امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۱۴:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27067
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۸
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس علی نقی قائمی نیک دانشجوی دکتری اقتصاد یادداشتی در مورد لزوم نوگرایی در کابینه یازدهم نوشته ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس علی نقی قائمی نیک دانشجوی دکتری اقتصاد یادداشتی در مورد لزوم نوگرایی در کابینه یازدهم نوشته است.

حضور حماسی  مردم در انتخابات سال 1392 در حالی رقم زده شد که در بسیاری از کشورهای مدعی دموکراسی، هنوز رسیدن به مشارکت بالای 70 درصدی مردم به عنوان رویایی دست نیافتنی است. با نگاهی به وضعیت خاورمیانه می توان فهمید که این انتخابات و مشارکت فعال گروه‌های مختلف تا چه اندازه به افزایش و بهبود سرمایه اجتماعی و ایجاد امنیت و ثبات و اقتدار ایران اسلامی کمک کرده است.

در حالی که در اکثر کشورهای این منطقه جنگ و درگیری داخلی و خارجی وجود دارد و هر روزه نزاع بر سر قدرت به میزان زیادی قربانی می‌گیرد؛ در کشور ایران اسلامی، جابجایی آرام دولت ها فرصتی زیبا را فراروی خادمان و شیفتگان خدمت به مردم فراهم آورده است.

در همین راستا با پیروزی جناب آقای حسن روحانی انتظارات زیادی در جامعه ، جوانان و همه مردم طرفدار ایران اسلامی به وجود آمد که این تغییر و تحول امید به توسعه و بهروزی ایران اسلامی را بیشتر از گذشته تامین نماید. اما با توجه به شعارهای انتخاباتی هم اکنون توجه عمومی به ترکیب کابینه پیشنهادی و افرادی که قرار است امید مردم را به سرانجام برسانند ، جلب شده است.

چنانکه مقام معظم رهبری در بیانات نوروزی خود فرمودند، یکی از انتظارات اصلی مردم این است که دولت آینده ضمن برخورداری از نقاط قوت دولت های گذشته از نقاط ضعف آنان پرهیز نماید. یکی از نقاط قوت دولت گذشته شکستن حلقه بسته و خسته مدیریتی و روی آوردن به نیروهای جدید و استفاده از کسانی است که با امید به آینده آمادگی دارند که طرح های نو را برای مدیریت کشور به منصه ظهور برسانند. هر چند بهره گیری از سال ها تجربه مدیران سابق لازم و ضروری است، اما استفاده صرف از این افراد در بالاترین سطح اجرایی آزمودن آزموده هاست. به نظر می رسد استفاده از این افراد در سمت مشاوره یا گروه های سیاست گذاری بهتر و مفید تر خواهد بود. چنانکه تجربه سایر کشورها نشان می‌دهد این اقدام نتایج جالب توجهی دارد. در کشورهایی که سیاست های آنها به واسطه وجود احزاب تقریباٌ دائمی و معین تعریف شده نیز سعی می شود که در مقام اجرا تغییراتی به نفع نیروهای جدیدتر به عمل آید.

هرچند اخبار و گمانه زنی‌های انجام شده در خصوص اعضای کابینه رسما از سوی دفتر رئیس جمهور منتخب تایید نشده است؛ اما اکثر گمانه زنی ها نشان دهنده آن است که متاسفانه در چینش اعضای کابینه آتی این مهم تا حدود زیادی مغفول مانده است. شاید لازم باشد رئیس جمهور محترم و سایر مشاوران ایشان به این نکته توجه نمایند و از تیم بازنشستگان دولت های گذشته به صورت فراگیر استفاده نکنند. گرچه کارنامه این افراد ممکن است دارای موفقیت های زیادی باشد اما طبیعتا توانمندی آنان در ارائه راهکارهای جدید  زیاد نخواهد بود. افراد معمولاٌ توانایی خود در اراده راهکارهای جدید و تحول آفرین را در گذشته نشان داده اند و امروزه نباید انتظار تحولی جدی از سوی آنها را داشت. امید است در چند روز آتی به این نکته توجه شود که مهمترین خواسته مردم گذشتن از مدیریت های خسته و بسته و ایجاد راهکار و طرحی نو است.

از سوی دیگر نیاز است که رئیس جمهور محترم در چینش افراد دارای استقلال و قدرت عمل لازم باشد. ارائه پیشنهاد از سوی گروه ها و احزاب سیاسی و یا نهادها و اتاق های مختلف تا آنجا خوب و مفید است که به رئیس جمهور در انتخاب اصلح کمک کند. اگر این امر منجر به تحمیل و یا فشار بشود مسلماٌ نتیجه خوبی نخواهد داشت. به نظر می رسد به جای پیشنهاد دادن افراد خاص برای مناسب مشخص بهتر است که مشکلات و خواسته های افراد و گروه ها مطرح شود و از تیم اجرایی دکتر روحانی خواسته شود که در برنامه های وزراء پیشنهادی توجه به خواسته ها و نیازهای این تشکل ها و نهادها مور توجه و عنایت قرار گیرد.

در هر صورت نیاز جامعه فعلی تحول و ارائه مسیری نو است که ضمن ایجاد همدلی و صفا نیاز به تحول و جهش جامعه را هم در نظر داشته باشد.

بیا تا گل برافشانیم و طرحی نو در اندازیم

علی نقی قائمی نیک دانشجوی دکتری اقتصاد

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار