امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۹:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26862
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۰
تعداد بازدید: 118
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمد حسن طریقت منفرد در برنامه زنده تلویزیونی در شبکه خبر سیما در پاسخ به پرسشی درباره اعتراض رادیولوژیستها به ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمد حسن طریقت منفرد در برنامه زنده تلویزیونی در شبکه خبر سیما در پاسخ به پرسشی درباره اعتراض رادیولوژیستها به پیگیری وزارت بهداشت برای اجازه خدمات رادیولوژی به پزشکان گفت: در مواردی یک نماینده مجلس به من مراجعه کرده و گفته است که من 2 سال است که یک دستگاه رادیولوژی وارد کرده ام اما در شهر ما رادیولوژیست نیست که با این دستگاه کار کند.

وی ادامه داد: بالاخره در شهرهای ما مردم به خدمات رادیولوژی نیاز دارند چرا کسی که مثلاً دستش شکسته یا یکی از اعضایش آسیب دیده، باید برای گرفتن یک عکس رادیولوژی 40 یا 50 کیلومتر مسافت را طی کند تا معلوم شود که مثلاً پایش شکسته این مسئله با هیچ استانداردی جور در نمی آید.

وزیر بهداشت گفت: گرفتن عکس رادیولوژی در بسیاری از موارد کار یک تکنسین است و خواندن آن هم کار هر کسی از جمله پزشک عمومی است، بنابراین اینکه بگوییم این کار پزشک عمومی نیست، درست نیست.

طریقت منفرد افزود: اکنون در برخی شهرهای کشور ما بیمارستان داریم، دستگاه رادیولوژی هم داریم اما یا رادیولوژیست نداریم یا هر روز رادیولوژیست در بیمارستان نیست. یا چرا یک زن باردار باید برای یک سونوگرافی دهها و گاهی صدها کیلومتر برود تا به یک رادیولوژیست برسد.

وی اضافه کرد: این کار بر اساس استانداردهای تمام دنیا می تواند با دیدن یکسری آموزشهای تکمیلی توسط پزشک خانواده که یک پزشک عمومی است هم انجام شود، وقتی در دنیا این راه را رفته اند که جایی که رادیولوژیست نیست این کار توسط پزشکی که دوره دیده است انجام شود، نمی دانم چرا ما باید مردم را از این امکان محروم کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: امیدوارم روزی به جایی برسیم که در تمام نقاط کشور مردم به خدمات رادیولوژی دسترسی داشته باشند ولی  تا آن زمان رادیولوژیستها می توانند وظایف سنگین تر و پیچیده تر را به عهده بگیرند و کارهای ساده را در جایی که رادیولوژیست نیست پزشکان عمومی انجام دهند.

طریقت منفرد گفت: کسی نگفته خدمات رادیولوژیست ها محدود شود، ولی وقتی در مناطقی از کشور رادیولوژیست نیست ما چه  کار کنیم. به مردم بگوییم برای خدمات رادیولوژی مسافتهای زیادی را طی کنند.

وی ادامه داد: البته یکسری خدمات پیجیده رادیولوژی در مورد برخی بیماریها هستند که باید حتماً توسط خود رادیولوژیست انجام شود، این خدمات باید با حضور خود رادیولوژیست انجام شود اما در مورد خدمات ساده می توانیم این کارها را به پزشکان واگذار کنیم.

وزیر بهداشت گفت: این کار در مرحله کارشناسی است البته یک کار کارشناسی  شده در دنیاست، با این حال همکاران رادیولوژیست ما نگران این هستند که این کار به صورت علمی انجام نشود، من به ابعاد دیگر آن کاری ندارم اما مطمئن باشند ما با بالاترین استانداردهای دنیا باری این کار استفاده می کنیم. 
                                                                     
بر  اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، طریقت منفرد در ادامه این گفت و گو به موضوع برنامه پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: این مصوبه در تخصصی ترین شورای آموزش پزشکی کشور توسط روسای دانشگاه های علوم پزشکی به تصویب رسیده است و به پیشرفت برنامه پزشک خانواده در کشور کمک بزرگی خواهد کرد.

وی افزود: پزشک خانواده از سال 1374 تکلیف قانونی بوده و اجرای آن در برنامه چهارم توسعه مورد تأکید قرار گرفته و همچنین بندهای زیادی از برنامه پنجم توسعه کشور را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: در این برنامه نقش پزشکان عمومی بیش از سایر پزشکان است بنابراین برای اجرای بهتر آن باید جایگاه این پزشکان ارتقاء یابد تا مردم به آن ها بیشتر اعتماد کنند.
ساخت 17 هزار تخت بیمارستانی در دولت های نهم و دهم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه از ساخت 17 هزار تخت بیمارستانی و 40 هزار تخت در حال ساخت در دولت های نهم و دهم خبر داد و گفت: این میزان تخت معادل تمام سال های پس از انقلاب تا سال 84 است.

وی افزود: اغلب مناطق محروم کشور از نعمت داشتن تخت های بیمارستانی برخوردار شده اند ولی هنوز به دلیل نداشتن پزشک به اندازه کافی نمی توانند از این امکانات بهره برداری کنند.

طریقت منفرد خاطرنشان کرد: استفاده مطلوب تر از پزشکان عمومی که دوره های آموزشی مختلف را بگذرانند می تواند در بهره برداری از امکانات بیمارستان ها و تجهیزات پزشکی موجود در آنها موثر باشد.
تولید 40 دارو با فناوری پیشرفته و بیوتک در کشور

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تولید 40 دارو با فناوری پیشرفته و بیوتک در کشور طی سال های اخیر، گفت: از نظر قانونی وظیفه وزارت بهداشت تأمین داروست، ولی با توجه به ارزبری زیاد داروهای خارجی پیشرفته در کشور و مسئله تحریم ها این وزارتخانه چند سالی است که در بحث تولید این داروها در داخل ورود پیدا کرده و خوشبختانه با کمک دانشمندان داخلی، توانسته است اقدامات اساسی و خوبی را نیز در این مدت انجام دهد.

وی به ارزبری 50 درصدی 5 درصد از داروها اشاره کرد و افزود: تولید 30 داروی بیوتک در سال های اخیر و تولید و پرده برداری از 10 دارو از جدیدترین نسل داروهای شیمایی که چند روز پیش توسط رییس جمهور صورت گرفت بخشی از این اقدامات بوده است که با ادامه این روند ان شاء الله شاهد روزی خواهیم بود که دیگر این میزان ارز برای درصد کمی از داروها از کشور خارج نشود.

وی ادامه داد: تعداد این داروهای با فناوری بالا در دنیا 110 داروست که تاکنون ایران به 40 قلم از آن دست پیدا کرده است.

وی ادامه داد: حُسن تولید این داروها اینست که در یک فضای کوچک و تمیز با تجهیزات کم می توان آن ها را تولید کرد.
تاثیر تحریم ها و کمبود منابع در چرخه دارویی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص مشکلات دسترسی مردم به برخی از داروها توضیح داد: در یکی دو سال اخیر شاهد بودیم که نه درآمدهای پیش بینی شده دولت در قانون بودجه محقق شد و نه کشورهای مدعی حقوق بشر، برخلاف موازین بین المللی، از تحریم دارویی کشورمان دست برداشتند، این دو عامل متاسفانه دسترسی به برخی از داروها را با مشکل مواجه ساخت.

وی افزود: خوشبختانه هم اکنون موانع ورود این داروها و برخی از مواد اولیه دارویی برطرف شده، هرچند بازار در زمینه داروهای نوترکیب اشباع نشده است ولی کمبودی هم در این خصوص نداریم.

وی افزود: بازار را باید کنترل کرد، یعنی هم باید جلوی مصرف کاذب را گرفت و هم باید از خروج این داروها از کشور جلوگیری کرد بنابراین ممکن است بیماری با مراجعه به اولین داروخانه داروی موردنظر خود را پیدا نکند ولی اینطور نیست که این داروهای خاص در هیچ داروخانه ای هم موجود نباشد.
مردم مشکلات دارویی را به 1490 گزارش کنند
 طریقت منفرد گفت: وزارت بهداشت اعلام کرده است که به صورت شبانه روزی از طریق سامانه تلفی 1490 پذیرای طرح شکایات مردمی در زمینه داروست ولی هم به بیماران عزیز و هم به پزشکانی که نسخه داروهای خارجی می نویسند تأکید می کنیم که داروهای تولید داخل نیز همان کارایی داروهای خارجی را دارند و می توانند به راحتی و اطمینان کامل از این داروها استفاده کنند.

طریقت منفرد گفت: بیمارانی که از تاریخ 25 اردیبهشت به این طرف مابه التفاوت بیمه داروی خود را دریافت نکرده اند نیز می توانند با 1490 تماس گرفته و مشکل خود را پیگیری کنند تا قسط اول آنان را ما پرداخت کنیم.

وی افزود: طبق توافقات انجام شده با بیمه ها قسط های بعدی این افراد را نیز بیمه ها از این پس پرداخت خواهند کرد.
3 تا 5 میلیون بیمه نشده در کشور داریم
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه 3 تا 5 میلیون نفر در کشور از هیچ بیمه ای برخوردار نیستند، گفت: برخی افراد هم هستند که از دو تا سه نوع بیمه استفاده می کنند.

وی افزود: طبق قانون دولت باید همه را بیمه کند، منتها مشکلی که وجود دارد اینست که هنوز یک بانک اطلاعاتی جامع در خصوص بیمه افراد در دسترس نیست.

وی ادامه داد: برنامه ای که هم اکنون برای پوشش این افراد وجود دارد اینست که در سامانه برنامه پزشک خانواده کسانی که بیمه نیستند تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

وی تأکید کرد: با اجرای برنامه پزشک خانواده افراد بیمه نشده تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.
انتهای پیام/  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها