امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۱۲:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27091
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۴۹
تعداد بازدید: 149
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا سعیدآبادی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و افتخار حسین ‌عارف، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا سعیدآبادی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و افتخار حسین ‌عارف، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، از پنجمین نمایشگاه عکس سفره‌های افطاری در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد بازدید کردند.

*نمایشگاه عکس سفره‌های افطاری در انتقال روح پیام این آیین موثر است

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در حاشیه بازدید از پنجمین نمایشگاه عکس سفره‌های افطاری در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد گفت: زیبایی رنگین‌کمان به تنوع رنگ‌های مختلف آن است و در چارچوب جهانی، زیبایی جهان ما بسته به متنوع ‌بودن فرهنگ‌ها و سنت‌های آن است و اگر در سطح ملی هم بخواهیم نگاه کنیم، زیبایی کشور عزیز ما ایران هم به این تنوع سنت‌ها و آداب و رسوم بستگی دارد.

وی افزود: ما در بحث‌های جهانی سه دسته میراث برای هر جامعه‌ای در نظر می‌گیریم که عبارتند از میراث طبیعی مانند یک رشته کوه زیبا و یا یک جنگل، میراث فرهنگی مثل یک گنبد زیبا و یا میدانی که نماد یک فرهنگ و تمدن است و مورد آخر هم میراث معنوی یا میراث ناملموس است که دیده نمی‌شود اما بسیار مهم‌ است، زیرا هویت هر جامعه و اساس و روح زندگی مردم آن است و از جمله میراث معنوی بسیار با ارزش، سفره‌های افطاری است.
 سعیدآبادی بیان داشت: یکی از مهم‌ترین آداب و سنت‌های خوب که خوشبختانه امروز درحال شکل‌گیری دوباره است و باید توسعه هم بیابد، سنت افطاری‌ دادن است که در شهرها و محله‌های مختلف با آداب و رسوم خاص خود انجام می‌شود.

وی ضمن تحسین برگزاری مسابقات و نمایشگاه عکس سفره‌های افطاری تأکید کرد: اگر این تنوع و گستردگی فرهنگی و این رنگ‌های مختلف را هر چه بیشتر در معرض دید علاقه‌مندان و مردم قرار دهیم، می‌توانیم تأثیر شگرف آن را در تقویت، پایایی و استمرار و نیز در انتقال روح پیامی که در این کار وجود دارد مشاهده کنیم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو پیام نهفته در این آیین را به هم توجه‌ کردن و مهر و محبت‌ داشتن عنوان کرد و گفت: که اساس ثواب و پاداش شرعی این حرکت در این است که حداقل در ماه مبارک رمضان برای خودمان کمتر خرج کنیم و برای دیگران بیشتر اهمیت قائل شویم، اگر من شما را برای سفره افطاری خود دعوت کنم، این نکته نشان ‌دهنده اهمیت شما برای من و مهر و محبت من نسبت به شما است.

وی در خصوص ثبت جهانی این آیین ادامه داد: ما در سازمان جهانی یونسکو و به عنوان کمیسیون ملی یونسکو با سازمان‌های دیگر به دنبال ثبت جهانی سفره‌های افطاری و تنوع آداب و رسوم در این سفره‌ها به عنوان یک میراث معنوی و فرهنگ ناملموس هستیم و امیدواریم که این کار گرانقدر و این سنت بسیار پسندیده را که پیام‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مختلف دارد، بتوانیم نه تنها در ایران بلکه در سطح جهان هم بیشتر بشناسانیم.
 
 


 

*رئیس موسسه فرهنگی اکو: برگزار کنندگان این نمایشگاه به راه خود ادامه دهند

افتخار حسین ‌عارف، رئیس موسسه فرهنگی اکو، نیز در حاشیه بازدید از پنجمین نمایشگاه عکس سفره‌های افطاری در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، ضمن تأکید بر اینکه همه کشورهای اسلامی در ذهن و دل خود احترام ماه مبارک رمضان را دارند، گفت: 57 کشور اسلامی هستند که در این ایام روزه داری و مراسم افطار و عید را برگزار می‌کنند، این کشورها در ریشه‌ها و عبادات اساسی مثل نماز و روزه و زکات یکی هستند، اما هر کدام با فرهنگ خود آیین‌ها را به جا می‌آورند.

وی افزود: هر کشوری فرهنگ خود را دارد و به عنوان مثال در همین آیین افطاری دادن، به وقت افطار، در همه کشورهای اسلامی مردم و اعضای یک خانواده و یا یک فامیل، به دور هم جمع می‌شوند ولی در هر کشوری غذای فرهنگی و سنتی خودشان را استفاده می‌کنند و ضمن داشتن شباهت‌های ریشه‌ای از تنوع فرهنگی برخوردارند.
 رئیس مؤسسه فرهنگی اکو با اشاره به موضوع نمایشگاه گفت: به ویژه در سفره‌های افطار، خرما، نان و نمک در همه جا مشترک است اما در حالی که ما در کشور پاکستان از فرنی استفاده می‌کنیم، من در این نمایشگاه چند عکس دیدم که گویای این مسئله بود که در ایران، به طور فراگیر شله‌زرد را با اشکال و یا اذکاری که با پودر دارچین تزیین شده‌اند به عنوان یکی از اقلام سفره‌ افطاری استفاده می‌کنند و به نظر می‌رسد که این کار تنها به این کشور اختصاص دارد و در جای دیگری مشاهده نمی‌شود.

وی ضمن تمجید از برگزاری این نمایشگاه که فرهنگ روزه‌داری و افطاری دادن را در یک فضای عمومی به نمایش در می‌آورد، تمجید کرد و اظهار داشت: از ادامه راه خود باز نمانید که کاری بسیار زیبا و فرهنگی را به انجام می‌رسانید.

بر اساس این گزارش، سعیدآبادی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و  حسین عارف، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو روز گذشته در حالی که محمدصالح حجت‌الاسلامی، دبیر و بنیان‌گذار این نمایشگاه‌ و مسابقات ایشان را همراهی و توضیحات لازم را ارائه می‌کرد، از پنجمین نمایشگاه عکس سفره‌های افطاری به مدت یک ساعت دیدن کردند.
 در انتهای این بازدید، گزارش تصویری کوتاهی از مراسم برگزار شده را مشاهده کرده و اولین کتاب جامع عکس سفره‌های ایرانی‌ اسلامی را هم مورد بررسی قرار دادند.

همچنین از سوی دبیرخانه مسابقات سفره‌های ایرانی اسلامی، یکی از زیباترین آثاری که طی پنج دوره گذشته در این نمایشگاه به نمایش درآمده با عنوان «سفره‌های آسمانی» اثر فرامرز عامل بردبار هنرمند خراسانی که از داوران ششمین دوره مسابقه عکس سفره های افطاری هم خواهد بود، به رسم یادگار به ایشان هدیه شد.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مسابقات فرهنگی هنری سفره‌های ایرانی اسلامی از سال 1387 با چهار موضوع هفت‌ سین، افطاری، حسینی (نذورات و اطعام عزاداران) و یلدا توسط سایت لقمه برگزار شده است، پنجمین دوره مسابقه عکاسی از سفره‌های افطاری با حمایت موسسه توسعه هنرهای تجسمی در سال 1391 برگزار شد و به زودی فراخوان ششمین دوره این مسابقات نیز منتشر خواهد شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها