امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۲۲:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2680
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۶
تعداد بازدید: 126
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس کاظم رستمی که کتابی درباره فرید در دست چاپ دارد در مراسم پاسداشت شاعر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس کاظم رستمی که کتابی درباره فرید در دست چاپ دارد در مراسم پاسداشت شاعر انقلابی قادر طهماسبی که شب گذشته برگزار شد گفت: انقلاب اسلامی زیباترین اثر شیعه بر بوم تاریخ است، انقلاب اسلامی محتوا است و ساختار و فرم هم جمهوری اسلامی. در سی سال گذشته شاعر اپوزیسیون نداریم و برای همه هم نان است و هم نام و به کسانی وفا می‌شود که شاعر انقلاب اسلامی هستند و با این محتوا سر و کار دارند.
 
* فرید چشم ندارد اما دیده‌بان است

وی ادامه داد: زمانی نزد فرید بودم و گفتم فلانی سلام رساند و گفت: مشتاق دیداریم، فرید هم در پاسخ گفت که بگو فرید چشم ندارد اما دیده‌بان است و خودش می‌داند چه زمانی بیاید و چه زمانی برود. برخی از اشعار وی حوالت‌گو هستند و شاعر حکم سرنا را دارد که در شعر می‌دمد و هر چه می‌گذرد گفته او کهنه نمی‌شود بلکه پرده از کلامش برداشته می‌شود. شعرهای دهه هفتاد فرید به گونه‌ای است که تصور می‌کنی همین امروز نشسته و سروده است.
 
* قزوه: با بخشی از این اختلاس‌ها کارهای زیادی می‌شود برای شعرا کرد

در بخش دیگری از این برنامه علیرضا قزوه یکی از شاعران کشور تصریح کرد: در برخی از مراسم‌ها فرد بدون دعوت هم دوست دارد برود و من این مراسم را با علاقه خودم آمدم. من سفری به ارمنستان داشتم و قرار بود فرید هم با ما بیاید نیامد بسیار جالب است که ارمنستان کلا سه میلیون نفر جمعیت دارد نفت و کارخانه هم ندارد اما ساختمانی سه طبقه و هتلی برای نویسندگان دارد که می‌توانند از آن در سال بدون پرداخت هزینه‌ای استفاده کنند در این سفر به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گلایه کردم که ایران هم نفت دارد و هم سرمایه و اگر بخشی اندک از اختلاس‌ها هم هزینه می‌شد می‌توانست کارهای زیادی کرد اما چرا ما جایی برای شاعران نداریم این را گفتم که گفته باشم.
  
وی ادامه داد: فرید یک خط شکن در شعر انقلاب و دفاع مقدس است و همیشه قابل اعتنا است، سیاست ادبیات را له کرد.

قزوه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: روز گذشته از دفتر جایی که همه کاره هستند به من گفته شد که در شورای شهر کاندید شوم اما من نرفتم ولی شاید باید عده‌ای بروند چون اهل سیاست برای اهل ادبیات دل نمی‌سوزانند و اهل سیاست باید متوجه شوند که فرهنگ نوک هرم است و نمی‌توان هرم را وارونه نگه داشت.

قزوه با بیان اینکه نام فرید به عنوان شاعر مسلمان و خستگی ناپذیر در تاریخ ادبیات باقی می‌ماند خاطرنشان کرد: فرید گوشه خلوتی را برای خود برگزیده در حالیکه راه باز است اما وی این را انتخاب کرده است فرید همواره هوشیار و آگاه زمان است.
 
 
* اسفندقه: گفتم تا از فرید تجلیل نشود لازم نیست من تجلیل شوم

مرتضی امیری اسفندقه از شاعران هم مقام فرید در این مراسم گفت: روز پنج‌شنبه با من تماس گرفتند تا مراسم تجلیل را از تالار وحدت از من بکنند و من که شهرت حضور داشتم و علاقه‌ای خاص به تالار وحدت نپذیرفتم و گفتم تا از فرید تجلیل نشود درست نیست که این مراسم به من اختصاص یابد این سهم من نیست و با او تماس بگیرید نرفتن من تنها به دلیل حرمت فرید است. وی نخستین استاد شاعران فرزند شهید است که ادا در نمی‌آورد و با دل و جان حضور پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: فرید در حافظه زمان حضور داشته است و شعرش را محملی مسند دنیا قرار نداده است و ادبیاتی ارزشمند است. وی اجرای منحصر به فردی هم دارد و صوت و لحنش هم عالی است.
  
مرتضی امیری اسفندقه با بیان اینکه شعر فرید از خاوری است اذعان کرد: شعرهایش را بسیار پشت خاورها و نیسان‌ها دیده‌ام و در جلوی داشبورد هم در بسیاری از موارد اشعار وی دیده می‌شود در بسیاری از موارد حتی وقت ناهار خود را به جوانان اختصاص می‌داد و ماجرای پشت پرده زیادی دارد که شبیه کرامت است اما چون شاهدی ندارم نمی‌توانم به شما نشان دهم.

وی ادامه داد: از دو موضوع بسیار خوشحالم یکی به خاطر اینکه برخودم غلبه کردم تا پیش از فرید از من تجلیل نشود البته فرید هیچ‌گاه به دنبال هدیه نبوده است و خدا را شکر که زنده‌ام و در مراسم پاسداشت فرید به دست‌بوسی وی می‌رسم فرید کریم است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها