکت‌ها و موسسات اسرائیلی در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس قطع کنند.

به گزارش روزنامه صهیونیستی هاآرتص، این بخشنامه در روز 30 ژوئن صادر شده و قرار است از روز جمعه اجرایی شود. بخشنامه جدید قطع همکاری به تمامی موارد «تأمین بودجه، اعطای بورس تحصیلی، دادن بودجه‌های پژوهشی و جوایز» گسترش داده شده است.

اتحادیه اروپا تصریح کرده از این پس، هر نوع قراردادی بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شامل بندی باشد که اظهار می‌کند شرق بیت‌المقدس و کرانه باختری بخشی از اسرائیل نیستند.

خانم «ساندرا دی واله» معاون نماینده اتحادیه اروپا در اسرائیل گفت: هدف از وضع این اقدامات این بوده که اطمینان حاصل شود حمایت‌های مالی اتحادیه اروپا به آن دسته از شرکتهایی که در فراسوی خط سبز قرار دارند، نمی‌شود زیرا موضع این اتحادیه این است که این شرکت‌ها غیرقانونی هستند.

وی افزود: در حال حاضر این نگرانی وجود دارد که این شرکت‌ها از منابع مالی اتحادیه اروپا منتفع شده‌اند.

روزنامه صهیونیستی تایمز اسرائیل گزارش داده دفتر نخست‌وزیر و وزارت خارجه اسرائیل از شنیدن این خبر به شدت شوکه شده‌اند و نگران هستند که باید چه پاسخی به این اقدام اتحادیه اروپا بدهند.

رادیو ارتش هم گزارش داده است این بخشنامه بلندی‌های جولان که اسرائیل در سال 1967 آن را از سوریه گرفته است را نیز شامل خواهد شد. بدین‌ترتیب، این بخشنامه بر میزان صادرات اسرائیل به اروپا از بلندی‌های جولان نیز تأثیر خواهد گذاشت.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای درباره این بخشنامه اعلام کرده است: «این بخشنامه جدید که وزاری خارجه کشورهای اتحادیه اروپا آن  را تهیه کرده‌اند با موضع دیرپای این اتحادیه مبنی بر غیرقانونی بودن شهرک‌سازی‌های اسرائیل از لحاظ قوانین بین‌المللی و عدم رسمیت‌شناسی حاکمیت اسرائیل بر سرزمین‌های اشغالی، هماهنگ است.»

«زیو الکین» معاون وزیر خارجه اسرائیل در مصاحبه‌ای با رادیو ارتش این تصمیم اتحادیه اروپا را نگران‌کننده خواند و گفت این اقدام موجب تقویت موضع فلسطینی‌ها خواهد شد و انگیزه آنها برای صلح با اسرائیل را کاهش خواهد داد.

سیلون شالوم، وزیر تحولات منطقه‌ای اسرائیل هم گفت که این بخشنامه تأکید می‌کند که اروپا تا چه اندازه از واقعیت‌های خاورمیانه فاصله گرفته است. وی افزود اروپا ثابت کرد سیاست‌هایش نمی‌تواند نقش حساس و موثری در دیپلماسی اسرائیل ـ فلسطین داشته باشد.
انتهای پیام/ص 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها