امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۱:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26850
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۴:۳۲
تعداد بازدید: 122
اوزتورک تورک دوغان، رئیس انجمن حقوق بشر ترکیه در گفت و گو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پیرامون وقایع پارک گزی میدان تقسیم ترکیه ...

اوزتورک تورک دوغان، رئیس انجمن حقوق بشر ترکیه در گفت و گو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پیرامون وقایع پارک گزی میدان تقسیم ترکیه با تاکید بر اینکه مقاومت صورت گرفته در خلال این وقایع در واقع قیامی جدی محسوب می شود، این تظاهرات و حرکت های بعدی آن در سطح ترکیه را نقطه عطفی جدی در تاریخ معاصر کشورش ارزیابی کرد.

تورک دوغان که در هیاتی که از سوی اردوغان در روند صلح با گروه جدایی طلب پ ک ک تشکیل داد و  موسوم به "انسان های عاقل" شد، عضویت دارد، درباره وقایع پارک گزی دولت اردوغان را مورد انتقاد قرار داد.
وی با تاکید بر اینکه در دوران دولت اردوغان، ترکیه با مشکل تحکم گرایی در دستگاه حاکمه روبرو شده خاطرنشان کرد: ترکیه سال های متمادی توسط ارتش هدایت و اداره می شد و حالا از سوی سیاستمدارانی که صاحب ذهنیت دولت پلیسی هستند اداره می شود.
وی افزود: دولت آنکارا بعد از وقایع پارک گزی شروع به سرکوب مخالفان کرده و تاکنون صدها تن را بازداشت کرده است.

ترکیه با اردوغان خیلی چیزها را از دست داد

تورک دوغان در ابتدا با اشاره به اینکه مهم ترین مشکل ترکیه مسئله کردهای این کشور و حل دمکراتیک این معضل بوده اظهار داشت: دولت اردوغان تاکنون نتوانسته گام لازم برای حل مسئله کردها از طریق دمکراتیک را بردارد و تلاش وی برای استمرار ساختار تحکم گرایی یکی از موانع اصلی بر سر راه حل این مسئله است. به عبارتی ذهنیت سیاسی تحکم گرایی که نتوانسته فرهنگ دمکراسی خود را توسعه دهد کماکان مانعی جدی بر سر راه حل مسائل ترکیه است.

مقاومت پارک گزی، قیامی جدی است

تورک دوغان در مورد وقایع پارک گزی نیز خاطرنشان کرد: ساختار تحکم گرای دولت اردوغان تا درجه مداخله در زندگی خصوص شهروندان پیش رفت. از سوی دیگر مقاومت پارک گزی و تظاهرات متعاقب آن در سطح ترکیه را می توان به عنوان نقطه عطفی در تاریخ معاصر ترکیه به حساب آورد. مقاومت پارک گزی بعد از مقاومت مردم کردتبار ترکیه بعد از کودتای 1980 از این نظر که این بار مردم ترک تبار این کشور نیز به مقاومت پیوستند، باعث بروز قیامی جدی در ترکیه شد و برخلاف تلاش هیات حاکمه که می خواست مردم ترکیه در لاک خود فرو رفته و صدایشان درنیاید، این مردم تبدیل به انسان های معترض و قیام کننده شدند.

تورک دوغان با تاکید بر اینکه واکنش پلیس ترکیه در مقابل تظاهرات پارک گزی در میدان تقسیم به صورت شکنجه و بدرفتاری و اعمال خشونت با مردم نمایان شد، در ادامه تصریح کرد: رفتار پلیس ترکیه در واقع ادامه ذهنیت شکنجه در این کشور این بار به صورت علنی بود.

رئیس انجمن حقوق بشر ترکیه در ادامه خاطرنشان کرد: انجمن حقوق بشر تمامی موارد نقض حقوق بشر در خلال وقایع میدان تقسیم و تظاهرات متعاقب آن را به صورت گزارشی تهیه و آماده کرده است. این در حالی است که دولت آنکارا بعد از این تظاهرات شروع به سرکوب تظاهرکنندگان از طریق دستگیری آنان کرد و بدین ترتیب صدها تن از مخالفان دولت آنکارا بازداشت شدند و اکثر این بازداشت ها طی شبیخون های شبانه به منازل این افراد صورت گرفت.

مردم ترکیه با دولت پلیسی روبرو هستند

تورک دوغان در خاتمه تصریح کرد که دولت اردوغان به سیاست اعمال فشار از طریق قوه قضاییه نیز ادامه داد و طی یک سال گذشته تعداد هشت دادگاه جرائم سنگین را به 11 دادگاه ارتقاء داد تا بدین ترتیب اعمال فشار از طریق قوه قضاییه را نیز سازمان یافته دنبال کند.
وی افزود: یکی از مهم ترین معضلات ترکیه بی طرف نماندن قوه قضاییه است. به طور خلاصه می توان گفت که مردم ترکیه با مشکل دولت پلیسی روبرو هستند. ترکیه 27 سال پیش از طریق ارتش اداره می شد و و حالا از سوی سیاستمدارانی که صاحب ذهنیت دولت پلیسی هستند، اداره می شود.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها