امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۰:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 27101
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۳
تعداد بازدید: 145
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نیکلاس برنز، معاون سابق وزارت امور خارجه آمریکا و تحلیلگر مسائل ایران در یادداشتی در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نیکلاس برنز، معاون سابق وزارت امور خارجه آمریکا و تحلیلگر مسائل ایران در یادداشتی در بوستون‌گلوب با اذعان به اینکه سخنان یکشنبه گذشته نتانیاهو علیه ایران با انتقادات زیادی مواجه شده است، ضمن تلاش برای دفاع از بخش‌هایی از سخنان نتانیاهو از رویکرد او در قبال ایران انتقاد کرده است.

برنز در این یادداشت ضمن اغراق‌آمیز دانستن مواضع بنیامین نتانیاهو، تصریح کرده است که خواست وی مبنی بر اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه ایران و تهدید به استفاده از زور علیه این کشور، مدت‌هاست که از سوی روسای جمهور آمریکا یعنی بوش و اوباما پیگیری می‌شود. از سوی دیگر حتی خود نتانیاهو هم در سخنان یکشنبه گذشته خود قبول کرده است که ایران از خط قرمز اسرائیل عبور نکرده است.

معاون سابق وزیر امور خارجه آمریکا بر این باور است که نیمه دوم سال 2013، صحنه مذاکرات بین دیپلمات‌های ایران و ایالات متحده در وین، استانبول یا ژنو خواهد بود و این اتفاقی است که پس از 34 سال خواهد افتاد.

در این صورت، هشدار نتانیاهو مبنی بر اینکه اسرائیل ممکن است پیش از ایالات متحده دست به‌اقدام علیه ایران بزند، نادرست است. اگر اسرائیل در شرایطی که شانس دست‌یابی به راه‌حل دیپلماتیک وجود دارد، به ایران حمله کند، قطعا بین دو دوست نزدیک [آمریکا و اسرائیل] بحران ایجاد خواهد شد.

نیکلاس برنز افزوده است: اسرائیل اگرچه قدرتمند است اما نه از نظر ظرفیت نظامی و نه از نظر اعتبار بین‌المللی قادر به حمله‌ای به ایران نیست که ایالات متحده از پس آن برمی‌آید. اگر قرار باشد پس از شکست مذاکرات اقدامی علیه ایران صورت گیرد، بهتر است این اقدام را آمریکا انجام دهد.

بر این اساس، نتانیاهو باید به اوباما اعتماد کند و به وی زمان و فضای لازم را بدهد تا بتواند راه‌حل دیپلماتیک بیاید. هم در بیت‌المقدس و هم در واشنگتن، زمان، زمان صبر در خصوص ایران است. احتمال یک راه‌حل مبتنی بر مذاکره بر حمله‌ای عجولانه به ایران ارجح است.

گفتنی است، ایران همواره بر ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود تاکید کرده است اما هشدار داده که هرگونه اقدام نظامی علیه خود را در همان سطح پاسخ خواهد داد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی یکشنبه گذشته ضمن اهانت به رئیس‌جمهور منتخب ایران، مدعی شده بود که رژیم متبوعش ممکن است بدون آمریکا به نبرد ایران برود. تحلیلگران این ادبیات نتانیاهو را بیشتر بلوف‌زنی می‌دانند تا تهدید.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها