امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۷:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 26973
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 95
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، پایگاه اینترنتی « delo.kg» با انتشار مطلبی در مورد پایگاه ماناس، از جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، پایگاه اینترنتی « delo.kg» با انتشار مطلبی در مورد پایگاه ماناس، از جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا (سیا) در قرقیزستان اظهار نگرانی کرد.

این پایگاه خبری که روزنامه‌ای نیز به همین نام دارد، آورده است که ما در این مورد نه با یک کارشناس سیاسی، بلکه با یک متخصص و کارشناس امنیت اطلاعات که نخواست نامش فاش شود، گفت‌وگو کردیم.

این رسانه قرقیزی از این مهندس امنیت اطلاعات سوأل می‌کند که نظر شما به عنوان یک متخصص درباره واقعیت جاسوسی الکترونیکی پایگاه آمریکا در ماناس چیست؟ 

در پاسخ کارشناس مخاطب عنوان کرد که آمریکایی‌ها با تجهیزاتی که در ماناس در اختیار دارند نه تنها قادر به جاسوسی الکترونیکی هستند بلکه در حقیقت به این کار مبادرت می‌ورزند.

این تکنسین امنیت اطلاعات اظهار داشت که به نظر من، قرقیزستان هنوز نمی‌داند که ایالات متحده چه تجهیزات، فرستنده‌ها و گیرنده‌هایی را در ماناس مورد استفاده قرار می‌دهد.

وی افزود: ارتش آمریکا همواره اطلاعات در این زمینه را از مقامات قرقیزستان مخفی نگه می‌دارد. زیرا طبق توافقی که صورت گرفته هر نوع محموله وارداتی و صادراتی توسط ایالات متحده در پایگاه ماناس، معاف از بازرسی است.

نشریه دیلا سوأل می‌کند که ما روزنامه‌نگاران بارها از ماناس دیدن کرده‌ایم و آمریکایی‌ها ما را مطمئن ساخته‌اند که آنجا تنها یک سربازخانه است و هیچ تجهیزات جاسوسی در کار نیست، حال نظر شما در این رابطه چیست؟

این کارشناس امنیت اطلاعات در پاسخ به سؤال فوق خاطرنشان کرد که آیا شما فکر می‌کنید آمریکایی‌ها همه چیز را به شما نشان می‌دهند؟

وی تصریح کرد که بله، واقعا در یک ساختمان سربازخانه است ولی در ساختمان دیگر دقیقا تجهیزاتی برای مقاصد خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این تکنسین اضافه کرد که آمریکایی‌ها هرگز آنتن‌ها و تجهیزات اختصاصی خود را به شما نشان نمی‌دهند.

وی گفت: حتی زمانی که آمریکایی‌ها، روزنامه‌نگاران را برای دیدن پایگاه نظامی خود در «بگرام» افغانستان اعزام کردند، کتبا از آنان خواستند که گرفتن هرگونه عکس و تصویر ممنوع است.

وی با اشاره به این که سیستم جاسوسی الکترونیکی «اشلون» یک محصول و یک ابزار نیست، افزود: اشلون آنتنی متشکل از مجموعه‌ای از نقاط انتقال و دریافت سیگنال است.

این مهندس امنیت اطلاعات افزود: این آنتن‌ها سیستمی جهانی هستند، شامل ماهواره‌های فضایی و برنامه‌های کاربردی زمینی، ولی حتی متخصصان از ظاهر آنها متوجه نمی‌شوند که با چه طول موجی کار می‌کنند و برای چه نوع فعالیتی ساخته شده‌اند.

وی گفت: وظیفه این آنتن‌ها که در سرتاسر جهان گسترش یافته‌اند همانند یک جارو برقی، کسب اطلاعات است.

این کارشناس امنیتی در مورد این سؤال که آیا پایگاه آمریکایی‌ها در ماناس تمام مکالمات قرقیزستان و اطراف را استماع می‌کند؟، ابراز داشت که من فکر نمی‌کنم این مسئله صحت داشته باشد چراکه در قرقیزستان، اطلاعاتی که دارای اهمیت جهانی باشد، وجود ندارد.

وی ادامه داد که آمریکایی‌ها برای کسب اطلاعات در مورد وضعیت اقتصادی قرقیزستان، روندهای سیاسی داخلی و طرز تفکر مردم، می‌توانند از طریق سازمان‌های غیردولتی متعدد اقدام کنند.

وی وظیفه اصلی پایگاه نظامی ماناس را کسب سیگنال‌های اطلاعاتی درباره کشورهای همسایه مانند قزاقستان، ازبکستان، چین، روسیه و غیره دانست.

این کارشناس در پاسخ به این سؤال که سال‌هاست آمریکا در ماناس مستقر است و چرا قصد ندارد به سادگی آنجا را ترک کند؟، گفت: زیرا این واقعیت وجود دارد که موقعیت جغرافیایی این پایگاه برای آنان بسیار سودآور است.

وی افزود: «بیشکک» که در ارتفاع 760 متری بالاتر از سطح دریا واقع شده، موقعیتی مناسب برای آمریکا است که دیگر نیازی به ساختن برج‌های رادیویی بزرگ و یا ساختارهای پیچیده رادیویی ندارد.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها