امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26962
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، در ملاقات «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین با «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور ازبکستان در «تاشکند»، کریم‌اف از ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، در ملاقات «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین با «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور ازبکستان در «تاشکند»، کریم‌اف از توسعه همکاری با پکن استقبال کرد.

کریم‌اف در این دیدار با اشاره به اینکه ازبکستان در تقویت روابط خود با چین استوار است، خاطرنشان کرد که توسعه سریع این کشور بر رشد اقتصادی کشورهای آسیای مرکزی تأثیر بسزایی خواهد داشت.

رئیس جمهور ازبکستان با ستودن نقش مهم چین به عنوان یک قدرت بزرگ در منطقه و در عرصه بین‌الملل، تصریح کرد که تاشکند منتظر سفر«خی تزین پینه» رئیس جمهور چین در سپتامبر سال جاری به ازبکستان است.

وی ابراز امیدواری کرد که دیدار آینده رؤسای جمهور 2 کشور در توسعه همکاری‌های استراتژیک ازبکستان-چین و تقویت همکاری‌های تجاری فیمابین مؤثر باشد.

کریم‌اف ضمن جانبداری از موضع پکن در مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی و قاچاق مواد مخدر، تصریح کرد که تاشکند علاقمند به همکاری و تعامل با پکن در چارچوب سازمان همکاری‌های شانگهای می‌باشد.

وزیر خارجه چین نیز در این دیدار گفت: همکاری‌های 2 کشور در 21 سال گذشته رو به گسترش بوده و رهبری جدید چین به توسعه همکاری‌ها علاقمند است.

وانگ یی وزیر امور خارجه چین همچنین با «عبدالعزیز کامل‌اف» همتای ازبک خود دیدار و بر توسعه همکاری‌های استراتژیک تأکید کرد.

تاجیکستان 19 مظنون «انصارالله» و «جندالله» را بازداشت کرد

به نقل از سرلشکر «شریف نظراف»، نیروهای امنیتی و انتظامی تاجیکستان از آغاز سال جاری 19 افراط‌گرای مظنون از جمله 16 عضو مظنون گروه انصارالله و 3 عضو مظنون جندالله را در استان «سغد» دستگیر کرده‌اند.

وی گفت که مظنونین جندالله اولین بار است که در تاجیکستان دستگیر می‌شوند و تأکید کرد که 2 مظنون انصارالله در یک حمله در اوایل سال جاری کشته شده‌اند.

نظراف در ادامه تأکید کرد که همه زندانیان افراطی در اردوگاه‌های تروریستی پاکستان آموزش دیده و با قصد انجام اقدامات تروریستی به استان سغد آمده‌ بودند.

پلیس در محل سکونت این افراد، سلاح و تجهیزات رایانه‌ای از جمله 3 قبضه سلاح کمری، مهمات، یک عدد لپ‌تاپ حاوی دستورات ساخت مواد منفجره و انجام اقدامات تروریستی را یافته است.

بررسی چشم‌انداز همکاری‌های افغانستان و تاجیکستان

در ملاقات معاون وزیر خارجه تاجیکستان با سفیر افغانستان در تاجیکستان چشم‌انداز همکاری‌های دوجانبه بررسی شد. 

«نظام‌الدین زاهداف» معاون وزیر خارجه تاجیکستان با «عبدالغفور اروز» سفیر افغانستان در تاجیکستان دیدار کرد.

در این دیدار چشم‌انداز همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف و مسائل مهم منطقه‌ای مورد بررسی قرار گرفت.

در این دیدار مسئله ساخت راه‌آهن افغانستان-تاجیکستان و ترکمنستان نیز بررسی شد.

رکورد تولید بیش از 7 میلیون تن گندم در ازبکستان

«اسلام کریم‌اف» رئیس‌جمهور ازبکستان در مراسم قدردانی از گندم‌کاران ازبک که موفق به تولید هفت میلیون و 610 هزار تن گندم برای اولین بار در این کشور شدند، گفت که این عملکرد شایسته تحسین است.

وزارت کشاورزی و مدیریت آب ازبکستان استفاده از بذر مناسب، خاک و آب و هوای مساعد را در افزایش تولید مؤثر دانست.

این گزارش حاکی از آن است که در مدت سال‌های پس از استقلال، ازبکستان در تولید غلات خودکفا شده که این مسئله در مورد تولید گندم 3 برابر و در خصوص تولید سایر محصولات زراعی بیش از هفت برابر افزایش داشته است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها